Ապրիլի 4-ին և լույս 5-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին, հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 40 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց: Սահմանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (3 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (10 արկ):
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը լիակատար վերահսկողություն են պահպանում առաջնագծում և շարունակում վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

According to operative data, on the night of April 5 on NKR-Azerbaijan border the Azerbaijani Armed Forces violated the ceasefire regime over 40 times from small arms of various weapons, the press service of the Artsakh Republic Defense Ministry reports.
The opponent fired more than 900 shots in the direction of the Armenian positions.
In the north-eastern direction, the Azerbaijani Armed Forces also used 60 mm mortar (3 rounds) and an automatic grenade launcher (10 rounds).
The units of the Defense Army carry out full-fledged control at the front line and continue to confidently carry out the combat mission assigned to them.