Թրամփը Հյուսիսային Կորեային սպառնացել է ատոմային սուզանավերով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խնդրել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինին տեղեկացնել Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարությանը, որ Վաշինգտոնի սպառազինությունում կան ոչ միայն ավիակիրներ, այլև ատոմային սուզանավեր, հայտնում է Wall Street Journal-ը։
«Չի կարելի թույլ տալ, որ ԿԺԴՀ-ն միջուկային զենք ունենա: Նրանք դեռ միջոցներ չունեն առաքման (միջուկային զենքի) համար, սակայն կունենա», - ասել է Թրամփը Սի Ցզինպինի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ։
Փհենյանի միջուկային ակտիվության աճի ֆոնին Վաշինգտոնը հանգստյան օրերին Կորեական թերակղզու շրջան է ուղարկել ավիակիր խումբ։ ԱՄՆ-ում չեն բացառում նաև Հարավային Կորեայում միջուկային զենքի տեղակայումը:

Трамп пригрозил КНДР атомными подлодками
Президент США Дональд Трамп попросил главу Китая Си Цзиньпина информировать руководство Северной Кореи, что у Вашингтона на вооружении есть не только авианосцы, но и атомные подлодки, передает Корреспондент со ссылкой на The Wall Street Journal.
"Нельзя позволить КНДР располагать ядерным оружием. Пока у них нет средств доставки (ядерных вооружений), но они у них будут", − отметил Трамп.
Ранее сообщалось, что в ответ на ядерную угрозу со стороны КНДР США могут разместить ядерное оружие в Южной Корее.