Ստեփանակերտում կբացվի հայկական տարազների ֆոտոստուդիա
Երևանում գործող «Տերյան» մշակութային կենտրոնը Ստեփանակերտում մայիսի 7-ին բացելու է հայկական տարազների Ֆոտոստուդիայի մասնաճյուղ:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում կենտրոնի տնօրեն, նկարիչ-դիզայներ Լիլիթ Մելիքյանն հայտնել է, որ իրենց արտադրության մեջ օգտագործում են միայն հայկական ավանդական նախշերով կտորներ, որոնք պատրաստվում են Հայաստանում: «Երևանում մենք բացել ենք ֆոտո-ատելիե: Շուտով լույս կտեսնի նաև հայկական տարազների մասին պատմող գիրք, որտեղ կներկայացնենք մեր ողջ հավաքածուն:
Մենք ունեցել ենք արցախյան գորգերի, տարազների նմուշների ցուցադրություն: Դրանցից մի քանիսը այցելուներին լուսանկարելու համար բերել ենք Արցախ: Տաղավարում լուսանկարվելու ֆոնին օգտագործելու ենք մեր սեփական կոլաժը, որ կազմել ենք արցախյան եկեղեցիների պատկերներից»,- ասել է Լ. Մելիքյանը:
Նրա խոսքով՝ բացի ստուդիայից հաճախորդներին առաջարկելու են նաև լուսանկարվել Արցախի տարբեր պատմամշակութային վայրերում:
Ֆոտոստուդիայում հայկական տարազների մասին գրականություն է տեղադրվելու, որպեսզի հայկական ու, հատկապես, արցախյան տարազների մասին տեղեկություններ ստանան բոլորը: «Սա միայն լուսանկարելու ծառայություն չէ, սա նաև մեր հայկական մշակույթի ուսումնասիրությունն է. կկազմակերպենք դասընթացներ, քննարկումներ»,- մանրամասնել է Լ. Մելիքյանը:

Photo Studio of Armenian Traditional Costumes Will Be Opened in Artsakh
Yerevan’s "Teryan" cultural center will open a branch of the photo studio of the Armenian traditional costumes (Armenian Taraz) in Stepanakert on May 7.
In an interview with "Artsakhpress", director of the center, artist-designer Lilit Melikyan said that they use cloth with only Armenian traditional decorative patterns made in Armenia. "We have opened photo atelier in Yerevan. Soon a book about the Armenian traditional costumes will be published, where we will present our entire collection.
We had an exhibition of Artsakh carpets and Artsakh traditional costumes. Some of them we have brought with us to Artsakh for making photos. She also noted that people will have also an opportunity to be photographed not only in the studio, but also in Artsakh historical sites.
The studio will have literature about Armenian traditional costumes. It will give an opportunity to learn more about Armenia, especially Artsakh traditional costumes.