Ադրբեջանի պլանը հարձակման 4-րդ կամ 5-րդ օրը Ստեփանակերտ հասնելն էր
Այն տարածքը, որին Ադրբեջանին հաջողվեց տիրանալ, ռազմավարական նշանակություն չունի: Բայց ամեն մի սանիտիմետր հողը, ամեն մի զոհված ու վիրավորված զինվոր մեզ համար սարսափելի ու ծանր ցավ է: Այս մասին Mediamax-ին տված հարցազրույցում նշել է ԼՂՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյան՝ պատասխանելով ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հակառակորդի ստացած օգուտներից:
«Հակառակորդի պլանը հետևյալն էրˋ  հարձակման չորրորդ կամ հինգերորդ օրը կենտրոնական`Աղդամի ուղղությամբ ճեղքում անել ու հասնել Ստեփանակերտ: Ըստ իրենց հաշվարկի, ունեցած արսենալի ճիշտ օգտագործման դեպքում Ադրբեջանը կարող էր իրագործել այդ պլանը: Մենք էլ վստահ ենք, որ չի կարող. մեր դիրքերը, զորքի մարտունակությունը, հրետանին և հակաօդային պաշտպանությունն ու անհրաժեշտ այլ ուժեր բավարար են, որպեսզի կարողանանք պաշտպանություն կազմակերպել և, ինչու չէ, մարտի ընթացքում նաև հակահարձակման անցնել:
Այդ օրերին, լինելով առաջնագծում, ես ևս մեկ անգամ համոզվեցի, որ շարունակության դեպքում մենք առաջ էինք գնալու: Դրանում համոզվեց նաև Ադրբեջանը և, վայնասուն բարձրացնելով, դիմեց մարտը կանգնացնելու խնդրանքով», - նշել է Բալասանյանը:

План Азербайджана был следующим: на четвертый или пятый день дойти до Степанакерта
Участок, которым удалось завладеть Азербайджану, стратегического значения не имеет. Но каждый сантиметр земли, каждый убитый или раненый солдат – невыносимая и тяжелая боль для нас. Об этом заявил в интервью агентству Медиамакс секретарь Совета безопасности Нагорно-Карабахской Республики Виталий Баласанян, отвечая на вопрос о выгодах противника в прошлогодней апрельской войне.
"План противника был следующим: на четвертый или пятый день совершить прорыв на центральном направлении в районе Агдама и дойти до Степанакерта. По их расчетам, в случае правильного использования имеющегося арсенала, Азербайджан мог реализовать этот план. А мы были уверены, что не сможет: наши позиции, боеспособность армии, артиллерия, противовоздушная оборона и другие силы позволяли организовать оборону и, в случае необходимости, перейти к контратаке.
В те дни, будучи на передовой, я в очередной раз убедился, что в случае продолжения боевых действий мы бы продвинулись вперед. В этом убедился и Азербайджан, который поднял шум, обратившись с просьбой остановить бои", - сказал Баласанян.