Զախարովա. Մոսկվան Facebook-ին հարցեր ունի
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մոսկվան հարցեր ունի Facebook սոցիալական ցանցին արտասահմանում գործող ռուսական դիվանագիտական ներկայացուցիչների կեղծ օգտատերերին չարգելափակելու հետ կապված: Նման հայտարարությամբ Զախարովան հանդես է եկել Սեվաստապոլում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, հաղորդում է Gazeta.ru-ն:
Զախարովան նշել է, որ չնայած բազմաթիվ դիմումներին, Facebook-ը չի արգելափակել Չեխիայում և Սլովակիայում Ռուսաստանի դեսպանատան կեղծ հաշիվները:
«Փաստացի իր անգործությամբ Facebook-ը խրախուսում է ապատեղեկատվության տարածմանը: Սակայն մենք շնորհակալ ենք այդ ընկերությանը, ռուսական արտասահմանյան հաստատությունների օպերատիվ ապաարգելափակումների համար: Իրականում, սակայն, դա աշխատանքի որոշակի «հիգիենա է»: Կցանկայի ավելին արվեր, որպեսզի «ֆեյքերի» հետագա մասսայականացում չլիներ»,- մասնավորապես նշել է Զախարովան:

Захарова: у Москвы есть вопросы к Facebook
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что у Москвы есть вопросы к социальной сети Facebook из-за отсутствия блокировки фальшивых страниц российских дипломатических представительств за рубежом. Об этом она сообщила на брифинге в Севастополе, сообщает Gazeta.ru.
Захарова отметила, что несмотря на многочисленные обращения, Facebook не заблокировал фейковые аккаунты посольств России в Чехии и Словакии.
"Фактически своим бездействием Facebook поощряет распространение дезинформации. Но при этом мы благодарны этой компании за оперативные шаги по разблокированию страниц российских загранучреждений, которые были приняты. Но, честно говоря, это такая гигиена труда. Хотелось бы большего в целях недопущения дальнейшей популяризации "фейков"", -сказала она.