Հալեպի շրջանի բնակիչները վերադառնում են հայրենի գյուղեր
Հալեպի իշխանությունները խոշոր գործողություն են սկսել փախստականների «Ջիբրին» ճամբարից փախստականներին իրենց հայրենի գյուղեր վերադարձնելու համար: Գյուղերը վերջերս են ազատագրվել գրոհայիններից, հայտնում է Интерфакс-ը:
Հալեպի փոխնահանգապետ Համիդ Քեննոյի խոսքով՝ Բաբիրի Ֆոքանի, Բաբիրի Թախտամի, Ռիբժին Ակրա և ևս մի քանի գյուղ կվերադառնա 12 հազար մարդ:
Հաղորդվում է, որ բնակչության հետ Եփրատի ափամերձ գյուղեր ժամանել են նաև  սիրիական կառավարության պաշտոնյաներ՝ համոզվելու, որ բնակավայրերը պիտանի են բնակության համար: Պաշտոնյաները խոստացել են օգնել բնակչությանը վերականգնելու իրենց տնտեսությունը:

Жители Алеппо начали возвращаться в родные деревни
Власти сирийского Алеппо начали большую операцию по возвращению беженцев из лагеря "Джибрин" в их родные деревни, недавно освобожденные от боевиков, сообщает Интерфакс со ссылкой на заместителя губернатора провинции Алеппо Хамид Кенно.
По его словам, всего планируется расселить 12 тысяч человек в деревнях Бабири Фокани, Бабири Тахтами, Рыбжин Акра, Таль-Тутон и Хербет Слеп, расположенных вдоль реки Евфрат.
Вместе с первыми переселенцами деревни на берегу Евфрата посетили и представители законной сирийской власти - чтобы убедиться, что населенные пункты пригодны для проживания, и чтобы выяснить, какие объекты необходимо восстановить.