Հրադադարի համաձայնագիրը Ղարաբաղում. անցել է 23 տարի (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր լրանում է Ղարաբաղյան հակամարտության ռազմական ակտիվ գործողություններին վերջ դրած եռակողմ կարևոր փաստաթղթի՝ հրադադարի համաձայնագրի ստորագրման 23-րդ տարին:
Ուղիղ 23 տարի առաջա Ղարաբաղում լայնածավալ ռազմական գործողությունները դադարեցին, սակայն խաղաղություն այդպես էլ չհաստատվեց… Անցած ապրիլը ցույց տվեց, թե հրադադարի մասին համաձայնագիրն ինչքան փխրուն է, և ինչքան հեշտ է այն «տրորել»: Մինչ օրս ղարաբաղա-ադրբեջանական և հայ-ադրբեջանական սահմաններին մարդիկ են զոհվում և եթե ի մի բերենք մեկ տարվա ընթացում ունեցած զոհերի թիվը, դժվար կլինի ասել, որ Ղարաբաղում հրադադար է: Իսկ անցյալ տարվա ապրիլին երկու կողմերի տված զոհերի քանակը կարող է միայն փաստել, որ Ղարաբաղում իրականում ոչ թե հրադադար է, այլ՝ իսկական պատերազմ…
Արդեն 20 տարուց ավել շարունակվում է բանակցային գործընթացը, սակայն հակամարտության վերջնական կարգավորումը ոչ միայն դեռևս իրականություն չէ, այլև թվում է` չի լինի այդպիսին մոտ ապագայում: Սահմանագծում շարունակվում են կրակոցները, դիվերսիաներն ու սպանությունները: 23 տարիներ, որ խլել են հարյուրավոր կյանքեր՝ խաղաղ բանակցությունների և բանակցային սեղանների մոտ սուտ տրված խոստումների հետևում թողնելով երեք կողմերի երիտասարդների, իսկ որոշ դեպքերում նաև խաղաղ բնակիչների ընդհատված կյանքերը:
Շատ են փոխադարձ մեղադրանքները, չեն դադարում ադրբեջանական կողմի ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու այդ ֆոնին միջնորդների` կողմերին ուղղված խաղաղության կոչերը: Չնայած այս ամենին, թերևս այսօր պահն է վերհիշելու այն գործընթացը, որ հանգեցրեց մինչ օրս շարունակվող «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» վիճակի հաստատմանը:
Դեռ 1992թ. մարտի 24-ին ԵԱՀԽ Նախարարների խորհրդի  արտահերթ նիստի ժամանակ որոշվեց հնարավորինս արագ Մինսկում հրավիրել խորհրդաժողով, որը պետք է սահմաներ խաղաղության պայմանները` ելնելով ԵԱՀԽ սկզբունքներից: Ակնկալվում էր, որ այս նպատակին հնարավոր կլինի հասնել բավականին արագ: Սակայն Մինսկի խորհրդաժողովը նախանշված ժամկետում հրավիրել հնարավոր չեղավ. Ադրբեջանը ձգտում էր խաղաղության հաստատման բանակցություններին ներկայանալ ռազմաճակատում հաղթանակի բոլոր դափնիները շահած:
Սակայն իրավիճակը փոխվեց 1992-ի մայիսից, երբ արցախցիներին հաջողվեց ճեղքել Ստեփանակերտի շրջափակման օղակը: Մայիսի 8-9-ին Շուշիի հերոսամարտում արցախահայերի հաղթանակը բեկեց պատերազմի ընթացքը: Ռազմական գործողություններն ընթանում էին պարբերական հաջողություններով: Յուրաքանչյուր պարտությունից հետո Ադրբեջանը փորձում էր ռևանշ վերցնել` հրաժարվելով կրակը դադարեցնելու միջնորդական բոլոր նախաձեռնություններից:
1993թ.-ին հայկական ուժերի լայնածավալ առաջխաղացման արդյունքում ռազմական պարտություններն Ադրբեջանին հարկադրեցին ընդունել ՌԴ կողմից արված հրադադարի առաջարկը: Բանակցություններին զուգահեռ շարունակվում էին նաև ռազմական գործողությունները։
Ահա թե ինչ է գրում Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կազիմիրովն, ում ջանքերով էլ արդյունքում ստորագրվեց կրակը դադարեցնելու մասին արձանագրությունը.
«1994թ. մայիսի սկզբին իրադրությունը ճակատում բավականին հակասական էր դարձել: Այն բանից հետո, երբ ձմռանը ձախողվեց ադրբեջանցիների հակահարձակումը, մեծ հաշվով ուժերի որոշակի հավասարակշռություն սահմանվեց: Առավել համառ մարտեր էին ընթանում Տեր-Տերի շրջանում: Այդ քաղաքին տիրելու հայերի փորձերը մեծ պոտենցիալ վտանգ էին ներկայացնում: Եթե նրանց հաջողվեր  կտրել դեպի Ադրբեջանի երկրորդ խոշոր քաղաք` Գանձակ, տանող ճանապարհները կամ շարժվել Բարդա-Եվլախ-Մինգեչաուր  ուղղությամբ` դեպի Կուր գետ, ապա հանրապետության հյուսիս-արևմտյան բարձունքը կենթարկվեր “մայր հողից” կտրված լինելու վտանգին: … Այդ իսկ պատճառով, ադրբեջանական ղեկավարությունը շահագրգիռ էր կրակը դադարեցնելու հարցում»:
Չնայած ադրբեջանական կողմի ֆորմալ համաձայնությանը, հրադադրի փաստացի հաստատումը ձգձգվում էր հենց Ադրբեջանի «ջանքերով»: Պաշտոնական Բաքուն պահանջում էր, որ Արցախի ներկայացուցչից բացի փաստաթուղթի տակ լինի նաև ՀՀ ներկայացուցչի ստորագրությունը:
Կազիմիրովը գրում է․ «Ադրբեջանի իշխանությունը ցանկանում էր ձևակերպել հրադադարը Երևանի հետ, իսկ վերջինս չէր համաձայնում` առանց Ստեփանակերտի մասնակցության: Կազմակերպել իրենց ներկայացուցիչների հանդիպում նշանակում էր ժամանակ կորցնել և բաց թողնել հնարավորությունը՝ ռազմաճակատում իրավիճակի փոփոխության դեպքում: Մնում էր շրջանցել կողմերի կամակորությունները և ստորագրել փաստաթուղթը ցանկացած ընդունելի ձևով»:
Բանակցություններից հետո ի վերջո 1994թ. մայիսի 5-ին Ռուսաստանի, Ղրղզստանի և ԱՊՀ միջխորհրդարանական խորհրդաժողովի միջնորդությամբ ստորագրվեց Բիշքեքյան արձանագրությունը, որի տակ իրենց ստորագրությունները դրեցին ԼՂՀ Ազգային ժողովի խոսնակ Բաբուրյանը, Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահ Գուլիևը և Հյաստանի Գերագույն Խորհրդի նախագահ Արաքցյանը։
Արդյունքում, Բիշքեքյան, ինչպես նաև 1994 թ. փետրվարի 18-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի ՊՆ նախարարների և ԼՂ զինված ուժերի լիազորված ներկայացուցչի կողմից ստորագրված հրադադարի հաստատման արձանագրության հիման վրա կազմվեց հրադադարի պայմանագիրը: Այս փաստաթուղթը թարգմանվեց երեք լեզուներով, և մայիսի 9-ին ռուսական կողմի միջնորդի ներկայությամբ այն ստորագրեց Ադրբեջանի ՊՆ նախարար Մամեդովը, ապա՝ մայիսի 10-ին ՀՀ ՊՆ նախարար Սարգսյանը, մայիսի 11-ին՝  Լեռնային Ղարաբաղի զորքերի հրամանատար Բաբայանը: Այս երեք փաստաթղթերը՝ յուրաքանչյուրի վրա մի կողմի ստորագրությամբ, ուղարկվեցին Մոսկվա, որտեղ հաստատվեց նրանց նույնականությունը:
Մայիսի 12-ին հայտարարվեց հրադադարի պայմանագրի` ուժի մեջ մտնելու մասին: Հրադադարի հաստատումից հետո բանակցային գործընթացն ակտիվ փուլ թևակոխեց:
20 տարի առաջ ստորագրված հրադադարի ռեժիմն այսօր ամրապնդման կարիք ունի: Փաստաթղթի կենսունակությունն ապահովելու համար առավել քան տրամաբանական կլինի, որպեսզի Ադրբեջանը սահմանային գոտուց դուրս բերի դիպուկահարներին, և հակամարտության բոլոր կողմերի միջև կնքվի ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման համաձայնագիր: Այն կոչված կլինի թարմացնելու ստանձնած պարտավորություններն ու վերջ դնելու սահմանային միջադեպերին, զսպիչ գործոն կդառնա ադրբեջանական ռազմատենչ հռետորաբանությանը: Սահմնանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմները ևս մեկ անհրաժեշտ միջոց են կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի կառուցման և բանակցային գործընթացին խթան հաղորդելու համար:
Այսպիսով, արյունահեղությանը վերջ դնելու համար 23 տարի առաջ մեծ ջանքերով կնքված հրադադարի ռեժիմն այսօր հարցականի տակ է դրվում Ադրբեջանի կողմից, ինչը պետք է կանխել և արժանացնել համապատասխան գնահատականի:

Trilateral Ceasefire Agreement Signed Between NKR, Armenia and Azerbaijan: 23 Years Have Passed
Today, on May 12, 23 years have passed since the Ceasefire Agreement in Karabakh conflict zone entered into force. Exactly 23 years ago large-scale military actions in Karabakh were stopped, but peace - in the full sense of the word - has not come yet... April four-day war showed how fragile the Agreement on Ceasefire is and how easy it is to break it. Until now, on NKR-Azerbaijan border and on Armenia-Azerbaijan border people are dying, and if we summarize the number of deaths on the front lines, say, a year, it will be difficult to confirm that there is a ceasefire.
Info:
The Ceasefire document, which is signed at that time by the Minister of Defense of Armenia Serzh Sargsyan, Nagorno Karabakh Army Commander Samvel Babayan and the Minister of Defense of Azerbaijan Mamedrafi Mamedov, as it is put on the official website of NKR Foreign Ministry, reads as follows:
"Responding to the call for a cease-fire, as set out in the Bishkek Protocol of May 5, 1994, and based on the Protocol of 18 February 1994, the conflicting Parties agreed on the following:
1. Ensure the full cease-fire and cessation of hostilities from 00 hours 01 minutes of May 12, 1994. Relevant orders to cease-fire will be given and communicated to the commanders of military units responsible for their implementation, not later than May 11, 1994. On May 12 until 23.00, the Parties shall exchange the texts of their cease-fire orders with a view to their possible mutual complementarities and further harmonization of substantive provisions of similar documents.
2. Request the Minister of Defense of the Russian Federation to convene in Moscow no later than May 12 an urgent meeting of defense ministers of Azerbaijan, Armenia and Nagorno Karabakh army commander to agree on the lines of troops pullback and other urgent military-technical issues and prepare the deployment of an advance team of international observers.
3. This agreement will be used to complete the negotiations in the next 10 days and conclude an Agreement on Cessation of the Armed Conflict no later than May 22 of this year.
4. This agreement will take effect immediately after the Mediator notifies that he has received from the opposing forces completely identical documents signed by authorized representatives."
Vladimir Kazimirov, who from 1992 to 1996 was the head of Russia’s intermediary mission on Karabakh settlement, representative of the President of Russian Federation on Nagorno Karabakh issue and also participant and co-chairman of the OSCE Minsk group from Russia, wrote: "It seemed the way to the agreement was open. But even a trifle could destroy everything. The Azerbaijani leadership wanted to sign a ceasfire with Armenia. The latter, however, did not want this without the participation of Stepanakert. To exclude their representatives  meant to save time and lose the chance to change the situation on the frontline. It was only left to get around the whims of the parties and sign the document in any suitable form."
The text of the Agreement had to be out in 3 different pages for the three sides to sign it. The Azerbaijani Defense Minister Mamedrafi Mamedov signed the sheet on May 9, 1994 in Baku in the presence of the Russian mediator. On May 10 the second sheet was signed on Yerevan by his counterpart Serzh Sargsyan and on May 11 the third one  - in Stepanakert, by Nagorno Karabakh Army Commander Samvel Babayan. These three sheets signed by three sides separately, were put together in Moscow, and became a ceasefire agreement of Nagorno-Karabakh. Russia, as a mediator, decalred the Ceasefire to enter into force on May 12.
Masis Mailyan, now head of the Public Council on Foreign Policy and Security of NKR, writes: "As an eyewitness and one of the participants in the negotiations that took place during the war and postwar years, I can state that in the 1992-1993 ceasefire in the zone of Karabakh conflict was declared up to ten times: as the signatories of the agreement were the two main warring parties - the NKR and Azerbaijan. However, unlike the ceasefire agreement, signed on May 12, 1994, the previous agreements had short life. The basis for the formation of the existing truce was put on May 5, 1994 in the capital of Kyrgyzstan, where the heads of the parliaments of the NKR, Azerbaijan and Armenia discussed the situation in the region and adopted the "Bishkek protocol" (the Azerbaijani side joined the protocol three days later, with some reservations). On May 16, 1994 in Moscow with the mediation of the Russian Defense Minister Pavel Grachev a meeting of the Defense Ministers of NKR, Azerbaijan and Armenia was held. At this meeting, Samvel Babayan, Mamedrafi Mammadov and Serzh Sargsyan reiterated the commitment of their countries on the reached Ceasefire Agreement. On July 27 and August 28 of the same year, the parties reaffirmed their commitment to respect the ceasefire, until signing a peace treaty…"
Despite the fact that Azerbaijan dared to resort to blitzkrieg, the losses of Azerbaijan is so touchable that it will remember the four-day war in April for a long time. Meanwhile, Armenia and Karabakh have repeatedly expressed their willingness to strengthen the ceasefire. The most important proof of this is that Armenia and NKR are ready to withdraw snipers from the front line, on what Azerbaijan does not agree.
Whatever we say, the ceasefire, despite the violations and instability, however, 23 years ago brought peace to the region. The bombings, large-scale military actions were stopped and most importantly - psychology of war disappeared. A generation grew, who understands and realizes: a variety of issues and disagreements can be resolved not on the battlefield and with strength, but at the table of negotiations and through dialogue. If we assume that, in addition to peace in the region, this is also considered an achievement of the Ceasefire Agreement, then the signed document of 23 years ago is really priceless. But most importantly, this agreement today can become the basis for large-scale peace treaty, which could bring to the region more stability, long-term and more realized peace...