Իտալիայի վարչապետը խոսել է Եվրամիության «շլության» մասին
Եվրամիությունն ակնհայտ շլություն է ցուցաբերել՝ ճիշտ ժամանակին ուշադրություն չդարձնելով  Միջերկրական ծովում տեղ ունեցող գործընթացներին: Նման գնահատականով հանդես է եկել Իտալիայի կառավարության ղեկավար Պաոլո Ջենտինոլին, հաղորդում է «ՐԻԱ Նովոստին»:
«Մեր և Եվրամիության կողմից շլություն էր, երբ Եվրոպան ոչ այնքան ճիշտ ժամանակին հասկացավ, որ պետք է ուշադրություն դարձնել Հարավին: Սակայն Իտալիան աշխատել է այն ուղղությամբ, որպեսզի ցույց տա, թե որքան հիմնավոր է դեպի Հարավ և Միջերկրական ծով ուշադրության սևեռումը»,- հայտարարել է իտալացի վարչապետը՝ ելույթ ունենալով Հռոմում անցկացվող Միջերկրածովյան Միության ասամբելայում:
Ջենտինոլին հայտնել է, որ լինելով «Մեծ յոթնյակի» նախագահող երկիր՝ Իտալիան մտադիր է շարունակել աշխատել Եվրոպա-Միջերկրական ծով հարաբերությունների զարգացման և մասնավորապես այդ գործում Աֆրիկայի ներգրավման ուղղությամբ: Իտալիայի վարչապետի խոսքերով, Իտալիան նաև պատասխանատվություն է ստանձնում ԵԱՀԿ- Միջերկրական ծով համագործակցության համար:

Премьер Италии - о "косоглазии" Евросоюза
Евросоюз продемонстрировал определенное "косоглазие", вовремя не обратив взгляд на события, происходящие в Средиземноморье, признал глава правительства Италии Паоло Джентилони, передает РИА Новости.
"С нашей стороны и со стороны Европейского союза было некоторое косоглазие, когда мы недостаточно своевременно увидели, что Европа должна в большей степени обращать свой взгляд на Юг. Но Италия работала над тем, чтобы объяснить, насколько этот взгляд в сторону Юга и Средиземноморья является основополагающим", — заявил он, выступая на заседании парламентской ассамблеи Союза для Средиземноморья в Риме.
Джентилони подчеркнул, что председательствующая ныне в G7 Италия намерена и дальше работать в русле развития евро-средиземноморского партнерства и, в частности, привлечь особое внимание к отношениям со странами Африки. По его словам, Рим будет заниматься этой проблематикой также в качестве "ответственного за отношения между ОБСЕ и Средиземноморьем".