Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Կատարի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Կատարի Պետությունում պաշտոնական այցով գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Կատարի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով: Նշելով, որ ուրախ է Կատարի Պետությունում նորակազմ, փոքրաթիվ, բայց ամրակուռ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման հնարավորության համար, Սերժ Սարգսյանը ողջունելի է համարել, որ ապրելով և արարելով Կատարում, հայկական համայնքն իր ներդրումն է բերում այդ երկրի զարգացման գործին՝ փորձելով պահպանել հայկականությունն ու հայեցի ոգին: Այս գործում, Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է «Մեսրոպյան» մեկօրյա վարժարանի դերակատարությունը:
Նման պայմաններում, ըստ Նախագահի, նորովի է արժևորվում Ծոցի արաբական երկրներում հայկական համայնքների գոյությունն ու բարգավաճումը: Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ հայ-կատարական երկկողմ հարաբերություններում կա մեծ չիրացված ներուժ, և տեղի հայկական համայնքի աջակցությամբ պետք է ջանքեր գործադրել նոր բովանդակություն հաղորդելու այդ հարաբերություններին:
Իր ողջույնի խոսքում Հանրապետության Նախագահն անդրադարձել է նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին` ներկայացնելով հայկական կողմի դիրքորոշումները և կարգավորման գործընթացում ներկայումս առկա մտահոգությունները: «Այսօր էլ ի լուր աշխարհի հայտարարում եմ, որ գնահատելով խաղաղության արժեքը, մենք երբեք չենք երկնչի միասնական բռունցք դառնալու և տեր կանգնելու արցախահայության արդարացի պահանջին, ինչպես դա արել ենք քառորդ դար առաջ, ինչպես դա արեցինք անցյալ տարվա ապրիլին»,-ընդգծել է Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը խոսել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի, ինչպես նաև Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին:
«Վստահ եմ՝ բոլորդ հետևում եք Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ ոգևորվելով մեր յուրաքանչյուր ձեռքբերումով և տխրելով մեր ձախողումների համար: Եվ այսօր կարծում եմ՝ բոլորդ հպարտ եք, որ տևական ժամանակ մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները տվեցին իրենց սպասված արդյունքը: Խոսքս, իհարկե, վերջին խորհրդարանական ընտրությունների մասին է, որ արժանացան բոլոր միջազգային կառույցների դրական գնահատականին: Բայց սա ամենևին էլ վերջակետ չէ: Ինչպես ես բազմիցս հայտարարել եմ, սա մի նոր սկիզբ է, որ ավելի պարտավորեցնող է: Մենք նոր եռանդով ենք լծվելու մեր երկրում բարեփոխումների իրականացմանը՝ այս գործընթացում ապավինելով նաև ձեր ներուժին, ձեր իմացությանը, ձեր տաղանդին: Չէ՞ որ մեր նպատակը նույնն է՝ հզոր և կայուն Հայաստան ունենալը: Ինչպես պատմության բոլոր փուլերում, այսօր էլ հայ ժողովրդի հարատևման ու զարգացման կարևորագույն երաշխիքը մեր միասնականությունն է:
Ուրեմն, եկե՛ք մեր բոլոր ջանքերը, ուժն ու եռանդը, կարողություններն ու տաղանդը ներդնենք զարգացնելու և հզորացնելու Հայոց պետությունը՝ ոչ միայն հայ մնալով ու գալիք սերունդներին հայ դաստիարակելով, ոչ միայն ազգանվեր ու հայանպաստ գործունեություն ծավալելով, այլև տնտեսական ծրագրեր նախաձեռնելով և իրականացնելով՝ նույնիսկ առօրեական ծրագրեր, նույնիսկ փոքրիկ ծրագրեր:
Եկե՛ք միասին հարթենք հայ ժողովրդի հավերժության ուղին»,-Կատարի հայկական համայնքի հետ հանդիպմանն ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении встретился с армянской общиной Катара
Находящийся в Государстве Катар с официальным визитом президент Серж Саргсян встретился с представителями армянской общины Катара, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Республики выступил с приветственным словом. Отметив, что рад возможности встретиться с представителями недавно сформированной, малочисленной, но крепкой армянской общины Государства Катар, Серж Саргсян счел достойным похвалы то, что армянская община, живя и созидая в Катаре, вносит свой вклад в дело развития этой страны, стараясь сохранить армянский дух. В этом деле, президент Саргсян подчеркнул важную роль однодневного лицея "Месропян".
В подобных условиях, согласно президенту, по-новому ценится существование и процветание армянских общин в арабских странах Залива. Серж Саргсян выразил уверенность, что в армяно-катарских двусторонних отношениях есть большой нереализованный потенциал, и при содействии местной армянской общины нужно предпринять усилия, чтобы придать новое содержание этим отношениям.
В своем приветственном слове президент Республики коснулся также процесса урегулирования НК конфликта, представив позицию армянской стороны и присутствующую в настоящее время озабоченность по поводу процесса урегулирования. "Сегодня вновь во всеуслышание заявляю, что осознавая ценность мира, мы без колебания превратимся в единый кулак и защитим справедливые требования армян Арцаха, как сделали это четверть века назад, как сделали это в апреле прошлого года", - подчеркнул президент.
Серж Саргсян говорил о процессе международного признания Геноцида армян, а также о событиях, имеющих место в Армении.
Уверен, все вы интересуетесь происходящим в Армении, воодушевляясь каждым нашим достижением и переживая наши неудачи. И сегодня, думаю, все вы гордитесь, что длительное время реализуемые в нашей стране реформы дали свой ожидаемый результат. Речь, конечно, о последних парламентских выборах, которые удостоились положительной оценки всех международных структур. Но это отнюдь не точка. Как я многократно заявлял, это - новое начало, которое обязывает еще больше. Мы с новой энергией приступим к реализации реформ в нашей стране, рассчитывая в этом процессе также на ваш потенциал, ваши знания, ваш талант. Ведь наша цель одна, не правда ли - иметь сильную и стабильную Армению. Сегодня так же, как на всех этапах истории, важнейшая гарантия существования и развития армянского народа - наше единство.
Значит, давайте все наши старания, силу и энергию, способности и талант приложим для развития и усиления Армянского государства, не только оставаясь армянами и воспитывая армянами будущие поколения, не только своей приверженной нации и патриотической деятельностью, но и инициируя экономические программы и реализуя, даже будничные проекты, даже маленькие проекты.
Давайте вместе проторим вечный путь армянского народа", - сказал президент Серж Саргсян на встрече с армянской общиной Катара.