Թրամփ-Էրդողան հանդիպման ժամանակ թարգմանիչը անհայտ պատճառով փոխել է Էրդողանի խոսքը
ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Թրամփ-Էրդողան հանդիպման ժամանակ թարգմանիչը փոփոխություն է մտցրել Էրդողանի խոսքի մեջ և այն ավելի «մեղմ» ներկայացրել անգլերենով:
Ինչպես փոխանցում է Թերթ.ամ-ը՝ հղում կատարելով թուրքական gazetekarinca.com կայքին մասնավորապես, հայտնի է, որ Էրդողանի՝ «Ահաբեկչական կառույցների դեմ պայքարի շրջանակներում հույս ունենք, որ թույլ չեն տրվի նախկինում արված սխալները» խոսքերը թարգմանիչը ներկայացրել է հետևյալ կերպ. «Ահաբեկչական խմբավորումների դեմ ամբողջ աշխարհում տարվող պայքարի շրջանակներում նախկինում մեր թույլ տված սխալները մենք այլևս չենք կրկնի։ Կշարունակենք միասին աշխատել այս ոլորտում»։
Կայքը նշում է, որ հայտնի չէ, թե ինչ նպատակով կամ ում հրահրմամբ է թարգմանիչը փոխել Էրդողանի խոսքը։ Նշվում է, որ Էրդողանի ելույթը գրավոր կերպով առկա է եղել թարգմանչի ձեռքում նախապես։

The Interpreter Changed Erdogan’s Words for some Unknown Reason in Washington
The interpreter changed Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s words for some unknown reason during Trump-Erdogan meeting in Washington.
As Tert.am reports, referring to Turkish gazetekarinca.com, in particular,  Erdogan’s words "We hope mistakes made in the past for struggling against the terrorist organizations will not be repeated," the interpreter presented as follows: "The mistakes that we made in the struggle against terrorist groups around the world in the past, will not repeated any more. We will continue to work together in this area. "
The news agency notes that it is not known why or who has incited the interpreter to change it. It is noted that the interpreter had Erdogan's speech in advance.