Մայիսի 18-ին և լույս 19-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 90 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1300 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը սահմանի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է 60 միլիմետրանոց ականանետ (1 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 60 միլիմետրանոց ականանետ (1 արկ) և ձեռքի հակատանկային նռնականետ (1 արկ):
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են լիակատար վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում և իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

По оперативным данным, в ночь с 18 на 19 мая на арцахско-азербайджанской границе ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня около 90 раз, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
ВС Азербайджана произвел в направлении армянских позиций более 1300 выстрелов.
На восточном направлении границы, помимо стрелкового оружия, ВС Азербайджана применили также 60-мм миномет (1 снаряд), а на северо-восточном участке границы - 60-мм миномет (1 снаряд) и противотанковый станковый гранатомет (1 снаряд).
Подразделения Армии обороны продолжают сохранять полноценный контроль на передовой и продолжают нести уверенную защиту боевых позиций.