Մայիսի 18-ին և լույս 19-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 90 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1300 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը սահմանի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է 60 միլիմետրանոց ականանետ (1 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 60 միլիմետրանոց ականանետ (1 արկ) և ձեռքի հակատանկային նռնականետ (1 արկ):
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են լիակատար վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում և իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

According to operative data, on the night of May 19, on NKR-Azerbaijan border, the Azerbaijani Armed Forces violated the ceasefire regime about 90 times from small arms of different calibers, the press service of the Artsakh Republic Defense Ministry reports.
The Azerbaijani Armed Forces fired more than 1300 shots in the direction of the Armenian positions.
On the eastern side of the border, in addition to small arms, the Azerbaijani Armed Forces also used a 60 mm mortar (1 round), and in the northeast direction of the border - 60 mm mortar (1 round) and anti-tank grenade launcher (1 round).
The units of the Defense Army continue to maintain full-fledged control on the front line and continue to bear a confident defense of combat positions.