Վարչապետը և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են երկկողմ տնտեսական գործակցությանն առնչվող հարցեր
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է նման ձևաչափով պարբերական հանդիպումները, որոնք լավ հնարավորություն են հայ-ամերիկյան համագործակցության ընթացքի և զարգացման հեռանկարների շուրջ մտքեր փոխանակելու համար:
Դեսպան Միլսն ԱՄՆ կառավարության անունից շնորհավորել է Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել, մասնավորապես, հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության օրակարգի և համատեղ ծրագրերի շուրջ: Քննարկվել են ներդրումների ներգրավմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանը, հարկային և մաքսային, դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Կարեն Կարապետյանն ու Ռիչարդ Միլսն անդրադարձել են նաև էներգետիկայի, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հանքարդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտներում երկկողմ գործակցության խորացման հեռանկարներին:

Prime Minister Karen Karapetyan received today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia Richard Mills, official page of RA government reports.
The Prime Minister stressed the importance of regular meetings held in this format that provide a good opportunity to exchange views on the prospects for the furtherance of US-Armenia cooperation.
On behalf of US Government, Ambassador Mills congratulated Karen Karapetyan on being reappointed as Prime Minister of Armenia and wished him fruitful work.
The parties went on to exchange views on economic cooperation agenda and joint projects, including investments, improvement of business environment, tax-customs administration and judicial reforms, as well as the cooperation in the fight against corruption.
Karen Karapetyan and Richard Mills took the opportunity to discuss ways of furthering interaction in the fields of energy, tourism, information technology, mining industry and agriculture.