Դիվանագիտական սկանդալ. Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը մեկնում է Թբիլիսի մեկնաբանություններ տալու
Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերը ուրբաթ կժամանի Թբիլիսի, որտեղ սպասում են նրա մեկնաբանություններին՝ Ցխինվալում արված հայտարարության կապակցությամբ: Այս մասին Rustavi2 հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ԵՄ-ում Վրաստանի դեսպան Նատալիա Սաբանաձեն:
Հիշեցնենք, որ Հարավային Օսիա կատարած այցի ընթացքում Զալբերը շնորհավորել է Անատոլի Բիբիլովին նախագահական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ, որն անցկացվել է ապրիլին: Դրանից հետո նա այցելել է նաև Աբխազիա:
«Նա հանդիպումներ կունենք արտգործնախարարությունում: Լավ պահ է, որպեսզի հենց ինքը մեկնաբանի այդ հարցը», - ասել է Սաբանաձեն:
Վրաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալն իր հերթին հայտարարել է, որ Վրաստանն այս կապակցությամբ ակնկալում է պաշտոնական Բրյուսելի արձագանքը:

Дипломатический скандал: спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе летит объясняться в Тбилиси
Спецпредставитель Евросоюза на Южном Кавказе Герберт Зальбер приедет в Тбилиси, где ждут его разъяснений в связи с высказываниями в Цхинвали, сказала в эфире телекомпании Rustavi2 посол Грузии в ЕС Наталия Сабанадзе.
Напомним, сопредседатель женевских переговоров Герберт Зальбер в ходе визита в Цхинвали поздравил Анатолия Бибилова с победой на т.н. президентских выборах в Южной Осетии. После этого он посетил другую неподконтрольную властям Грузии территорию - Абхазию, где осмотрел пункты пропуска на административной границе с остальной частью Грузии, передает haqqin.az.
"У него будут встречи в Министерстве иностранных дел. Это хороший момент, чтобы он сам дал разъяснения по этому вопросу", - сказала Сабанадзе.
В свою очередь заместитель министра иностранных дел Грузии Давид Дондуа заявил, что Грузия ждет реакции руководства Евросоюза на слова Зальбер.