Մայիսի 19-ին և լույս 20-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 100 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 1750 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը սահմանի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (32 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 60 միլիմետրանոց ականանետ (7 արկ):
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները ճնշելու համար  դիմել են պատասխան գործողությունների:

По оперативным данным, в ночь с 19 на 20 мая на арцахско-азербайджанской границе ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня более 100 раз, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
Противник произвел в направлении армянских позиций около 1750 выстрелов.
На восточном направлении границы, помимо стрелкового оружия, ВС Азербайджана применили также станковый противотанковый гранатомет (32 снаряда), а в северо-восточном направлении – 60-мм миномет (7 снарядов).
Передовые подразделения Армии обороны для подавления наступательной активности ВС Азербайджана прибегли к ответным действиям.