Վենեսուելայում բողոքի ակցիաների ֆոնին նախագահը հայտարարել է նոր օրենսդիր մարմին ստեղծելու մտադրության մասին
bin.ua
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է Սահմանադրական համաժողով ստեղծելու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու մտադրության մասին: Ենթադրվում է, որ այն կփոխարինի ներկայիս ազգային խորհրդարանին և կունենա սահմանադրությունը փոխելու լիազորություն, հայտնում է BBCն:
Ավելի վաղ Վենեսուելայի խորհրդարանը, որում մեծամասնություն է կազմում ընդդիմությունը, Մադուրոյին կոչ էր արդել հրաժարական տալ: Արդյունքում ապրիլի 1-ից երկում զանգվածային բողոքի ակցիաները չեն դադարում: Փողոցային բախումների արդյունքում արդեն 60 մարդ է զոհվել:

Президент Венесуэлы объявил о референдуме на фоне протестов
Президент Венесуэлы Николас Мадуро заявил о намерении провести референдум о создании Конституционной ассамблеи, которая должна заменить нынешний национальный парламент, передает BBC.
Новый законодательный орган, по идее Мадуро, будет обладать полномочиями по изменению конституции страны. В действующем парламенте большинство имеет оппозиция, которая ранее призывала Мадуро уйти в отставку.
Политическая борьба в Венесуэле разворачивается на фоне непрекращающихся акций протеста. По данным агентства Франс пресс, с 1 апреля в уличных столкновениях погибли 60 человек.