Առաջին անգամ Սերբիայի վարչապետ կդառնա բացահայտ լեսբուհի
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հանձնարարել է պետկառավարման և տեղական ինքնակառավարման հարցերով նախարար Անա Բրնաբիչին կառավարություն ձևավորել։
Խորհրդարանի կողմից նրա թեկնածության հաստատումից հետո Բրնաբիչը կդառնա կառավարության ղեկին գտնվող առաջին կինը, ինչպես նաև առաջին սերբ վարչապետը, ով բացահայտ հայտարարում է իր հոմոսեքսուալության մասին, գրում է BBC-ն։
Մի քանի տարի առաջ նման նշանակումը պահպանողական այս երկրում կարող էր անհավանական թվալ, սակայն այժմ, երբ Սերբիան ձգտնում է դառնա ԵՄ անդամ, այս նշանակումը կարող է ներկայացնել որպես երկրում աճող տոլերանտության ապացույց:
Ավելացնենք, որ եվրոպական առաջնորդներից այսօր իրենց հոմոսեքսուալությունը չեն թաքցնում Իռլանդիայի և Լյուքսեմբուրգի վարչապետերը:

Премьером Сербии впервые станет лесбиянка
Президент Сербии Александр Вучич поручил сформировать правительство министру госуправления и местного самоуправления Ане Брнабич.
После утверждения ее кандидатуры парламентом Брнабич станет первой женщиной во главе правительства, а также первым сербским премьером, открыто объявившим о своей гомосексуальности, сообщает BBC.
Еще несколько лет назад подобное было бы совершенно невообразимо в этой во многом консервативной стране. Однако сейчас надеющаяся на принятие в Евросоюз Сербия может представить это как подтверждение растущей толерантности в стране.
Ана Брнабич таким образом пополнит число европейских лидеров, не скрывающих своей гомосексуальности, куда сейчас входят Лео Варадкар, возглавляющий правительство Ирландии, и премьер-министр Люксембурга Ксавье Беттель.