Մոսկվայի կենտրոնում հայտնաբերվել են 5-9 հազար տարվա վաղեմության աշխատանքային գործիքներ
Մոսկվայի կենտրոնում տարվող աշխատանքների ընթացքում հնագետները հայտնաբերել են յուրահատուկ աշխատանքային գործիքներ՝  սիլիցումից դանակ և մեզոլիթի դարաշրջանին պատկանող քերիչի ֆրագմենտ: Այդ մասին ասված է Մոսկվայի քաղաքապետարանի հայտարարության մեջ, փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Մոսկվայի Մշակութային ժառանգության վարչության ղեկավար Ալեքսեյ Եմելյանովի խոսքերով, նմանատիպ դանակները հնագույն ժամանակների մարդու համար ունիվերսալ աշխատանքային գործիքներ են հանդիսացել:
Մյուս գտածոն՝ քերիչի ֆրագմենտը 1,5-3 սմ չափով, պատկանում է մեզոլիթի դարաշրջանին: Դրանցով ժամանակին մշակվել են կենդանիների կաշիները:

В центре Москвы нашли артефакты возрастом 5 и 9 тыс. лет
Во время работ по благоустройству в центре Москвы археологи обнаружили уникальные артефакты — резец из кремния и фрагмент скребка времен неолита и мезолита. Об этом говорится в сообщении, опубликованном 16 июня на сайте столичной мэрии, передает ИА REGNUM.
Как рассказал руководитель Департамента культурного наследия Москвы Алексей Емельянов, подобные резцы являлись универсальными орудиями труда для древнего человека, ими обрабатывали кожу, кости, рога и некоторые камни.
Вторая находка, фрагмент концевого скребка размером 1,5 на 3 см, была сделана на Покровском бульваре. Этот артефакт относится к более древнему периоду — мезолиту (VII тысячелетие до нашей эры).
Скребками — удлиненными каменными пластинками с заостренным краем — пользовались в быту, например, обрабатывали ими шкуры животных.