ՀՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանը սադրանքներով է արձագանքում Մինսկի խմբի հասցեական հայտարարությանը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ արցախա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպերի կապակցությամբ:
«Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում երեկ և այսօր Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացրած զինադադարի կոպտագույն խախտումների հետևանքով զոհված զինծառայողների հարազատներին և ծառայակիցներին։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները իրենց վերջին հայտարարության մեջ դատապարտեցին զինադադարի խախտումները` մատնանշելով, որ Ադրբեջանն է առաջինը կրակ բացում: Ադրբեջանը այսպիսի սադրանքներով է արձագանքում այդ հասցեական հայտարարությանը` ի ցույց դնելով իր ողջ արհամարհանքը:
Բաքու համանախագահների այցի նախաշեմին, առանց միջազգային պարտավորություններին համապատասխան ծանուցման լայնածավալ զորավարժությունների անցկացումը, 1994-1995 թթ. զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի շարունակական խախտումները, իրավիճակի սրմանն ուղղված նոր քայլերը, Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից միջազգային հանրությանը, առաջին հերթին Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին նետած հերթական մարտահրավերն է, որին համարժեք արձագանքի բացակայությունը կարող է ընկալվել Ադրբեջանի կողմից որպես նոր արկածախնդրությունների խրախուսում։
Ակնհայտ է, որ Բաքուն, չկարողանալով խաղաղ կարգավորման գործընթացը տանել իր նախընտրած ուղիով, փորձում է առավելության հասնելու պատրանք ստեղծել առաջնագծում, որը նույնպես դատապարտված է ձախողման, և հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով, առաջին հերթին իրավիճակի լարումը նախաձեռնող կողմի համար»:

МИД Армении: Баку пытается создать иллюзию превосходства на передовой линии, что обречено на провал
МИД Армении выступил с заявлением в связи с зафиксированными вчера и сегодня грубейшими нарушениями режима прекращения огня на арцахско-азербайджанской границе.
"Выражаем наше глубокое соболезнование родным и сослуживцам погибших на линии соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном, в результате вчерашних и сегодняшних грубейших нарушений азербайджанскими вооруженными силами режима прекращения огня.
В своем последнем заявлении сопредседатели минской группы ОБСЕ осудили нарушения режима прекращения огня, подчеркнув, что Азербайджан первым открывает огонь. Азербайджанская сторона подобными провокациями отвечает этому адресному заявлению, демонстрируя все свое пренебрежение.
Проведение накануне визита сопредседателей в Баку широкомасштабных военных учений без соответствующего уведомления в соответствии с международными обязательствами, постоянные нарушения трехсторонних, бессрочных соглашений о перемирии 1994-1995гг., новые шаги, направленные на эскалацию ситуации, являются очередным вызовом международному сообществу, в первую очередь странам сопредседателям минской группы, со стороны высшего руководства Азербайджана, и отсутствие надлежащей реакции на это может быть воспринято Азербайджаном как поощрение новых авантюр.
Очевидно, что Баку не будучи в состоянии направить процесс мирного урегулирования в выгодное ему русло, пытается создать иллюзию превосходства на передовой линии, что также обречено на провал и полно непредсказуемых последствий, в первую очередь для стороны, инициирующей эскалацию", - говорится в заявлении.