Վրաստանի խորհրադարանը մեղմել է թմրանյութերի օգտագործման համար պատիժները
Վրաստանի խորրդարանի պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ միաձայն հաստատել են մարիխուանայի կամ կանեփի օգտագործման համար ձերբակալությունը կամ ազատազրկումը վերացնող օրինագիծը, հայտնում է Newsru.com-ը։ Նրանք ցանկանում են նաև չեղյալ հայտարարել դրանց աճեցման համար ձերբակալությունը։
Օրինագծի քննարկմանը նախորդել էր Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի հայտարարությունը, ով թմրանյութեր պաելու մեջ կասկածվող ռեփերների ձերբակալության պատճառով տեղի ունեցած ցույցերի ֆոնին ընդունել էր երկրում թմրանյութերի օգտագործման համար նախատեսվող պատժամիջոցները մեղմելու անրաժեշտությունը։
Օրինագիծը Վրաստանի խորհրդարան ներկայացվել էր արդարադատության նախարարության կողմից։ Առաջին ընթերմամբ դրա օգտին քվեարկել է 79 պատգամավոր։ Պատգամավորները մտադիր են երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել վերոնշյալ խախտումների համար գործող տուգանքների նվազեցման հարցը։

Парламент Грузии смягчил наказания за наркопреступления
Депутаты грузинского парламента единогласно одобрили в первом чтении законопроект, предусматривающий отмену ареста и лишения свободы за хранение и употребление ограниченного количества марихуаны или конопли, передает Newsru.com. Также они хотят отменить арест за их выращивание.
Рассмотрению законопроекта предшествовало заявление премьер-министра Грузии Георгия Квирикашвили, который на фоне протестов из-за арестов грузинских рэперов, заподозренных в хранении наркотиков, признал необходимость смягчить наркополитику в стране.
Проект закона "Наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры и наркологическая помощь" был направлен в парламент Грузии Минюстом. В первом чтении за него проголосовали все 79 депутатов. Во втором чтении депутаты намерены обсудить вопрос об уменьшении действующих штрафов, предусмотренных за указанные правонарушения.