Վարչապետը ծանոթացել է տեքստիլի արտադրության ներդրումային նոր ծրագրերին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այցելել է «Ալեքս տեքստիլ» ընկերության մանկական հագուստի նորաբաց արտադրամաս: Կառավարության ղեկավարը շրջել է արտադրամասով, ծանոթացել արտադրական հզորություններին և ընկերության առաջիկա ծրագրերին: Տեղեկացվել է, որ մանկական հագուստի արտադրանքի ամբողջ խմբաքանակն արտահանվում է Ռուսաստան՝ հայտնի «Детский Мир» խանութների ցանցի պատվերով: 2017 թվականի հունվարից բացված արտադրամասում աշխատում է 350 մարդ: «Ալեքս տեքստիլ»-ը նախատեսում է առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում հիմնել հինգ նոր արտադրամաս՝ ստեղծելով 7 հազար 5 հարյուր նոր աշխատատեղ:
Այնուհետև վարչապետը եղել է տեքստիլի արտադրությամբ զբաղվող «Հելլո» ընկերությունում, որն արտադրում է «Հելլո բժշկական», «Յու ընդ Մի» և «Արտսոքս» ապրանքանիշի տրիկոտաժե ապրանքներ: Ընկերության արտադրանքի մի մասն իրացվում է ներքին շուկայում, իսկ մնացածն արտահանվում Վրաստան, Ռուսաստան և Մեծ Բրիտանիա: Ընկերությունում աշխատում է 100 մարդ: «Հելլո»-ն նախատեսում է նոր ներդրումների արդյունքում աշխատատեղերի թիվն առաջիկա տարվա ընթացքում կրկնապատկել:
Վարչապետը կարևորել է Հայաստանում տեքստիլի արտադրության զարգացումն ու ընդլայնումը և նշել, որ դրա համար առկա է մեծ ներուժ: Կարեն Կարապետյանն ընկերությունների ղեկավարների հետ քննարկել է առաջիկա ներդրումային ծրագրերին, արտադրությունների ընդլայնմանը և կառավարության աջակցության մեխանիզմներին վերաբերող մի շարք հարցեր:

Karen Karapetyan Got Acquainted with the New Investment Programs in Textile Industry
The Premier toured the production plant inspecting its output capacity and forthcoming programs. The representatives of Alex Textile reported that all the products of children’s clothing are exported to Russia at the request of Detsky Mir chain of stores. Operational since January, 2017, the factory employs 350 people. The company is going to set up 5 similar plants by this year-end with 7.5 thousand new jobs.
The Prime Minister next visited Hello Company, which is engaged in the production of textile products. Part of the output is sold on the domestic market; the balance is exported to Georgia, Russia and the United Kingdom. The company employs 100 people. Hello intends to redouble the number of its employees during the year owing to new investments.
Stressing the need to expand textile industry in Armenia, the Prime Minister noted that there is a huge potential for this. Karen Karapetyan discussed with the heads of companies a wide range of issues related to forthcoming investment projects, expansion of plants and the mechanisms of State support.