Եգիպտոսի նախագահը հաստատել է երկու կղզիների փոխանցումը Էր-Ռիյադին
Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ ալ Սիսին հաստատել է Սաուդյան Արաբիայի հետ սահմանազատման մասին համաձայնագիրը, որը նախատեսում է Կարմիր ծովում երկու չբնակեցված Տիրան և Սանաֆիր կղզիների փոխանցում Էր-Ռիյադին, հայտնում է Интерфакс-ը:
Ավելի վաղ եգիպտական կառավարությունից հայտնել էին, որ կղզիները Եգիպտոսի իշխանության տակ են անցել միայն 1950 թվականին, և որ դրանք Սաուդյան թագավորությանը փոխանցելով Եգիպտոսը տնտեսական շահույթ կունենա:
Եգիպտոսում իշխանությունների այս որոշումը բողոքի ալիք է բարձրացրել. որոշման ընդդիմախոսները նախագահին մեղադրում են եգիպտական հողերը վաճառելու մեջ:

Египет согласился отдать Саудовской Аравии два острова
Президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси ратифицировал соглашение о передаче Саудовской Аравии двух незаселенных островов в Красном море, передает Интерфакс. На прошлой неделе парламент Египта одобрил соглашение с Эр-Риядом о передаче Саудовской Аравии двух островов - Тиран и Санафир.
Между тем, в январе этого года Верховный суд Египта отверг предложенный правительством проект передачи этих территорий. Тогда в суде отметили, что правительство не предоставило достаточных доказательств в пользу заявлений о том, что острова всегда были территорией Саудовской Аравии.
Ранее в египетском правительстве заявляли, что острова перешли под контроль Египта лишь в 1950 году, и что договор об их передаче Саудовской Аравии принес бы экономическую пользу Египту.