The Economist. Սիրիայի հայերը փախչում են իրենց նախնիների հայրենիք
Երբ 2011 թվականին Սիրիայում պատերազմ սկսվեց, երկրի հայկական համայնքի մի քանի հարուստ ընտանիքներ ուղևորվեցին Երևան, որտեղ շքեղ բնակարաններ վարձեցին քաղաքի Հյուսիսային պողոտայում: Ինչպես ոմանք կասեին՝ նրանք ասես հանգստյան մեկնած լինեին այդ ժամանակ:
Իշխանությունները նրանց տեղեր հատկացրին տեղական դպրոցում, որտեղ որպես փախստական փախած սիրիացի ուսուցիչները շարունակեցին դասավանդել երեխաներին սիրիական ծրագրով: Որոշ ժամանակ պահանջվեց, մինչ նրանք կհասկանային, որ հնարավոր է՝ իրենք այլևս երբեք տուն չգնան:
Սիրիայի վեցամյա պատերազմի պատճառով ավելի քան 5 միլիոն սիրիացի ապաստան է գտել այլ երկրներների սահմաններում:  2015-2016 թվականներին հարյուր հազարավոր սիրիացիներ անցնելով Բալկաններով, փորձել են ապահով ապաստան գտնել Եվրոպայում: Սիրիայի հայկական համայնքից քչերը, սակայն, ընտրեցին այդ ճանապարհը, փոխարենը՝ շատերը եկան Հայաստան: Հայաստանը, որի բնակչությունը նվազել է արտագաղթի հետևանքով, ուրախությամբ ընդունեց երկիր ժամանող սիրիահայերին: Նրանց մեծ մասը կրթված էր, պատկանում էր միջին դասի և ձեռնարկատեր էր:
Գրեթե բոլոր փախստականները հաստատվել են Երևանում՝ բացի գյուղատնտեսական տարածքներից մոտ 30 ընտանիքից, որոնք հաստատվեցին Լեռնային Ղարաբաղում: Որոշ երիտասարդներ, ովքեր կռվել են սիրիական բանակում, կամավոր գրանցվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առաջնագծում ծառայելու համար:
Հալեպում ծնված Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը The Economist-ին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ երկիր ժամանած փախստականներից շատերը փոքր բիզնես են սկսել երկրում:
Նրա խոսքով՝ նրանք, ովքեր վերադարձել են Սիրիա, ապագա գրեթե չեն տեսնում այնտեղի համայնքի համար: Սիրիայում հայերը հավատարմորեն պաշտպանել են Բաշար ալ Ասադի վարչակազմը, որը պաշտպանել է նրանց մահմեդական ծայրահեղականների կողմից հետապնդումներից:

The Economist: Syria’s Armenians Are Fleeing to Their Ancestral Homeland
When war broke out in Syria in 2011, some of the wealthier families from the country’s Christian Armenian minority decamped to Yerevan, the Armenian capital, where they rented luxury flats on the city’s Northern Avenue. It felt, some would later say, as though they were on holiday. The government allotted them space in a local school, where Syrian teachers who had fled as refugees continued to instruct their children using the Syrian curriculum. It took some time for it to dawn on them that they might never go home, the Economist writes.
Syria’s six-year-old civil war has forced more than 5m of its citizens to seek refuge outside their country. In 2015-16 hundreds of thousands trekked through the Balkans, seeking safety in Europe. But hardly any of Syria’s Armenian minority took this route. Instead, many went to Armenia. With its own population shrunken by emigration (falling from 3.6m in 1991 to 3m today), Armenia was happy to welcome as many Syrian Armenians—most of them educated, middle class and entrepreneurial—as would come.
Almost all of the refugees have ended up in Yerevan, apart from some 30 families from a farming area, who were resettled in Nagorno-Karabakh. Some young men who had fought in the Syrian army have volunteered to serve on the front lines of that conflict.
Vasken Yacoubian, who once ran a construction company in Damascus, now heads the Armenian branch of the Armenian General Benevolent Union (AGBU), a global charity. He says refugees are still arriving from Syria, if no longer in large numbers. A few have even gone back, especially those with property (if only to try to sell it). Some Syrian Armenians argue that they have a duty to return: their diaspora forms an important branch of Armenian civilisation, and must be preserved.
Vartan Oskanian, a former foreign minister of Armenia who was born in Aleppo, says those who have returned to Syria see little future for the community there. In Syria, Armenians have staunchly backed the regime of Bashar al-Assad, which has protected them from persecution by Muslim extremists.