Իվետա Մուկուչյանի և Արամ MP3-ի համատեղ նախագծում հայկական ժողովրդական երգերը կհնչեն նոր մեկնաբանությամբ
Հայտնի երգչուհի, «Եվրատեսիլ– 2016»–ի մասնակից Իվետա Մուկուչյանը և հայտնի շոումեն և երգիչ Արամ MP3–ն միասին համատեղ նոր նախագիծ են իրականացնում:
«Դաշտերով» նախագծի նպատակն է հայկական ժողովրդական երգերը նոր մեկնաբանությամբ ավելի հասանելի դարձնել երիտասարդների համար։
«Մենք փորձեցինք նոր շունչ տալ հայկական ժողովրդական երգերին, որպեսզի դրանք հնչեն այն վայրերում, որտեղ հավաքվում է  երիտասարդությունը, օրինակ` ակումբներում։ Ամբողջ աշխարհում փորձում են ազգայինը պահպանել` նոր մշակումներ անելով, քանի որ նոր սերունդը ժամանակին համընթաց է քայլում։ Կարծում եմ` ալբոմը հաջողված կլինի, քանի որ մենք արդեն շատ մեծ արձագանք ենք ստացել, մանավանդ` սփյուռքահայերից», – Sputnik Արմենիայի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արամ MP3–ին:
Սկզբում Արամն ու Իվետան աշխատել են «Դաշտերով» երգի վրա, հետո Արամի մոտ գաղափար է ծնվել մյուս ժողովրդական երգերի ռեմիքսներ էլ ստեղծել։ Նախագծի վրա աշխատել են գրեթե մեկ տարի։
«Ալբոմում ներառվել են հայտնի երգեր` «Հմայակ», «Ղափամա», «Նինո», «Նազան իմ յարը», «Յարմ գորանի», «Ծիրանի ծառ», «Ալ էղնիմ» և այլն։ Ընդհանուր առմամբ` ութ երգ։ Ամեն չորեքշաբթի կամ հինգշաբթի մենք մեկական երգ հրապարակում ենք համացանցում», –նշեց երգիչը։

Ивета Мукучян и Арам MP3 запустили новый проект под названием "Даштеров"
Популярная армянская певица, участница "Евровидения — 2016" Ивета Мукучян совместно с известным армянским шоуменом и певцом Арамом MP3 запустили новый проект под названием "Даштеров" (в переводе с армянского — "по просторам"), в котором традиционные армянские композиции получили новую интерпретацию.
Как сообщил в беседе с корреспондентом Sputnik Армения Арам MP3, цель проекта — сделать армянские народные песни более доступными для молодежи.
"Мы попытались дать новое дыхание армянским народным песням, чтобы они звучали в таких местах, где собирается молодежь и где обычно их не играют: клубах, дискотеках. Во всем мире национальное пытаются сохранить, давая им современную обработку, ведь новое поколение всегда идет в ногу со временем. Думаю, альбом будет успешен, поскольку мы уже получаем огромное количество фидбеков, особенно от зарубежных армян", — сказал музыкант.
По его словам, в альбом вошли такие песни как "Амаяк", "Хапама", "Нино", "Назан им яре", "Ярм горани", "Цирани цар", "Ал ехним" и другие.
'' В целом восемь композиций. Каждую среду или четверг мы скачиваем в интернет по одной из них", — отметил певец.