ԼՂՀ ՊԲ-ն հրապարակել է հակառակորդի կողմից TR-107 համազարկային հրթիռային կայանքից իրականացվող կրակային խոցման տեսագրությունը
ԼՂՀ ՊԲ-ն ներկայացրել է հակառակորդի կողմից TR-107 համազարկային հրթիռային կայանքից իրականացվող կրակային խոցման տեսագրությունից հատվածներ:
ՊԲ կողմից տարածած հաղորդակցության մեջ նշվում է, որ հայկական կողմը պատասխան կրակ է բացել ժամը 20:31-ին, այսինքն՝ հակառակորդի կողմից մինչ այդ մի քանի անգամ ձեռնարկված կրակային հարձակումից հետո միայն:
ՊԲ-ն ներկայացվրել է նաև ձայնագրություն, որում առկա հակառակորդի խոսակցությունները վկայում են, որ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների պատասխան գործողություններն իրականացվել են ադրբեջանական կրակակետի ուղղությամբ: Վերջինս, սովորության համաձայն, այն տեղակայում է բնակելի վայրերում՝ կենդանի վահան դարձնելով խաղաղ բնակչությանը:

Минобороны Республики Арцах опубликовало видеозапись применения ВС Азербайджана РСЗО TR-107
Министерство обороны Республики Арцах опубликовало видеозапись применения ВС Азербайджана РСЗО TR-107.
"Обратите внимание на временной график, зафиксированный на экране. Арцахская сторона открыла ответный огонь в 20:31, то есть только после нескольких огневых ударов, нанесенных противником", – отмечается в сообщении.
"Представленная запись разговоров противника свидетельствует о том, что ответные действия передовых частей Армии обороны Арцаха были направлены на подавление огневой точки азербайджанской стороны, которая обычно размещает ракетные установки в жилых районах, подставляя гражданское население в качестве живого щита", – говорится в сообщении минобороны Арцаха.