Forbes. Ալիևի ռեժիմը չի կարող իրեն երկարաժամկետ պատերազմ թույլ տալ
Ամերիկյան ֆինանսատնտեսական ամենահեղինակավոր Forbes պարբերականն անդրադարձել է վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանական շփման գծում ադրբեջանական ագրեսիայի հաճախակի դրսևորումներին և վերլուծել դրա պատճառահետևանքային կապը Ադրբեջանի՝ անկում ապրող տնտեսության հետ, հայտնում է «Արմենպրեսս»-ը:
«Մայիսի 18-ին Ադրբեջանն առաջացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ապա՝ նաև Ռուսաստանի արտգործնախարարության զայրույթը՝ խախտելով նախորդ տարի հակամարտող կողմերի միջև հաստատված անկայուն հրադադարը:  Սա բավականին եզակի քննադատություն է պատմականորեն չեզոք կառույցների կողմից», - գրում է հոդվածի հեղինակ Մովսես Տեր-Հովհաննիսյանը:
Նա նշում է, որ օգտագործելով իսրայելական Spike հակատանկային հրթիռային համակարգը՝ Ադրբեջանը թիրախավորեց Արցախի պաշտպանության բանակի հակաօդային պաշտպանության համակարգը, և սա տեղի ունեցավ այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը մի քանի անգամ պարբերաբար հայտարարել էր Հայաստանի  կողմից բռնության դրսևորման մասին:
«Ադրբեջանը նմանատիպ հայտարարություններով հանդես եկավ նաև այն ժամանակ, երբ արժեզրկեց իր ազգային տարադրամը՝ մանաթը, 2015 թվականին, ինչը հանգեցրեց նրան, որ միջին կենսամակարդակ ունեցող ադրբեջանցին կորցրեց իր խնայողությունների համարյա կեսը»,-նշել է Մովսես Տեր-Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ այս ճգնաժամին հաջորդեց 1994 թվականի Բիշքեկում Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև կնքված հրադադարից հետո շփման գծում  ամենամեծ բռնության դրսևորումը:
«Հենց նույն շաբաթվա ընթացքում, երբ  թիրախավորվեց Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի հակաօդային պաշտպանության համակարգը,  Ադրբեջանի միջազգային բանկը ձախողեց 100 մլն վարկի վճարումը և Նյու Յորքում հայտարարեց իր սնանկացման մասին:  Դրանից հետո բանկը Ադրբեջանի էներգետիկ հսկա համարվող պետական նավթային ընկերությանը՝ SOCAR-ին տրամադրեց 2 մլրդ դոլար վարկ, սակայն ընկերությունը նույնպես չարդարացրեց սպասելիքները և համաշխարհային վարկանիշային «S&P Global Rating» ընկերության կողմից արժանացավ  բացասական գնահատականի», - ընդգծում է հոդվածագիրը:
Վարկային վարկանիշների կտրուկ նվազում,  նավթի և գազի արտադրության անկում, երկրի շինարարական հատվածի հետընթաց, դրան զուգահեռ գնաճ. հեղինակն Ադրբեջանում տիրող իրավիճակը համեմատում է «հոլանդական հիվանդության» հետ, երբ տնտեսության որոշակի հատվածի առաջխաղացումը զուգակցվում է մյուս հատվածների անկման հետ: Նավթային եկամուտներից կախված իր իշխանությունը պահպանել ցանկացող Ալիևին մնում էր ոչ այլ ինչ, քան հանգստացնել բնակչությանը՝  համախմբելով դրոշի շուրջ:
«Նախորդ տարվա ապրիլին լայնամասշտաբ ադրբեջանական ագրեսիան դրսևորվեց Պանամայի փաստաթղթերի հրապարակման նախօրեին. դրանք բացահայտեցին Ալիևների ներգրավվածությունը խարդախության ու նեպոտիզմի մեջ», - հիշեցնում է հոդվածագիրը:
Հեղինակի խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից շփման գծում իրավիճակի հաճախակիացող սրումը միանշանակ պայմանավորված է թե երկրի տնտեսության անկմամբ, թե Ադրբեջանի մեծ ցանկությամբ՝ բացահայտելու վերջին տասնամյակում Ռուսաստանից, Թուրքիայից և Իսրայելից գնված զինտեխնիկայի կարողությունները: Իսկ Թալիշ գյուղի մոտակայքում վերջերս 10 տանկերի տեղակայումն ու դուրսբերումը հեղինակը համարում է ոչ այլ ինչ, քան մոլորության մեջ գցելու նպատակ հետապնդող մի ծրագիր. Ադրբեջանն այսպես փորձարկումներ է իրականացնում:
«Ալիևի ռեժիմը չի կարող իրեն թույլ տալ երկարաժամկետ պատերազմ այն դեպքում, երբ իր նավթային ենթակառուցվածքը հնարավոր է հայտնվի սպառնալիքի տակ, ուստի այն պարզապես սահմանափակվելու է բախումներով, ինչին ականատես եղանք նախորդ տարի», - եզրափակում է Forbes-ի հոդվածագիրը:

The American financial-economic magazine Forbes has touched upon the frequent Azerbaijani aggression in the Artsakh line of contact and analyzed its causative link with Azerbaijan's declining economy, "ARMENPRESS" reports.
"On May 18, Azerbaijan drew the ire of the OSCE Minsk Group and the Russian Foreign Ministry when it broke the shaky ceasefire agreed to by the warring parties last year. These were rare condemnations by historically neutral organizations," Movses Ter-Oganesyan, author of the article says.
He mentions that by using an Israeli Spike missile, Azerbaijan destroyed an air-defense system of Artsakh's military.
The article says that this happened when Azerbaijan made numerous claims of violence by Artsakh.
"Azerbaijan made similar claims of increasing violence by its arch-foe after it devalued its national currency, the manat, by nearly half in 2015. The depreciation of the currency caused the average Azeri to lose nearly half of their life saving in two 2015 devaluations.
This crisis preceded the biggest flair up of violence along the Line of Contact (LoC) between NKR and Azerbaijan since the 1994 trilateral ceasefire agreement signed in Bishkek by Armenia, Nagorno-Karabakh and Azerbaijan," the Forbes article says.
"The same week that Azerbaijan the air-defense system, the International Bank of Azerbaijan (IBA) defaulted on a $100 million loan payment and filed for Chapter 15 bankruptcy in New York courts. This came as a shock to markets given that the IBA had reported a 24% increase in y/y operating income in the first quarter of 2017. With more payments due in June and October, Azerbaijani news is already forecasting the potential bankruptcy of the biggest bank in the country. To make matters worse, IBA has given a $2 billion loan to Azerbaijan state energy giant, State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR).
In December 2016 the Global Rating affirmed credit rating at with a negative outlook," Ter-Oganesyan writes.
"The downgrade of the credit ratings comes on the heels of decreased oil and gas production, a decline in country's construction sector, and increased inflation. As the country battles a serious case of the Dutch Disease, the ruling Aliyev clan dependent on oil revenues to maintain power - has much reason to attempt to pacify its domestic population by rallying them around the flag. The massive Azerbaijani aggression in last April's war came on the eve of the release of the Panama Papers, which implicated Azerbaijan's first family in massive fraud and nepotism involving off-shore bank accounts.
With a 10-fold increase in defense spending over the past decade, Baku has acquired offensive weaponry from Turkey, Israel and Russia. Azerbaijan certainly has the impetus to find out what its military hardware is capable of. This necessity, coupled with a potential economic meltdown of the nation's economy, provides the perfect opportunity for increased violence along the LoC. The recent deployment and withdrawal of 10 tanks near the village of Talish is an example of a ruse de guerre by Baku meant to desensitize the Armenian troops in the area. The Azerbaijani military is certainly testing the waters.
The Aliyev regime cannot afford to fight a long-term war where its oil infrastructure may come under threat, therefore it would aim for a restricted show of force in limited clashes as witnessed last year."