Forbes. Ալիևի ռեժիմը չի կարող իրեն երկարաժամկետ պատերազմ թույլ տալ
Ամերիկյան ֆինանսատնտեսական ամենահեղինակավոր Forbes պարբերականն անդրադարձել է վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանական շփման գծում ադրբեջանական ագրեսիայի հաճախակի դրսևորումներին և վերլուծել դրա պատճառահետևանքային կապը Ադրբեջանի՝ անկում ապրող տնտեսության հետ, հայտնում է «Արմենպրեսս»-ը:
«Մայիսի 18-ին Ադրբեջանն առաջացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ապա՝ նաև Ռուսաստանի արտգործնախարարության զայրույթը՝ խախտելով նախորդ տարի հակամարտող կողմերի միջև հաստատված անկայուն հրադադարը:  Սա բավականին եզակի քննադատություն է պատմականորեն չեզոք կառույցների կողմից», - գրում է հոդվածի հեղինակ Մովսես Տեր-Հովհաննիսյանը:
Նա նշում է, որ օգտագործելով իսրայելական Spike հակատանկային հրթիռային համակարգը՝ Ադրբեջանը թիրախավորեց Արցախի պաշտպանության բանակի հակաօդային պաշտպանության համակարգը, և սա տեղի ունեցավ այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը մի քանի անգամ պարբերաբար հայտարարել էր Հայաստանի  կողմից բռնության դրսևորման մասին:
«Ադրբեջանը նմանատիպ հայտարարություններով հանդես եկավ նաև այն ժամանակ, երբ արժեզրկեց իր ազգային տարադրամը՝ մանաթը, 2015 թվականին, ինչը հանգեցրեց նրան, որ միջին կենսամակարդակ ունեցող ադրբեջանցին կորցրեց իր խնայողությունների համարյա կեսը»,-նշել է Մովսես Տեր-Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ այս ճգնաժամին հաջորդեց 1994 թվականի Բիշքեկում Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև կնքված հրադադարից հետո շփման գծում  ամենամեծ բռնության դրսևորումը:
«Հենց նույն շաբաթվա ընթացքում, երբ  թիրախավորվեց Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի հակաօդային պաշտպանության համակարգը,  Ադրբեջանի միջազգային բանկը ձախողեց 100 մլն վարկի վճարումը և Նյու Յորքում հայտարարեց իր սնանկացման մասին:  Դրանից հետո բանկը Ադրբեջանի էներգետիկ հսկա համարվող պետական նավթային ընկերությանը՝ SOCAR-ին տրամադրեց 2 մլրդ դոլար վարկ, սակայն ընկերությունը նույնպես չարդարացրեց սպասելիքները և համաշխարհային վարկանիշային «S&P Global Rating» ընկերության կողմից արժանացավ  բացասական գնահատականի», - ընդգծում է հոդվածագիրը:
Վարկային վարկանիշների կտրուկ նվազում,  նավթի և գազի արտադրության անկում, երկրի շինարարական հատվածի հետընթաց, դրան զուգահեռ գնաճ. հեղինակն Ադրբեջանում տիրող իրավիճակը համեմատում է «հոլանդական հիվանդության» հետ, երբ տնտեսության որոշակի հատվածի առաջխաղացումը զուգակցվում է մյուս հատվածների անկման հետ: Նավթային եկամուտներից կախված իր իշխանությունը պահպանել ցանկացող Ալիևին մնում էր ոչ այլ ինչ, քան հանգստացնել բնակչությանը՝  համախմբելով դրոշի շուրջ:
«Նախորդ տարվա ապրիլին լայնամասշտաբ ադրբեջանական ագրեսիան դրսևորվեց Պանամայի փաստաթղթերի հրապարակման նախօրեին. դրանք բացահայտեցին Ալիևների ներգրավվածությունը խարդախության ու նեպոտիզմի մեջ», - հիշեցնում է հոդվածագիրը:
Հեղինակի խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից շփման գծում իրավիճակի հաճախակիացող սրումը միանշանակ պայմանավորված է թե երկրի տնտեսության անկմամբ, թե Ադրբեջանի մեծ ցանկությամբ՝ բացահայտելու վերջին տասնամյակում Ռուսաստանից, Թուրքիայից և Իսրայելից գնված զինտեխնիկայի կարողությունները: Իսկ Թալիշ գյուղի մոտակայքում վերջերս 10 տանկերի տեղակայումն ու դուրսբերումը հեղինակը համարում է ոչ այլ ինչ, քան մոլորության մեջ գցելու նպատակ հետապնդող մի ծրագիր. Ադրբեջանն այսպես փորձարկումներ է իրականացնում:
«Ալիևի ռեժիմը չի կարող իրեն թույլ տալ երկարաժամկետ պատերազմ այն դեպքում, երբ իր նավթային ենթակառուցվածքը հնարավոր է հայտնվի սպառնալիքի տակ, ուստի այն պարզապես սահմանափակվելու է բախումներով, ինչին ականատես եղանք նախորդ տարի», - եզրափակում է Forbes-ի հոդվածագիրը:

Forbes: режим Алиева не может позволить себе длительную войну
Авторитетнейший журнал Forbes обратился к участившимся случаям роста напряженности на арцахско-азербайджанской границе и провел анализ причинно-следственных связей с экономикой Азербайджана, переживающей период спада, передает "Арменпресс".
"18 мая Азербайджан вызвал гнев Минской группы ОБСЕ и МИД России, нарушив хрупкое перемирие, достигнутое в прошлом году. Это чрезвычайная критика со стороны традиционно нейтральных структур", – пишет автор статьи Мовсес Тер-Ованисян.
Отмечается, что мишенью использованных Азербайджаном израильских противотанковых систем Spike стала ПВО ВС Арцаха.
"Перед этим Азербайджан несколько раз заявлял о насилии со стороны Армении. С таким заявлением он выступал и в 2015г., когда обвалилась национальная валюта – манат, что привело к тому, что азербайджанец со средним уровнем жизни потерял почти половину своих сбережений", – пишет автор, подчеркнув, что за этим кризисом последовало проявление насилия – крупнейшее после Бишкекского перемирия 1994 года между Арменией, Нагорным Карабахом и Азербайджаном.
"На той же неделе, когда Азербайджан атаковал систему ПВО Арцаха, Межбанк страны провалили оплату 100 млн кредита и в Нью-Йорке объявил о своем банкротстве. После этого банк выдал энергетическому гиганту SOCAR $2 млрд кредита, однако компания также не оправдала надежд и удостоилась негативной оценки со стороны S&P Global Rating", – пишет Мовсес Тер-Ованисян.
Резкий спад рейтинга, падение выработки нефти и газа, а также сферы строительства, сопровождающиеся инфляцией – автор сравнивает ситуацию в Азербайджане "с голландской болезнью, когда развитие определенных отраслей экономики сопровождается со спадом в других. В стремлении сохранить свою власть, зависящую от нефтеприбылей, Алиеву не остается ничего иного, как успокоить население, объединив его вокруг флага.
Широкомасштабная агрессия в апреле прошлого года произошла накануне скандала с панамскими документами, доказавшими вовлеченность Алиевых в махинациях", – пишет Forbes.
По словам автора, участившиеся случаи обострения Азербайджаном ситуации на границе однозначно обусловлены как спадом экономики страны, так и желанием Азербайджана раскрыть возможности военной техники, купленной у России, Турции и Израиля. А недавнее размещение и выведение 10 танков близ села Талыш автор считает не чем иным, как намерением ввести в заблуждение.
"Режим Алиева не может позволить себе длительную войну, в то время как нефтяная инфраструктура страны может оказаться под угрозой, так что он просто ограничится столкновениями подобно тем, которые мы видели в прошлом году", – пишет Forbes.