Արցախում նախագահը կընտրվի նոր կարգով
Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել է երկու թեկնածու, հայտարարել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
«Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ գործող Հանրապետության նախագահի լիազորությունների ավարտից ոչ շուտ, քան 50 և ոչ ուշ, քան 40 օր առաջ Ազգային ժողովը խմբակցությունների առաջարկությամբ ընտրում է Հանրապետության նախագահ, որը պաշտոնավարում է մինչև գործող Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետի ավարտը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ խմբակցությունները Հանրապետության նախագահի թեկնածուներ են առաջադրում գործող Հանրապետության նախագահի լիազորությունների ավարտից ոչ շուտ, քան 64 և ոչ ուշ, քան 57 օր առաջ:
Սահմանված կարգով և ժամկետներում՝ սույն թվականի հուլիսի 5-12-ը ներառյալ, Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել է երկու թեկնածու՝
Էդուարդ Արտավազդի Աղաբեկյանը («Շարժում -88»  խմբակցության կողմից),
Բակո Սահակի Սահակյանը  («Հայրենիք»,  «Դաշնակցություն» և «Ժողովրդավարություն»
խմբակցությունների կողմից):
Հաշվի առնելով Հանրապետության նախագահի ընտրության համար  Սահմանադրությամբ նախատեսված ժամկետները և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 149-րդ հոդվածի 3-րդ և 4-րդ մասերի պահանջները՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ընտրությունը տեղի կունենա Ազգային ժողովի հատուկ նիստում, որն իրավունքի ուժով կգումարվի 2017 թվականի հուլիսի 19-ին՝ ժամը 11:00-ին», - ասվում է հայտարարության մեջ:

Президента Республики Арцах изберут 19 июля
На должность президента Республики Арцах выдвинуты 2 кандидатуры. Об этом говорится в заявлении председателя Национального Собрания Республики Арцах Ашота Гуляна.
Текст заявления приводит пресс-служба НС Республики Арцах:
"Согласно части 1-й статьи 168-й Конституции Республики Арцах, не ранее чем за 50 дней и не позднее чем за 40 дней до завершения полномочий действующего президента Республики, Национальное Собрание по предложению фракций избирает президента Республики, который пребывает в должности до истечения срока полномочий действующего Национального Собрания.
В соответствии с частью 2-й статьи 149-й закона Республики Арцах "Регламент Национального собрания", фракции выдвигают кандидатов на должность президента не ранее чем за 64 и не позднее чем за 57 дней до завершения полномочий действующего президента Республики.
В установленном порядке и сроках с 5-го по 12-е июля текущего года включительно для избрания на должность президента Республики выдвинуты две кандидатуры:
Агабекян Эдуард Артаваздович (от фракции "Движение-88")
Саакян Бако Саакович (от фракций "Родина", "Дашнакцутюн",
"Демократия").
Учитывая сроки, предусмотренные Конституцией для избрания президента Республики, и требования частей 3-й и 4-й статьи 149-й Регламента Национального Собрания, избрание президента Республики Национальным Собранием Республики Арцах состоится на специальном заседании Национального Собрания, которое в силу права будет созвано 19-го июля 2017 года в 11:00".