Վենեսուելայում ընդդիմությունը հանրաքվե է անցկացնում
Վենեսուելայում այսօր ընդդիմության նախաձեռնությամբ հանրաքվե կանցկացվի։ Քվեարկության է դրվելու սահմանադրական փոփոխությունների լեգիտիմության հարցը, որոնք նախաձեռնել է երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն, հայտնում է Euronews-ը։
Նախօրեին Մադուրոն հայտարարել է, որ համաձայն է հանրաքվեի անցկացմանը։ «Խնդրեմ, անցկացրեք ձեր աջ կուսակցությունների ներքին հանրաքվեն, շատ լավ, բայց կոչ եմ անում վենեսուելացիներին, որ նրանք կիրակի օրը խաղաղ մասնակցեն ծրագրված քաղաքական իրադարձություններին՝ հարգանք ցուցաբերելով գաղափարների և խաղաղության հանդեպ»,- ասել է Մադուրոն։
Հանրաքվեին զուգահեռ իշխանամետ ուժերն անցկացնում են ազգային նախաձեռնող խորհրդի անդամների ընտրության փորձ։
Այդ խորհուրդի ձևավորումը հնարավորություն կտա Մադուրոյին փոփոխել սահմանադրությունը՝ մեծացնելով նախագահի լիազորությունները։ Նման ծրագրերը մեծ դժգոհությունների ալիք են առաջացրել երկրում, սկսվել են մասսայական ցույցեր, որոնց ընթացքում արդեն 90 հոգի զոհվել է։

В Венесуэле оппозиция проводит референдум
В Венесуэле сегодня проходит референдум, организованный оппозицией. На голосование ставится вопрос легитимности изменения конституции страны, которое планирует президент Николас Мадуро, передает Euronews.
Накануне президент Венесуэлы Николас Мадуро заявил, что согласен с проведением референдума оппозиции. "Пожалуйста, проводите свой внутренний референдум правых партий, очень хорошо, но призываю венесуэльцев, чтобы в это воскресенье они приняли участие в запланированных политических событиях мирно, с уважением к идеям и миру", — как передает РИА Новости со ссылкой на канал NTN24, такое заявление сделал Мадуро.
Параллельно с референдумом оппозиции в Венесуэле провластными силами проводится репетиция голосования по выборам членов национального учредительного собрания, созыв которого оппозиция считает нарушением конституции.
Николас Мадуро назначил на конец июля созыв Учредительного Собрания, которое позволит расширить президентские полномочия. Это вызвало волну протеста в стране и стало причиной массовых акций, в ходе которых уже погибло более 90 человек.