Ինչպես Թուրքիան նշեց հեղաշրջման տարելիցը, և ինչ անկնկալ մատուցեց էրդողանը թուրքերին
Թուրքիայի հյուսիս-արևմուտքում 115 մարդ է ձերբակալվել գյուլենականների հետ կապի կասկածանքով, հայտնում է Hurriyet-ը: Նշենք, որ գույլենականների դեմ թուրքական իշխանությունների արշավը սկսվել է 2016 թվականի հուլիսի 16-ի ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո. Անկարան համոզված է, որ դրա հետևում կանգնած է Ֆեթուլլահ Գյուլենը:
Հեղաշրջման փորձին հաջորդած այս մեկ տարվա ընթացքում ձերբակալվել է ավելի քան 50 հազար մարդ, իսկ աշխատանքից հեռացվել է ավելի քան 150 հազար հոգի: Աշխատանքից զանգվածային ազատման հերթական հրամանագիրը եղավ հուլիսի 14-ին՝ հեղաշրջման փորձի առաջին տարելիցի տոնակատարությունների նախօրեին. գյուլենականների հետ կապի կասկածանքով աշխատանքից ազատվել է ավելի քան 7 հազար մարդ:
Նշենք, որ Թուրքիայում բավականին լայնամասշտաբ են նշել հեղաշրջման փորձի առաջին տարելիցը: Տոնը նշելու համար Թուրքիայի խոշոր քաղաքների փողոցներ էին դուրս եկել տասնյակ հազարավոր մարդիկ: Առավել զանգվածային ցույցեր են եղել Անկարայում և Ստամբուլում: Այս երկու քաղաքներում անցկացված ցույցերին մասնակցել է նաև երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Խորհրդանշական է, որ նա Ստամբուլ է ժամանել ինքնաթիռով, որին ուղեկցում էր կործանիչներ: էրդողանը Ստամբուլում մասնակցել է դեպի Բոսֆորի կամուրջներից մեկով ընթացող բազմահազարանոց ամբոխի քայլերթին. հենց այստեղ մեկ տարի առաջ խաղաղ քաղաքացիները կասեցրել էին ապստամբների առաջխաղացումը: Էրդողանը աղոթել է հեղաշրջման փորձի գիշերը զոհվածների համար։ Նա նշել է, որ 249 զոհերի 47 տոկոսը սպանվել է հեղաշրջման փորձը իրականացնողների փամփուշտներից։
Տոնական միջոցառումները չեն սահմանափակվել միայն երթերով և համերգային ծրագրերով: Թուրքիայի քաղաքացիներին յուրահատուկ անակնկալ է մատուցել երկրի նախագահը. բջջային կապի այն բաժանորդները, ովքեր զանգել են հուլիսի 16-ի լույս գիշերը երկրի նախագահից անակնկալ հաղորդագրություն են ստացել: «Որպես նախագահ՝ ես ձեզ իմ շնորհավորանքներն եմ հղում հուլիսի 15-ին ժողովրդավարության և միասնության ազգային օրվա կապակցությամբ և նահատակներին ողորմածություն եմ մաղթում, իսկ հերոսներին՝ առողջություն և բարեկեցություն»,- ասում է Էրդողանը ձայնագրությունում: Զանգը սկսում էր գրանցվել միայն նախագահի հաղորդագրության ավարտից հետո:
Նշենք, որ հեղաշրջման փորձից  հետո Թուրքիայի իշխանությունների որոշմամբ այդ օրը նշվում է որպես Ազգային միասնության օր: Սակայն միջազգային մամուլում այս թեմային անդրադառնալիս ընդգծվում էր ոչ թե թուրք ժողովրդի միասնությունը, այլ Էրդողանի կողմից այս հանգամանքը օգտագործումը որպես իր բռնապետության լեգիտիմացման միջոց: «Սա մի ժողովուրդ է, որը ավելի քան երբևէ պառակտված է, նրա թերթերը լռեցված են, նրա ընդդիմությունը ահաբեկված, էրդողանի իշխանությունն այժմ մրցակցում է հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի իշխանության հետ» - գրում է բրիտանական The Guardian-ը:

Как в Турции отметили первую годовщину неудавшегося переворота и какие сюрпризы приготовил Эрдоган
115 человек были арестованы на северо-западе Турции по подозрению в причастности к организации оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена, сообщает турецкая газета Hurriyet. Отметим, что кампания турецких властей против сторонников Фетхуллаха Гюлена активизировалась после попытки военного переворота 16 июля 2016 года. Анкара считает, что за этим стоит именно Гюлен.
За год после попытки переворота в Турции были арестованы более 50 тысяч человек, уволены или отстранены от работы более 140 тысяч госслужащих. Накануне годовщины попытки госпереворота в стране новым декретом от работы были отстранены 7 тысяч человек.
Следует отметить, что Турция достаточно "широкомасштабно" отметила первую годовщину переворота. Чтобы отметить дату, десятки тысяч людей вышли на улицы крупных городов Турции. Наиболее массовые акции состоялись в Анкаре и в Стамбуле, где в шествиях и митингах приняли участие сотни тысяч человек и сам президент Эрдоган. Примечательно, что Эрдоган прибыл в Стамбул на самолете в сопровождении истребителей после сессии парламента в Анкаре. Он там принял участие в шествии десятков тысяч жителей Стамбула к одному из трех мостов через Босфор, где год назад было предотвращено продвижение тех, кто хотел свергнуть Эрдогана и его сторонников. Для Эрдогана годовщина мероприятия была весьма трогательной: на фотографиях видно, как он утирает слезы...
Праздничные мероприятия не ограничились только демонстрациями, шествиями и концертами. Некоторые граждане получили оригинальный сюрприз от президента. Пользователи мобильных телефонов Турции вместо классических гудков услышали поздравление президента страны Тайипа Эрдогана, передает РИА Новости. "Как президент я поздравляю вас с Днем демократии и национального единства и желаю мученикам прощения, а героям - здоровья и благополучия", говорилось в сообщении.
Отметим, что после попытки переворота по решению турецких властей этот день в Турции отмечается как День демократии и национального единства. Однако международные СМИ, освещая эту тему, не говорили о единстве турецкого народа, а подчеркивали использование Эрдоганом факта попытки переворота - как средство узаконить свою диктатуру.