Հայաստանում սկսել են թողարկել սմարթ -նոթատետրեր
Հայկական TSD ընկերությունը սկսել է սմարթ- նոթատետրեր թողարկել, հայտնում է news.am-ը։ Նոր սարքի շնորհանդեսի ժամանակ TSD (Technology and Science Dynamics) ընկերության հիմնադիր ու տնօրեն Վահան Շաքարյանը նշել է, որ սարքը հասանելի կդառնա մոտ ժամանակներս:
EcoPad սարքը միավորում է նոթատետրի ու պլանշետի հատկանիշները։ Գրառումներ հնարավոր է անել ջնջվող գրիչներով, կամ մարկերներով ու մատիտներով, որից հետո ջնջել ռետինով։ Գրառումնեը կարելի է ջնջել մասամբ կամ ամբողջությամբ՝ նոթատետրը տաքացնելով միկրոալիքային վառարանում կամ էլ ֆենով։
Նոթատետրի «խելացիությունը» Android ու IOS հավելվածների օգնությամբ ամպային համակարգում գրառումները պահելու հնարավորությունն է։
Ըստ սարքը ստեղծողների մտահղացման՝ գրառումները պահպանելու հնարավորության շնորհիվ «կյանքի բոլոր դեպքերի» համար մեկ էլեկտրոնային նոթատետրը կարող է փոխարինել տասնյակ թղթե նոթատետրերի։

Армянская компания начала выпускать смарт-блокноты
Армянская компания TSD начала выпускать смарт-блокноты, сообщает Новости Армении - NEWS.am. Как заявил на презентации нового устройства основатель и директор компании TSD (Technology and Science Dynamics) Ваан Шакарян, устройство станет доступно в ближайшее время.
Прибор EcoPad объединит качества блокнота и планшета. Записи можно будет заносить стираемыми ручками, либо маркерами и карандашами, после чего стирать резинкой. Записи можно стирать частично или полностью, разогрев блокнот в микроволновке или продув  феном.
"Умная" черта блокнота – возможность сохранять записи в облачной системе, при помощи приложений Android и IOS.
По мысли создателей устройства, благодаря возможности сохранять записи, один электронный блокнот "на все случаи жизни" может заменить десяток бумажных.