Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն քննադատել է Լապշինի դատավճիռը
Լրագրողների պաշտպանության կոմիտե (CPJ) միջազգային կազմակերպությունը քննադատել է Ադրբեջանում ՌԴ քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինի նկատմամբ կայացրած դատավճիռը, հայտնում է «РИА Новости»-ն:
«Ալեքսանդր Լապշինը չպետք է գտնվի բանտում վիճելի տարածաշրջան մեկնելու համար: Մենք կոչ ենք անում Բաքվի իշխանություններին ազատ արձակել լրագրողին առանց որևէ պայմանի», - հայտարարել է Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում CPJ ծրագրերի համակարգող Նինա Օգնյանովան:
Լապշինին դատապարտել են մի քանի անգամ Ղարաբաղ մեկնելու համար, ինչի պտճառով նրա անունը 2011 թվականից հայտնվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ սև ցուցակում:

Комитет защиты журналистов осудил приговор Лапшину
Международная организация Комитет защиты журналистов (CPJ) осудила приговор российскому гражданину Александру Лапшину, вынесенный в Азербайджане, передает "РИА Новости".
"Александр Лапшин не должен находиться в тюрьме за то, что поехал в спорный регион. Мы призываем власти в Баку не оспаривать апелляцию журналиста и освободить его без каких-либо условий", - заявила координатор программ CPJ в Европе и Центральной Азии Нина Огнянова.
Лапшина осудили за неоднократные поездки в Карабах, за которые с 2011 года он находится в черном списке МИД Азербайджана.