Թուրքիայում 11 տարի ազատազրկված Սևան Նիշանյանը կեցության իրավունք է ստացել Հունաստանում
Հունաստանի իշխանությունները քաղաքական ապաստան և 6 ամիս ժամկետով կեցության իրավունք են տվել պոլսահայ մտավորական, լեզվաբան Սևան Նիշանյանին: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրեսը»:
Ավելի վաղ Նիշանյանը հայտնել էր, որ օրինական կերպով հանգիստ շրջելու իրավունք ստանալուն պես առաջին իսկ հնարավորության դեպքում կցանկանա գալ Հայաստան:
Հիշեցնենք, որ Սևան Նիշանյանը թուրքական դատարանների կողմից 11 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել իր այգում «ապօրինի» շինարարության համար։ Այս տարվա հուլիսի 14-ին նա դուրս էր եկել բանտից ու այլևս չէր վերադարձել: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նա հեռացել է Թուրքիայի տարածքից:
Նշենք, որ Նիշանյանը միշտ բացահայտ խոսել է Հայոց ցեղասպանության մասին ու աչքի ընկել իր դիրքորոշումով։

Осужденный в Турции Севан Нишанян получил политическое убежище в Греции
Армянский ученый и лингвист Севан Нишанян получил политическое убежище и вид на жительство на 6 месяцев в Греции. Об этом сообщает "Арменпресс".
Ранее Нишанян заявил, что как только он получит право на свободное передвижение, при первой возможности приедет в Армению.
Напомним, что Севан Нишанян был осужден в Турции к 11 годам лишения свободы. Поводом для этого послужило то, что Нишанян начал "незаконное" строительство в собственном саду. 14 июля он вышел из тюрьмы и не вернулся. Позднее стало известно, что он уехал из Турции.
Отметим, что Нишанян всегда открыто говорил о Геноциде армян и был известен в Турции своими  взглядами.