Մոլդովա. մրցակից քաղաքական ուժերի գործա՞րք, թե՞ ընտրական բարեփոխումներ
Քաղաքական կրքերը կրկին բորբոքվում են Մոլդովայում: Այս անգամ Մոլդովան հայտնվել է համընդհանուր ուշադրության կենտրոնում խառը ընտրական համակարգի անցնելու հետ կապված:
Օրենքի ընդունումը միանշանակ չի ընդունվել երկրում. երկրի խորհրդարանը և նախագահը կողմ են, իսկ արտախորհրդարանական ընդդիմությունը՝ դեմ: Այս ֆոնին վերջիններս հայտարարել են, որ մտադիր չեն դադարեցնել ցույցերը: Նրանք խոստացել են, որ ցույցեր տեղի կունենան նաև օգոստոսի 27-ին՝ Մոլդովայի անկախության օրը, իսկ սեպտեմբերի կեսին կկազմակերպվի վերջին տարիների ամենալայնամասշտաբ բողոքի ցույցը, հայտնում է REGNUM-ը: Հիշեցնենք, որ վերջին ցույցը տեղի է ունեցել հուլիսի 30-ին, որի ընթացքում ցուցարարները հավաքվել էին սոցիալիստական կուսակցության գրասենյակի մոտ և պահանջում էին երկրի նախագահ Իգոր Դոդոնի հրաժարականը, ով մինչև 2016 թվականին նախագահի պաշտոնում ընտրվելը ղեկավարում էր վերոնշյալ կուսակցությունը:
Ինչպես արդեն նշվեց, Մոլդովայում ցույցերի հերթական ալիքի պատճառ հանդիսացել են ընտրական համակարգի բարեփոխումները, որոնց համաձայն, երկիրը անցում է կատարվում խառը ընտրական համակարգի: Ոչ խորհրդարանական ընդդիմությունը կարծում է, որ այդ համակարգին անցում է կատարվում ի օգուտ երկու՝ Սոցիալիստական և կոշտ հակառուսական քաղաքականություն վարող Դեմոկրատական կուսակցությունների,  որպեսզի 2018 թվականի նոյեմբերին կայանալիք հերթական խորհրդարանական ընտրություններում վերջիններս կարողանան իշխանությունը պահել իրենց ձեռքում:
Մոլդովայի խորհրդարանում ներկայացված է 6 կուսակցություն (ընդհանուր՝ 101 պատգամավոր): Ամենաշատ տեղեր զբաղեցնում է Դեմոկրատական կուսակցությունը (41 պատգամավոր), պատգամավորների թվով երկրորդ տեղում Սոցիալիստական կուսակցությունն է (24 պատգամավոր): Նախկինում Մոլդովայում խորհրդարանական ընտրություններն անց էին կացվում համամասնական ընտրակարգով: Ընտրական նոր համակարգով պահպանվում է սկզբնական հայեցակարգը, որի համաձայն խորհրդարան անցնում են առնվազն 6% ձայներ հավաքած կուսակցությունները: Սակայն նոր համակարգին անցում կատարելուց հետո Մոլդովայի խորհրդարանի 101 պատգամավորներից 50-ն ընտրվելու են կուսակցությունների ցանկերից, 51-ը՝ մեծամասնական ընտրակարգով՝ առաջին իսկ փուլից: Հաղթող ճանաչվելու են այն պատգամավորները, ովքեր կստանան ընտրողների ձայների մեծամասնությունը:
Հարկ է նշել, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների ժամկետի շուրջ ևս կան որոշակի տարաձայնություններ: Մոլդովայի լիբերալ պատգամավոր Լիլիան Կարպը պնդում է, որ հաջորդ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունենալու ոչ թե ընթացիկ տարվա նոյեմբերին, այլ 2019 թվականի սկզբին, քանի որ ստեղծված իրավիճակում արտահերթ ընտրությունների կազմակերպումն անհնար է, հայտնում է Tribuna.md-ն: Նշենք, որ կոմունիստական կուսակցության ղեկավար Վլադիմիր Վորոնինը ևս կարծիք է հայտնել, որ ընտրական համակարգի փոփոխությունները կհանգեցնեն մի շարք խնդիրների, այդ թվում՝ ընտրությունների ժամկետների նշանակման հարցում: Նա հավելել է, որ ընդդիմադիր կուսակցությունները հնարավոր է բոյկոտեն այդ ընտրությունները:
Մոլդովայում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումները չեն վրիպել նաև արտաքին աշխարհի ուշադրությունից: ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ հիասթափված է ընտրական համակարգում բարեփոխումներ իրականացնելու Մոլդովայի իշխանությունների որոշումից, քանի որ դրանք կասկածի տակ են դնում Մոլդովայի քաղաքացիների համար ժողովրդավարական և եվրոպական ապագա ապահովելու իշխանությունների խոստումները: ԵՄ-ն իր հերթին ևս հանդես է եկել քննադատությամբ՝ հայտարարելով, որ ուշադիր հետևելու է զարգացումներին,  այդ թվում Քիշնևին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու համատեքստում, որի մասին պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել ժողովրդավարական մեխանիզմների, այդ թվում՝ բազմակուսակցության և օրենքի գերակայության պահպանման պայմանով:
Չնայած ԵՄ և ԱՄՆ քննադատություններին, Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնն ավելի վաղ հայատարարել էր, որ ընտրությունների մասին օրենքի հաստատումով «նոր էջ է բացվում Մոլդովայի ժամանակակից պատմության մեջ»:
Այս ամբողջ իրարանցումն սկսվեց նրանից, որ Մոլդովայի խորհրդարանում ամենամեծաթիվ Դեմոկրատական կուսակցությունն առաջարկեց փոխել ընտրությունների մասին օրենքը՝ անցում կատարելով մեծամասնական ընտրակարգի: Սակայն Դոդոնը հանդես եկավ խառը ընտրական համակարգ հաստատելու առաջարկով: Ի վերջո, խորհրդարանի 101 պատգամավորներից 74-ը կողմ քվեարկեցին վերջինիս առաջարկին:
Չի բացառվում, որ օրենքի ընդունումն ընդամենը քաղաքական ուժերի փոխզիջում է, իսկ իրականում Դեմոկրատական կուսակցությունը չի պատրաստվում հրաժարվել մեծամասնական ընտրակարգի հաստատումից: Սրա մասին թերևս վկայում է նաև այն, որ Դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Վլադիմիր Պլախոտնյուկն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ 2018 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները կանցկացվեն խառը համակարգով, որից հետո քաղաքացիները կհասկանան մեծամասնականի առավելությունները, և 2022 թվականին Մոլդովայում կընդունվի և այդ ընտրակարգը:
Ուշագրավ է նաև օրենքի հաստատման ժամկետը: Այն ընդունվեց խորհրդարանի նստաշրջանի փակման նախօրեին, իսկ արձակուրդների ընթացքում շատ բան միգուցե մոռացվի և հասարակության ու ոչ խորհրդարանական ընդդիմության շարքերում նկատվող կրքերը հանդարտվեն: Ինչևէ, չի բացառվում, որ ընտրակարգի փոփոխության հաստատումը կհանգեցնի նաև միջազգային կառույցների կողմից որոշակի քայլերի, օրինակ՝ պատժամիջոցների կամ ֆինանսական աջակցություն չտրամադրելու տեսքով:

Moldova: The Deal of Rival Political Forces or Electoral Reforms?
Political passions are again exacerbated in Moldova. This time Moldova has appeared in the center of attention as it wants to switch to a mixed electoral system.
The adoption of the law brought controversies. The country's parliament and the president are for it, while the extra-parliamentary opposition is against and state that they do not intend to stop the demonstrations. They promised that the rallies will also take place on August 27, the day of Moldova's independence, and in mid-September the most massive protests in recent years will be organized, Regnum reports. It should be reminded that the last demonstration took place on July 30 during which demonstrators gathered near the office of the Socialist Party and demanded the resignation of President Igor Dodon, who until 2016, when became the President of the country, headed the party.
As it has already been mentioned, the cause for the current wave of demonstrations in Moldova was the reform of the electoral system, according to which the country is moving to a mixed electoral system. The non-parliamentary opposition thinks that the transition to the mixed system is in favor of the Socialist and strong anti-Russian Democratic parties, so that they can hold power in the upcoming parliamentary elections in November 2018.
The Moldovan parliament consists of 101 members of six parties. The Democratic Party has the most seats in the Parliament (41 MPs), while the Socialist Party is on the second place (24 MPs). Formerly, Moldova's parliamentary elections were held through a common national constituency. With the new electoral system, the original concept is maintained, with 6% threshold. However, after the transition to the new system, 50 of the 101 parliamentarians of the Moldovan parliament will be elected from the party lists, 51 of them with the majoritarian system. The winners will be those MPs, who will receive the majority of votes.
It should be noted that there are certain disagreements over the terms of the upcoming parliamentary elections. Moldovan Liberal MP Lilian Karp claims that the next parliamentary elections will take place not in November of the current year, but in early 2019 as it is impossible to organize extraordinary elections in the current situation, Tribuna.md reports. It should be noted that the leader of the Communist Party Vladimir Voronin also expressed an opinion that changes in the electoral system will bring a number of problems, including the term of holding elections. He added that perhaps the opposition parties will boycott the elections.
The inner-political developments in Moldova are also at the attention of the outside world. The US declared that it is disappointed by the Moldovan authorities’ decision to carry out reforms in the electoral system, as they question the authorities' promise of a democratic and European future for Moldovan citizens. The EU, in its turn, also criticized, saying that it will closely monitor the developments, including in the context of providing financial assistance to Chisinau, the agreement reached on the condition of maintaining democratic mechanisms, including multilateralism and the rule of law.
Despite the EU and US criticisms, Moldovan President Igor Dodon has earlier claimed that with the adoption of the law on elections, "a new chapter opens in the modern history of Moldova."
The whole turmoil began with the fact that the largest Democratic Party in the Moldovan parliament proposed to change the law on elections by switching to the majoritarian electoral system. However, Dodon offered to establish a mixed electoral system. Finally, 74 out of 101 parliamentarians voted for the proposal.
It is not ruled out that the adoption of the law is merely a compromise between political forces and in reality the Democratic Party is not going to abandon the approval of the majoritarian electoral system. This is evidenced by the fact that the leader of the Democratic Party earlier stated that the 2018 parliamentary elections will be held in a mixed system, after which the citizens will understand the advantages of the majoritarian system and the electoral system will be accepted in Moldova in 2022.
The date of the law approval is also noteworthy. It was adopted on the eve of closing the session of the parliament, and many things during the holidays may be forgotten and the passions in society and non-parliamentary opposition will calm down. However, it is not excluded that the change of the electoral system will also lead to certain steps by international institutions, such as imposing sanctions or not providing financial support.