Հյուսիսային Կորեան պատրաստ է հարված հասցնել Գուամ կղզուն
«Խվասոն 12» բալիստիկ հրթիռները, որոնք Հյուսիսային Կորեան պատրաստ է արձակել ամերիկյան Գուամ կղզու վրա, կթռչեն ճապոնական Սիմանե, Խիրոսիմա, Կոտի նահանգների վրայով։ Նման հայտարարություն է արել Կորեական ազգային բանակի ռազմավարական ուժերի հրամանատար Կիմ Ռակ Գյոման։
«Կորեական ազգային բանակի ռազմավարական ուժերը լրջորեն դիտարկում են «Խվասոն-12» չորս հրթիռներով միաժամանակյա հարված հասցնելու հնարավորությունը՝ Գուամի ռազմակայաններում թշնամական ուժերին զսպելու համար։ Այդ հրթիռները թռչելու են Սիմանե, Խիրոսիմա ու Կոտի նահանգների վրայով ու ընկնելու են Գուամից 30-40 կմ հեռավորության վրա»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

North Korea says its plan to fire four missiles near the US territory of Guam will soon be ready, as a war of words with Washington intensifies, BBC reports.
State media said Hwasong-12 rockets would pass over Japan and land in the sea about 30km (17 miles) from Guam, if the plan was approved by Kim Jong-un.
It denounced Donald Trump's warnings of "fire and fury" and said the US leader was "bereft of reason".
The US has warned the North its actions could mean the "end of its regime".
US Defence Secretary Jim Mattis said Pyongyang would be "grossly overmatched" in any war against the US and its allies.
The BBC's Rupert Wingfield-Hayes, who is in Guam, says there is a sense that the North Korean threat is rhetorical, as most people feel that if they really did strike with missiles it would be suicidal for the North Korean regime.