Ջուրը կթանկանա. «Վեոլիա ջուր»
2018թ–ից սկսած մի քանի տարի ջրի սակագինն աճելու է` առնվազն տարեկան 6 դրամով։ Այս մասին Sputnik Արմենիային է ասել «Վեոլիա ջուր» ընկերության ներկայացուցիչը` հավելելով, որ բազիսային սակագնի 6 դրամ թանկացումը նախատեսված է «Վեոլիա ջրի» հետ կառավարության պայմանագրով և ընկերությանը տրված լիցենզիայով։
«Եթե անգամ այլ գործոններ չկան, բազիսային սակագինը բարձրանալու է 6 դրամով։ Բարձրացումը շարունակվելու է մինչև 2022թ–ը, ապա իջնելու է մինչև 2031թ–ի ավարտը։ Այսինքն, եթե այսօր բազիսային սակագինը 150 դրամ է, իջնելուց հետո այն կազմելու է 108 դրամ»,– ասել է «Վեոլիա ջուր» ընկերության մամուլի պատասխանատու Մուրադ Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝  ջրի սակագինն ավելացնելը «Վեոլիա ջրի» ցանկությունը կամ քմահաճույքը չէ, և ունի լուրջ տնտեսական հիմնավորում:
Նշվում է, որ ընկերությունն արդեն դիմել է ՀԾԿՀ` 2018թ–ից ջրի սակագինը 14 դրամով ավելացնելու հայտով։ Հանձնաժողովն էլ հայտն ընդունել է վարույթ և 90–օրյա ժամկետում պարտավորվել է քննարկել ու կայացնել համապատասխան որոշում։
Մուրադ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ հայտում բոլոր անհրաժեշտ փաստարկները ներկայացված են։
«Միակ ցուցանիշը, որ կարող է քննարկման առարկա դառնալ, վաճառված ջրի ծավալն է։ Արդյո՞ք մենք այնքան ջուր ենք վաճառել, որքան պարտավոր էինք, որովհետև դա այսպես, թե այնպես ազդում է սակագնի վրա»,– ասաց Մուրադ Սարգսյանը` կոչ անելով չշտապել և սպասել հանձնաժողովի որոշմանը։

В Армении повысится тариф на воду
Тариф на воду будет повышаться на шесть драмов, начиная с 2018 года. Как передает Sputnik Армения, об этом сказал сказал представитель компании, добавив, что повышение базисного тарифа на шесть драмов предусмотрено договором правительства с компанией "Веолиа джур".
"Даже при отсутствии иных факторов базисный тариф будет повышаться на шесть драмов. Тариф будет повышаться до 2022 года. До конца 2031 года он понизится. То есть если сегодня базисный тариф составляет 150 драмов, то потом понизится до 108 драмов", - сказал нам пресс-секретарь компании "Веолиа джур" Мурад Саргсян.
Саргсян подчеркнул, что повышение тарифа – не каприз "Веолиа джур", этот шаг экономически обоснован.
По его словам, действующий тариф предусмотрен только в 2017 году. А с 2018 года в течение последующих 15 лет французская компания, в соответствии с договоренностью, вправе ежегодно устанавливать новые тарифы. В основе ценовой политики компании – три главных показателя: тариф на электричество, объем продаваемой потребителям воды и инфляция.
Компания "Веолия джур" уже представила КРОУ заявку на повышение тарифа на воду с 2018 года на 14 драмов. Комиссия приняла заявку к рассмотрению, обещав вынести решение в течение 90 дней.
Повышение тарифа на воду Саргсян объясняет инвестициями в систему водоснабжения, благодаря которым будут сокращены расходы на электроэнергию, а также потери воды. Это в свою очередь позволит через несколько лет снизить тариф на воду.