Վլադիմիր Պուտինը բարձր է գնահատում ռուս-հայկական հարաբերությունների զարգացումը
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սերժ Սարգսյանին շնորհավորել է Բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության մասին պայմանագրի կնքման 20-ամյակի կապակցությամբ։ Այս մասին նշված է Կրեմլի պաշտոնական կայքում։
«1997 թվականի պայմանագիրը սկիզբ է դրել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջպետական կապերի ժամանակակից փուլին: Այդ կարևոր փաստաթղթի ստորագրումը պայմաններ է ստեղծել քաղաքական երկխոսության ընդլայնման, առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական, մարդասիրական և այլ ոլորտներում երկկողմ համագործակցության որակյալ աճի համար»,- ընդգծել է ՌԴ նախագահը ուղերձում:
Վլադիմիր Պուտինը բարձր է գնահատել ռուս-հայկական հարաբերությունների զարգացումը, որոնք վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում հասել են դաշնակցային փոխգործակցության մակարդակին.Մոսկվան և Երևանն արդյունավետ համագործակցում են եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակում, համակարգում են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ապահովմանն ուղղված ջանքերը:
Ռուսաստանի նախագահը հաստատել է ռուս-հայկական կապերի ամբողջ համալիրի հետագա զարգացմանն ուղղված ակտիվ համատեղ աշխատանքը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ ի նպաստ երկու եղբայրական ժողովուրդների:

Владимир Путин отметил давнюю и богатую историю российско-армянских отношений
Владимир Путин направил поздравительную телеграмму президенту Республики Армения Сержу Саргсяну по случаю 20-ой годовщины заключения Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Республикой Армения. Об этом сообщает пресс-служба президента РФ.
В поздравлении глава Российского государства отметил давнюю и богатую историю российско-армянских отношений, основой которых во все времена служили прочные узы дружбы и взаимного уважения, связывающие народы двух стран.
"Договор 1997 г. положил начало современному этапу межгосударственных связей России и Армении. Подписание этого важного документа создало условия для расширения политического диалога, для качественного наращивания двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, научно-технической, гуманитарной и других областях", – подчеркнул президент России в поздравительной телеграмме.
В.Путин высоко оценил развитие российско-армянских отношений, которые за прошедшие два десятилетия вышли на уровень союзнического взаимодействия: Москва и Ереван плодотворно взаимодействуют в рамках евразийских интеграционных процессов, координируют усилия в целях обеспечения региональной безопасности и стабильности.
Президент России подтвердил готовность к продолжению активной совместной работы по дальнейшему наращиванию всего комплекса российско-армянских связей в интересах братских народов двух стран.