Այսօր առանց չափազանցության կարող ենք փաստել, որ մենք ունենք կայացած պետություն. Արցախի ԱԳ նախարար (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Արցախի անկախության օրվա կապակցությամբ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանի հետ:
- Արցախի անկախության այս տարիների ընթացում ո՞րն է եղել ամենակարևոր ձեռքբերումը կամ ձեռքբերումները:
- Անկախության 26 տարիներին Արցախի ամենակարևոր ձեռքբերումը, իհարկե, այն է, որ չնայած բոլոր դժվարություններին և ծանր փորձություններին, մենք միասնական ջանքերի շնորհիվ կարողացանք ոչ միայն ստեղծել երկրորդ անկախ հայկական պետություն, այլ նաև կառուցել և զարգացնել ազատության, ինքնիշխանության և ժողովրդավարության գաղափարների վրա խարսխված պետականություն։
Եվ այսօր առանց չափազանցության կարող ենք փաստել, որ մենք ունենք կայացած պետություն՝ բոլոր ատրիբուտներով, զարգացող տնտեսությամբ և հզոր ու մարտունակ բանակով, որն ի զորու է պաշտպանել աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող հայերի բնօրրանը՝ Հայաստան աշխարհի անքակտելի մաս Արցախը։
Մենք ներկայանում ենք աշխարհին նաև որպես հուսալի, կանխատեսելի ու պատասխանատու գործընկեր և կարևոր աշխարհաքաղաքական գործոն, որը կայունություն ու խաղաղություն է ապահովում ողջ տարածաշրջանում։
- Արցախի զարգացման Ձեր անձնական տեսլականը: Որպես կայացող պետություն Արցախը մոտ ապագայի համար, ըստ Ձեզ, ի՞նչ խնդիրներ ունի լուծելու:
- Արցախի ժողովուրդը և իշխանությունները հաստատակամ են շարունակելու ժողովրդավարական զարգացման և Արցախի անկախ պետականության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը և բազմապատկել Արցախի կայացման գործում մեր ունեցած հաջողությունները։
Համոզված եմ, որ Արցախը ընտրել է զարգացման ճիշտ ճանապարհը, և այդ առումով Արցախի զարգացման իմ անձնական տեսլականը լիովին համընկնում այն ծրագրերի ու նպատակների հետ, որոնք ուղղված են մեր ժողովրդի ՝ անվտանգության և ազատության մեջ ապրելու թանկ գնով ձեռք բերված իրավունքի ապահովմանը։

Глава МИД Арцаха: сегодня мы без всякого преувеличения можем зафиксировать, что имеем состоявшееся государство (эксклюзив)
В связи с Днем независимости Арцаха, который мы отмечаем 2 сентября, ИАА "Армедиа" побеседовало с министром иностранных дел республики Арцаха Кареном Мирзояном.
- Каковы важнейшие достижения за годы независимости Арцаха?
- Важнейшее достижение Арцаха за 26 лет независимости, конечно, это то, что, несмотря на все трудности и тяжелые испытания, мы совместными усилиями смогли не только создать второе независимое армянское государство, но и построить и развить государственность, основанную на идеях свободы, суверенитета и демократии.
И сегодня без всякого преувеличения можно зафиксировать, что имеем состоявшееся государство - со всеми своими атрибутами, с развивающейся экономикой, сильной, боеспособной армией, которой под силу защищать Арцах – неделимую часть армянского мира, колыбель армян, живущих в разных концах мира.
Мы предстаем перед миром также как надежные, предсказуемые и ответственные партнеры и как важный геополитический фактор, который обеспечивает стабильность и мир во всем регионе.
- Каковы Ваши представления по развитию Арцаха? Каковы, по Вашему мнению, ближайшие задачи Арцаха - как государства, идущего по пути становления?
- Народ и власти Арцаха непреклонны и будут продолжать прилагать усилия, направленные на развитие демократии, на укрепление независимой государственности Арцаха и умножать успехи в деле становления Арцаха.
Уверен, что Арцах выбрал правильный путь развития, и в этом смысле мои личные представления развития Арцаха полностью совпадают с теми программами и целями, которые направлены на обеспечение безопасности народа, на его добытое дорогой ценой право жить свободно.