Վենեսուելան բողոք է արտահայտել Եվրոպայի 4 երկրների
Վենեսուելայի ԱԳՆ-ը բողոքի նոտա է հղել Իսպանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Իտալիայի և Գերմանիայի դեսպաններին՝ կապված նրանց կողմից ընդդիմադիր Լեոպոլդո Լոպեսի ակտիվիստ կնոջն՝ Լիլիան Տինտորին, աջակցելու հետ, հայտնում է РИА Новости-ն։
Տինտորին սեպտեմբերի 2-ին չէր կարողացել մեկնել արտերկիր, նա դատարան էր կանչվել՝ կապված նրա մեքենայում ավելի վաղ հայտնաբերված խոշոր գումարի հետ։
Տինտորին հաճախ է արտերկրյա շրջագայություններ կատարում, որոնց ընթացքում ակտիվ հանդես է գալիս Վենեսուելայի գործող նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ: Նա պատրաստվում էր Եվրոպա ուղևորվել՝ հանդիպելու այդ թվում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի և Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյի հետ։

Венесуэла выразила протест четырем странам Европы
Министерство иностранных дел Венесуэлы направило ноты протеста послам Испании, Великобритании, Италии и Германии в связи с их поддержкой активистки и жены оппозиционера Леопольдо Лопеса, сообщает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что жена венесуэльского оппозиционера Леопольда Лопеса Лилиан Тинтори в субботу не смогла уехать за границу, она была вызвана в суд в связи с обнаруженной ранее крупной суммой наличных в ее автомобиле.
Тинтори часто совершает заграничные турне, в ходе которых активно выступает против действующего президента Венесуэлы Николаса Мадуро. Отмечалось, что Тинтори собиралась посетить Европу, чтобы встретиться, в том числе, с президентом Франции Эммануэлем Макроном, канцлером Германии Ангелой Меркель, премьер-министром Великобритании Терезой Мэй и главой правительства Испании Мариано Рахоем.