Հայաստանն առաջին անգամ կօգնի միգրանտներին բնակարանի վարձակալության հարցում
2018 թվականին Հայաստանն առաջին անգամ կօգնի միգրանտներին բնակարանային վարձերի հարցում։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Հայաստանի տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարության միգրացիայի հարցերով պետական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Եգանյանը։
Նրա խոսքերով, ինչպես բնակարանային վարձերը, այնպես էլ աջակցության մի շարք այլ միջոցառումներ ձեռնարկվելու են Միգրացիոն քաղաքականության զարգացման միջազգային կենտրոնի տեխնիկական աջակցությամբ։ Եգանյանն  ընդգծել է, որ խոսքը միայն տեխնիկական աջակցության մասին է, այլ ոչ ֆինանսական:
Ըստ նախատեսվածի, մեկ ընտանիքի հատկացվելու է ամսական 60 հազար դրամ 9-12 ամսվա ընթացքում։ Հաջորդ տարի նման աջակցություն է նախատեսված 100 մարդու համար։ Կառավարությունն արդեն համապատասխան որոշման նախագծով որոշել է, թե որ եկվորներին է այն հատկացվելու։
Բացի վերոնշյալից, Կառավարությունը ծրագրում է միգրանտների ու փախստականների համար սոցիալական ինտեգրացիայի ու հայոց լեզվի ուսումնասիրության դասընթացներ կազմակերպել։

Армения впервые поможет мигрантам с квартирной платой
В 2018 г Армения впервые поможет мигрантам с квартирной платой. Как передает NEWS.am, об этом заявил председатель Госкомитета по миграции министерства территориального управления и развития Армении Гагик Еганян.
По его словам, как помощь с квартирной платой, так и ряд других мер поддержки будут применены при технической поддержке Международного центра развития миграционной политики (ICMPD). Еганян подчеркнул, что речь идет только о технической поддержке, а не финансовой.
На одну семью планируется выдавать 60 тысяч драмов в месяц ($125) в течении 9-12 месяцев. На будущий год такая поддержка рассчитана на 100 человек. Каким приезжим и какого достатка она будет полагаться, правительство уже решило, составив проект соответствующего решения.
Кроме того,правительство собирается проводить для мигрантов и беженцев курсы по социальной интеграции и изучению армянского языка (для тех, кто им не владеет).