Հայաստանի և Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդների հանդիպումը հուսադրող է
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի փակուղում գտնվելու ֆոնին օրերս Մոսկվայի Ս. Դանիելի պատրիարքանիստ վանքում Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Կիրիլ Պատրիարքի միջնորդությամբ կայացավ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի և Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշա Զադեի եռակողմ հանդիպումը, որի արդյունքներով տարածաշրջանի հոգևոր առաջնորդները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
«Մենք հատուկ նշանակություն ենք ընծայում խաղաղարարական երկխոսության հետևողական զարգացմանը, բանակցությունների շարունակմանը և միջազգային հանրության միջնորդական ջանքերին, որոնք կօգնեն հասնել հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը։ Համոզված ենք, որ տարաձայնությունները կարելի է հաղթահարել՝ հենվելով բարիդրացիության սկզբունքների և ավանդական կրոնների կողմից քարոզվող բարոյական արժեքների ՝ բարության, մերձավորի նկատմամբ սիրո, փոխադարձ ներողամտության և բարեգթության վրա։ Հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդները մշտապես ապրելու են կողք կողքի, այդ իսկ պատճառով չկա այլընտրանք, քան խաղաղությունն ու համագործակցությունը։ Բազմաթիվ մարտահրավերների առջև մենք՝ մեր ժողովուրդների հոգևոր առաջնորդներս, պարտավոր ենք փնտրել համատեղ պատասխաններ», - ասվում է հոգևոր առաջնորդների համատեղ հայտարարությունում։
Նշենք, որ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդը նշել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի երիտասարդները պետք է դաստիարակվեն ըմբռնումով, որ երկու ժողովուրդները լինելու են հարևաններ և ապրեն կողք կողքի: «Մենք չպետք է հանդիպենք  հանդիպման համար: Մենք պետք է հանդիպենք, որպեսզի հնարավորություն ունենանք դիմելու մեր երկրների ղեկավարությանը, որպեսզի նրանք անեն ամեն հնարավորը՝ կանխելու հակամարտությունը, և որպեսզի մեր երիտասարդները մեծանան այնպիսի ոգով, որ իրենք միշտ կլինեն հարևաններ», - ասել է Ալլահշուքյուր Փաշազադեն:
Այս կապակցությամբ թերևս պետք է նկատել, որ Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդի հայտարարությունը միանգամայն տարբերվում է Ադրբեջանի քաղաքական վերնախավի հայտարարություններից և հայաֆոբ քաղաքականությունից:
Նշենք, որ նման ձևաչափով հանդիպումներին սկզբ է դրվել դեռևս Վազգեն Վեհափառ Հայրապետի օրոք, իսկ Գարեգին Բ կաթողիկոսի օրոք սա 6-րդ հանդիպումն է: Ղարաբաղյան հակամարտությունում Մոսկվայի պատրիարքությունը սկսել է խաղաղարար ջանքերով հանդես գալ 1988 թվականին, իսկ հոգևոր առաջնորդների առաջին եռակողմ հանդիպումը տեղի է ունեցել 1993 թվականի մայիսին Մոսկվայի Սբ. Դանիելի վանքում: Այնուհետև նման հանդիպումներ տեղի են ունեցել նաև 1994, 1995, 2000 և 2004 թվականներին, իսկ 2010 թվականին Հայաստանի և Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդների հանդիպումը տեղի է ունեցել Բաքվում, իսկ 2011 թվականին՝ Երևանում: Այս հանդիպումների արդյունքներով հոգևոր առաջնորդները հանդես են եկել հավատացյալներին և Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին հասցեագրված ուղերձներով: Մասնավորապես 1990-ականների հանդիպումների արդյունքում ընդունված համատեղ հայտարարություններում հոգևոր առաջնորդներն ընդգծել են, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը զուրկ է կրոնական հիմքերից, ինչպես նաև նրանք ուշադրություն էին հրավիրում փախստականների և գերիների խնդրի վրա:

Духовный лидер Азербайджана - в отличие от властей - призывает к добрососедству
На фоне тупика в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта на днях в Москве при посредничестве Патриарха Московский и Всея Руси Кирилла состоялось встреча духовных лидеров Армении и Азербайджана - Гарегина II и Аллахшукюра Пашазаде. По итогам переговоров было принято трехстороннее заявление по карабахскому урегулированию.
"Мы придаем особое значение последовательному развитию миротворческого диалога, продолжению переговоров и посреднических усилий международного сообщества, которые помогут достичь всеобъемлющего урегулирования конфликта.
Убеждены, что добиться преодоления разногласий можно, опираясь на принципы добрососедства и нравственные ценности, проповедуемые традиционными религиями – ценности добра, любви к ближнему, взаимного прощения и милосердия.
Армянский и азербайджанский народы всегда будут жить бок о бок, поэтому нет иной перспективы, кроме мира и сотрудничества. Перед лицом многочисленных вызовов мы, духовные лидеры наших народов, обязаны искать совместные ответы", - говорится в трехстороннем заявлении.
Во время встречи лидер мусульман Азербайджана, глава Управления мусульман Кавказа Аллахшукюр Пашазаде отметил, что молодежь Армении и Азербайджана должна воспитываться с пониманием, что два народа будут соседями и будут жить рядом. "Мы не должны встречаться ради встречи. Мы должны встречаться ради того, чтобы мы имели возможность обратиться к руководству наших стран, чтобы они сделали все, чтобы предотвратить конфликт. Чтобы наша молодежь росла в том духе, что они навеки будут соседями. Ни Армения, ни Азербайджан не уйдут с этих территорий, то есть они должны жить бок о бок, и молодежь должна воспитываться в этом духе", - его слова передает РИА Новости.
В этой связи следует отметить, что заявление духовного лидера Азербайджана отличается от заявлений политической элиты и армянофобской политики нашей соседней страны. И, учитывая большое влияние духовных лидеров на их общества, эта встреча способна оказать значительное влияние на установление диалога между армянским и азербайджанскими обществами.
Напомним: начало миротворческим усилиям Московского Патриархата по проблеме Карабаха было положено в 1988 году. Первая трехсторонняя миротворческая встреча глав трех религиозных общин прошла в мае 1993 года в Московском Даниловом монастыре. Потом встречи духовных лидеров Армении и Азербайджана проходили в 1994, 1995, 2000 и 2004 году в Москве, в 2010 году в Баку (тогда Азербайджан впервые за годы конфликта посетил армянский Католикос) и в 2011 году в Ереване.
По итогам встреч принимались обращения к верующим и президентам России, Армении и Азербайджана. В частности, в начале 90-ых религиозные лидеры указывали, что конфликт лишен религиозной основы, призывали к прекращению кровопролития и поискам путей мирного решения конфликта.