Մենք ենք մեր տան տերը. Էրդողանի պատասխանն ԱՄՆ-ին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է ԱՄՆ-ի արձագանքը՝ ուղղված Թուրքիային ռուսական С-400 զենիթա-հրթիռային համակարգեր մատակարարելու գործարքին, գրում է RIA Novosti-ն:
«Նրանք սկսեցին աղաղակել, երբ մենք պայմանավորվեցին С-400-ների գնման մասին։ Իսկ ի՞նչ է, մենք պետք է Ձե՞զ սպասեինք։ Մենք ինքնուրույն ենք ընդունում որոշումներ և կշարունակենք ընդունել։ Մենք ենք մեր տանը տերը»,-հայտարարել է Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով Անկարայում թուրք քաղաքապետերի առջև։
Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ը և Իսրայելը հրաժարվել են Թուրքիային ռազմական ինքնաթիռներ մատակարարելուց, որից հետո Անկարան զարգացրեց և սկսեց արտադրել ինքնուրույն, ինչը այդ երկրների «անհանգստության» պատճառ դարձավ:
Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ Մոսկվան և Անկարան ստորագրել են պայմանագիր Թուրքիային S-400 համակարգերի մատակարարման մասին:
Պենտագոնը՝ մեկնաբանելով պայմանագիրը, հայտարարել է, որ Թուրքիայի համար ամենալավ տարբերակը կլինի ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգ ունենալը:

"Мы хозяева в своем доме": Эрдоган ответил США
Президент Турции Тайип Эрдоган раскритиковал реакцию США на покупку Анкарой российских зенитно-ракетных систем С-400, передает РИА Новости.
"Они начали вопить, когда мы договорились о покупке С-400. А что, мы должны ждать вас? Мы самостоятельно принимаем меры и будем их принимать дальше. Мы сами хозяева в своем доме", — заявил Эрдоган, выступая перед мэрами турецких городов в Анкаре.
Он напомнил, что после отказа США и Израиля поставлять Турции боевые беспилотники Анкара разработала и начала выпускать их сама, что вызвало у этих стран "обеспокоенность".
Накануне стало известно, что Москва и Анкара подписали контракт на поставку систем С-400 в Турцию. В Пентагоне, комментируя контракт, заявили, что лучшим вариантом для Турции была бы система противоракетной обороны, совместимая с НАТО.