Թուրքիայում հուղարկավորությունների ժամանակ Շոպենի «Սգո քայլերգը» փոխարինել են օսմանցի կոմպոզիտորի ստեղծագործությունով
Թուրքիայում երկրի ԱԳՆ-ի կարգադրությամբ Ֆրեդերիկ Շոպենի «Սգո քայլերգը» փոխարինել են օսմանցի կոմպոզիտոր Իթրիի «Թեքբիր»՝ հանգուցյալների աղոթք, ստեղծագործությամբ։
Այն վերաբերում է զինծառայողների և ՆԳՆ աշխատակիցների հուղարկավորություններին։
Ինչպես փոխանցում է Hurriyet-ը՝ քայլերգի փոփոխության քննարկումները սկսվել են այն բանից հետո, երբ  զինվորականներից մեկի հուղարկավորության ժամանակ մահացածի ընկերները «Ալլահ աքբար» բացականչելով ստիպել են նվագախմբին դադարեցնել Շոպենի ստեղծագործությունը, ինչպես ընդունված է աշխարհիկ հուղարկավորությունների ժամանակ։ Դա նրանց հաջողվել է, և թաղումը շարունակվել է մուսուլմանական աղոթքների ներքո։

Ottoman Composer's 'Tekbir' to Replace Chopin's ''Marche Funèbre'' at Funerals of Fallen Turkish Soldiers
Chopin’s "Marche Funèbre" will be replaced by Ottoman-era composer’s ‘Segah Tekbir’.
The Turkish Interior Ministry has ordered governors to play Ottoman-era composer Itri’s piece with lyrics from Quran verses instead of Frédéric François Chopin’s "Marche Funèbre" during the funeral processions of fallen soldiers, Hurriyet reports.
"The honoring procession during martyrs’ funerals will be done with Itri’s ‘Segah Tekbir,’ which is in accordance with the morals of the martyr and its place in the hearts of our nation. The same procedures and principles will be applied for the members of the Interior Ministry when they pass away," the Interior Ministry said in a statement on Sept. 12.
No trumpet will be played during the funerals of soldiers and silence would be observed without any music instruments, the ministry added.