Թուրքիան ողջունում է քրդական հանրաքվեի վերաբերյալ Իրաքի խորհրդարանի քվեարկության արդյունքները
Թուրքիան ողջունում է սեպտեմբերի 25-ին նշանակված քրդական հանրաքվեի վերաբերյալ Իրաքի խորհրդարանի քվեարկության արդյունքները, որի համաձայն, պաշտոնական Բաղդադը դեմ է հանրաքվեի անցկացմանը: Ինչպես հայտնում է ТАСС-ը, այս մասին ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:
«Մենք վճռական կերպով աջակցում ենք սեպտեմբերի 25-ին կայանալիք հանրաքվեի վերաբերյալ Իրաքի ներկայացուցիչների խորհրդի որոշումը, ինչպես նաև քաղաքական միասնականության և տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ նրանց դիրքորոշումը, - ասվում է հայտարարության մեջ: - Թուրքիան հույս ունի, որ Բաղդադի և Էրբիլի հարաբերությունները հիմնված կլինեն սահմանադրության և արդարության վրա»:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 12-ին Իրաքի ներկայացուցիչների խորհուրդը դեմ էր քվեարկել հանրաքվեի անցկացմանը: Պատգամավորները պարտավորեցրել են վարչապետ Հեյդար ալ-Աբադիին անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել Իրաքի միասնականության պահպանման համար, ինչպես նաև երկխոսություն սկսել Էրբիլի հետ ունեցած տարաձայնությունները վերացնելու նպատակով:

Турция приветствует итоги голосования парламента Ирака по вопросу курдского референдума
Турция приветствует итоги голосования иракского парламента против проведения референдума о независимости Иракского Курдистана, намеченного на 25 сентября. Как передает ТАСС, об этом говорится в заявлении министерства иностранных дел Турции.
"Мы решительно поддерживаем решение Совета представителей Ирака в отношении референдума 25 сентября, а также их позицию по политическому единству и территориальной целостности, - говорится в нем. - Турция надеется, что отношения между Багдадом и Эрбилем будут основываться на основе конституции и справедливости".
Напомним, 12 сентября против проведения референдума проголосовал Совет представителей (парламент) Ирака. Депутаты обязали премьер-министра Хейдара аль-Абади принять все необходимые меры для сохранения единства Ирака, а также начать диалог для урегулирования разногласий с Эрбилем.