ԱՄՆ կոնգրեսական Դեյվիդ Վալադաոն հյուրընկալվել է Արցախի խորհրդարանում
Սեպտեմբերի 18-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի  համանախագահ Դեյվիդ Վալադաոյին:
Ողջունելով անդրանիկ այցով Արցախում գտնվող կոնգրեսականին՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի ջանքերը՝ ուղղված հայ-ամերիկյան հարբերությունների զարգացմանը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Աժ նախագահն ընդգծել է տարիներ շարունակ ԱՄՆ-ի կողմից Արցախին տրամադրվող մարդասիրական օժանդակության նշանակությունը  երկրում մի շարք հարցերի լուծման համար և շեշտել վերջերս Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում Դեյվիդ Վալադաոյի հեղինակած առաջարկի կարևորությունը՝ 2018 թվականին աջակցել Արցախում ականազերծման աշխատանքներին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Դեյվիդ Վալադաոն նշել է, որ իր առաջին այցի ընթացքում ցանկություն ունի ավելի մոտիկից ծանոթանալ Արցախին և հնարավորինս խորը հասկանալ տեղի առանձնահատկությունները:
Հյուրի խնդրանքով Արցախի խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաև հակամարտության գոտում Ադրբեջանի կողմից իրավիճակն ապակայունացնելու փորձերին, դրանք կանխելու գործում միջազգային կազմակերպությունների դերին և բանակցային գործընթացի ներկայիս փուլին:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Աշոտ Ղուլյանը համոզմունք է հայտնել, որ նման քննարկումներն արդյունավետ համագործակցության հիմքեր են ստեղծում տարածաշրջանում խաղաղության ապահովմանը նպաստելու համար:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը, արտաքին գործերի փոխնախարար Արմինե Ալեքսանյանը, ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը և «Հայաստան» հիմնադրամի ԱՄՆ կառույցի տնօրեն Մարիա Միհրանյանը:

Конгрессмен США Дэйвид Валадао посетил парламент Арцаха
18-го сентября  председатель Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял члена Палаты представителей США, сопредседателя Комитета по армянским вопросам Конгресса Дэйвида Валадао, сообщает пресс-служба НС Республики Арцах.
Приветствуя конгрессмена, впервые посещающего Арцах, председатель парламента Ашот Гулян высоко оценил усилия Комитета по армянским вопросам Конгресса США, направленные на развитие армяно-американских отношений и мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта. Председатель НС подчеркнул значимость гуманитарной помощи, на протяжении многих лет оказываемой Арцаху Соединенными Штатами для решения ряда проблем в стране, и отметил важность сделанного недавно в Конгрессе Дэйвидом Валадао предложения в 2018 году содействовать работам по разминированию Арцаха.
Выразив признательность за прием, Дэйвид Валадао отметил, что в ходе его первого визита ему хотелось бы поближе ознакомиться с Арцахом и как можно глубже понять особенности края.
По просьбе гостя руководитель парламента коснулся попыток Азербайджана дестабилизировать ситуацию в зоне конфликта, роли международных организации в деле их предупреждения и текущего этапа переговорного процесса.
Подводя итоги встречи, Ашот Гулян выразил уверенность в том, что подобные обсуждения создают базу для эффективного сотрудничества в целях способствования обеспечению мира в регионе.
Во встрече приняли участие председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арзик Мхитарян, заместитель председателя Давид Мелкумян, заместитель министра иностранных дел Армине Алексанян, постоянный представитель Арцаха в США Роберт Аветисян и директор американского филиала фонда "Айастан" Мария Мигранян.