Ադրբեջանը շարունակում է հետապնդել Արցախի ժողովրդին բնաջնջելու իր նպատակը. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքի ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել է Գլխավորասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանին: Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ելույթով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանում
Գլխավոր ասամբլեայի հարգարժա՛ն նախագահ,
Շնորհավորում և հաջողություն եմ մաղթում պարոն Միրոսլավ Լայչակին՝ Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդնստաշրջանի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
Օգտվելով առիթից՝ կրկին շնորհավորում եմ պարոն Անտոնիո Գուտերեշին ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարիպաշտոնում ընտրվելու առթիվ: Հարգելի՛ պարոն Գլխավոր քարտուղար, մենք Ձեզ հաջողություն ենք մաղթում այդկարևոր առաքելությունն իրականացնելու գործում: Ձեր հռչակած գերակայությունները վայելում են Հայաստանի աջակցությունը:
2017 թվականը մեզ համար նշանավորվեց Միավորված ազգերի կազմակեր-պությանը Հայաստանիանդամակցության 25-րդ տարեդարձով: 1992 թվականի մարտի 2-ին Միավորված ազգերի ընտանիքի այսկենտրոնակայանում ծածանվեց հայոց եռագույնը՝ որպես մեր ժողովրդի կողմից ինքնորոշման հիմնարարիրավունքի իրացման տրամաբանական և բաղձալի արդյունք:
Անցած տարիների ընթացքում Հայաստանը դարձավ միջազգային հանրության լիիրավ և պատասխանատուանդամ: Մարտահրավերները շատ էին, սակայն մենք պատվով դրանց դիմագրավեցինք: Ամենակարևորն ուդժվարը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն էր:
Ես արդեն հինգերորդ անգամ եմ հանդես գալիս այս բարձր ամբիոնից և կրկին ստիպված եմ խոսել ԼեռնայինՂարաբաղի հակամարտության մասին: Կգերադասեի խոսել խաղաղության, առաջընթացի ևհամագործակցության մասին, սակայն, ցավոք, մենք այդ փուլից դեռ շատ հեռու ենք: Ուստի, պարտքս եմհամարում բացատրել, թե ինչու ենք այդքան հեռու այդ բաղձալի հանգրվանից:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման պայքարի նոր փուլը մեկնարկեց գրեթե 30 տարի առաջ: Ի պատասխանԱրցախի հայության ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի իրացման խաղաղ կոչերի և այդ ուղղությամբձեռնարկվող քայլերի՝ Ադրբեջանը դիմեց ուժի կիրառման:
Պաշտոնական Բաքվի այդ քաղաքականության գագաթնակետն էին Ադրբեջանի հայ բնակչության ջարդերը, էթնիկ զտումներն ու զանգվածային տեղահանումները: Երբեմնի հայաբնակ ամբողջ շրջաններ հայաթափվեցին, իսկ Ադրբեջանի կառավարությունն էլ շարունակում է հետևողականորեն ոչնչացնել իր վերահսկողության ներքոգտնվող հայկական հսկայական մշակութային և հոգևոր ժառանգությունը:
Ակնհայտ է, որ այդ պայմաններում Արցախի ժողովուրդն այլ ընտրություն չուներ, քան ինքնապաշտպանությանդիմելը:
1992-1994 թվականների ծանր պատերազմը, դրա հետևանքները և այնուհետև ծավալված բանակցություններըԱդրբեջանի համար որևէ դաս չեղան: Անցած տարվա ապրիլին Ադրբեջանի սանձազերծած քառօրյա պատերազմնապացուցեց, որ Ադրբեջանը շարունակում է հետապնդել Արցախի ժողովրդին բնաջնջելու իր նպատակը:
2016 թվականին ծավալված ռազմական գործողությունների ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը կատարել ենպատերազմի մի շարք հանցագործություններ քաղաքացիական բնակչության և ռազմագերիների հանդեպ: Այստեղչեմ կարող չնշել, որ նման վայրագություն կատարած մի զինծառայող արժանացավ պետական բարձր պարգևի: Այդ պարգևը նրան տեսախցիկների առջև հանձնեց անձամբ Ադրբեջանի նախագահը:
Հարգելի՛ պարոն նախագահ,
Արդեն տարիներ շարունակ հայատյացությունը Ադրբեջանում դարձել է պետական քաղաքականությանհիմնարար և բաղկացուցիչ մաս: Այն խորապես արմատավորվել է դպրոցական դասագրքերում և թունավորում էայդ երկրի երիտասարդ սերնդի մտածողությունը: Արդեն տարիներ շարունակ այդ մասին ահազանգում ենռասիզմի և այլատյացության հարցերով զբաղվող մի շարք մասնագիտական միջկառավարական և ոչկառավարական կազմակերպություններ:
Այս ամենը մեզ բերում է այն համոզման, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը կենսականնշանակություն ունի: Այս հարցում ես արտահայտում եմ ոչ միայն Հայաստանի և Արցախի, այլև ողջ աշխարհիհայության միասնական տեսակետը: Այս ուղերձը ես բերում եմ Երևանից, որտեղ այս օրերին կայանում է Հայաստան-սփյուռք համաժողովը:
Բոլորը պետք է գիտակցեն, որ այժմ Ադրբեջանը ժողովրդավարական ուղիով զարգացող Արցախի համարպարզապես միջնադարյան հետամնացության խորհրդանիշ է:
Ադրբեջանը չունի իրավական և բարոյական որևէ հիմք Արցախի հանդեպ հավակնություն ներկայացնելու համար: Արցախը երբեք անկախ Ադրբեջանի մաս չի կազմել, ուստի արդար չեն այդ պետական շրջանակին Արցախըբռնակցելու ձգտումները:
Ազատ Արցախն այսօր կայացած ժողովրդավարական հասարակություն է: Մեր ընդհանուր կարգախոսը ևհանձնառությունը՝ «Ոչ ոք չպետք է անտեսվի», պետք է դառնա Միավորված ազգերի այս ընտանիքիգործունեության անկյունաքարը: Հենց այդ պատճառով էլ, վստահ եմ, Արցախի ժողովուրդը երբեք չի մեկուսացվիկայուն զարգացման նպատակների իրականացումից:
Խորապես համոզված եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության չլուծված լինելն Արցախի բնակչությանիրավունքների վրա որևէ ազդեցություն չպետք է ունենա։ Խոսքս առաջին հերթին յուրաքանչյուր մարդ էակիհամար անօտարելի իրավունքի մասին է: Խոսքս կյանքի իրավունքի մասին է, հանրային կյանքը կազմակերպելուիրավունքի մասին է, սեփական իշխանությունը ազատ ձևավորելու իրավունքի մասին է, արտաքին աշխարհի հետազատ հաղորդակցվելու և բազմաթիվ այլ իրավունքների մասին է։
Հայաստանը հետևողականորեն նպաստել և նպաստելու է Արցախի ժողովրդի կյանքի բարելավմանը, նրա կայունև ժողովրդավարական զարգացմանը: Ոչ ոք իրավունք չունի խոչընդոտելու նշված ուղղություններովիրականացվող նախաձեռնություններին և ծրագրերին: Արցախի իրավական կարգավիճակը, իսկ ավելի ստույգ՝միջազգային իրավական ճանաչման բացակայությունը, խոչընդոտ չէ այնտեղ ապրող կանանց և տղամարդկանցիրավունքների իրացման համար։
Մենք համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Այժմ այս բարձր ամբիոնից ես վերահաստատում եմ մեր հանձնառությունն այդ առումով:
Միևնույն ժամանակ, բոլորը պետք է գիտակցեն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը մարդու իրավունքներիխնդիր է: Այն կարող է լուծվել միայն մարդու հիմնարար և անօտարելի իրավունքներից մեկի՝ ժողովրդի ազատինքնորոշման միջոցով:
Կարգավորման ինչ տարբերակի էլ հանգենք, միևնույն է, Արցախի Հանրապետությունը չի կարող ունենալ ավելիցածր կարգավիճակ և վայելել ավելի քիչ ազատություն, քան այսօր ունի: Ադրբեջանը պետք է ճանաչի և հարգիԱրցախի ժողովրդի կողմից իր ապագան ազատ կամարտահայտությամբ որոշելու իրավունքը, իսկարցախահայության անվտանգությունը պետք է երաշխավորված լինի բոլոր հնարավոր միջազգային և ներքինմեխանիզմներով:
Մնացած բոլոր հարցերն ածանցյալ են: Մնացած բոլոր հարցերը կգտնեն իրենց տրամաբանական և արդարլուծումը՝ խնդրի կարգավորմանը զուգահեռ:
Վերջին անգամ այս նույն բարձր ամբիոնից խոսելիս՝ անդրադարձա Հայոց ցեղասպանության միջազգայինճանաչման գործընթացին և պարտքս համարեցի մեկ առ մեկ երախտագիտություն հայտնել բոլոր այն երկրներին, որոնք ճանաչել էին իմ ժողովրդի դեմ Օսմանյան կայսրությունում կատարված այդ հրեշավոր ոճիրը:
Պատվո ու Պատասխանատվության այս բարձր ամբիոնից պարտքս եմ համարում երախտագիտությունհայտնելու այն երկրներին, որոնք ճանաչեցին կամ վերահաստատեցին իրենց դիրքորոշումը Հայոցցեղասպանության վերաբերյալ:
Շնորհակալություն` անկախ այդ ճանաչման ձևաչափից և օգտագործված ձևակերպումներից:
Շնորհակալություն շատ ու շատ երկրների բոլոր այն գործիչներին, պետական մարմիններին, տարածքայինմիավորներին կամ կազմակերպություններին, որոնք ի լուր աշխարհի իրենց անունով են իրերը կոչում: Դաիսկապես կարևոր է, քանի որ ուրացումը ճանապարհ է հարթում ցեղասպանության նոր ոճիրների համար:
Այս կապակցությամբ պետք է հիշենք, որ հաջորդ տարի Միավորված ազգերի ընտանիքը նշելու է Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի 70-ամյակը: Հայաստանն այդ առիթով հանդես է գալու նոր նախաձեռնությամբ, և մենք բոլորին հրավիրում ենք մեզ միանալ ևպաշտպանել այդ նախաձեռնությունը:
Այսուհանդերձ, մենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը երբեք նախապայման չենք դարձրել Հայաստանի և Թուրքիայի երկկողմ հարաբերությունները կանոնակարգելու համար: Ավելին, հենց Հայաստանի նախաձեռնած գործընթացի շնորհիվ 2009 թվականի հոկտեմբերին կնքվեցին Ցյուրիխյան արձանագրությունները:
Այդ փաստաթղթերն առ այսօր չեն վավերացվել և հանգրվանել են պաշտոնական Անկարայի մութ գզրոցներում: Թուրքիայի կառավարությունը անհեթեթ նախապայմաններ է առաջ քաշում դրանք վավերացնելու համար, որոնքբնավ չեն բխում արձանագրությունների տառից և ոգուց: Այդ ամենի հանդեպ հայ ժողովրդի հստակվերաբերմունքը ես արտահայտեցի երեք տարի առաջ՝ այս բարձր ամբիոնից:
Այժմ եկել է լրացուցիչ պարզաբանում տալու ժամանակը: Թուրքիայի ղեկավարությունը սխալվում է, եթե մտածում է, որ ինքը կարող է առհավետ պատանդ վերցնել այդ փաստաթղթերը և վավերացնել միայն իրենհարմար առիթով: Արձանագրությունները բանակցվել են ներկայիս պայմաններում՝ առկա խնդիրներին լուծումգտնելու համար:
Դրանց կենսագործման ուղղությամբ շարունակաբար որևէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը այդ երկու արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ: Մենք 2018 թվականի գարուն ենքմտնելու առանց այդ, ինչպես, ցավոք սրտի, փորձը ցույց տվեց, սին արձանագրությունների:
Հայաստանը, այնուամենայնիվ, շարունակում է համոզված լինել, որ յուրաքանչյուր երկու հարևան պետություններպարտավոր են հիմնել և վայելել կանոնավոր հարաբերություններ՝ իրենց միջև հնարավոր բոլորտարաձայնությունները քննարկելու և դրանց լուծումները գտնելու նպատակով:
Մենք հենց այս հավատամքով ենք առաջնորդվում ամենատարբեր ինտեգրացիոն գործընթացներում մերմասնակցությունն իրականացնելիս: Հայաստանն այսօր Եվրասիական տնտեսական միության ակտիվ անդամ է ևիր շահագրգիռ մասնակցությամբ փորձում է նպաստել տնտեսական խոշոր այդ տարածքում ապրանքների ուծառայությունների անարգել տեղաշարժի ճանապարհով մարդկանց համար ավելի շատ բարիք ստեղծելու ջանքերիխթանմանը: Դրական արդյունքներ արդեն իսկ ունենք, ինչն ապագայի լավ հույսեր է ներշնչում: Մենք նաևծրագրում ենք նոյեմբեր ամսին Եվրամիության հետ ստորագրել Համաձայնագիր համապարփակ և ընդլայնվածգործընկերության մասին, որը, մեր համոզմամբ, կօգնի մեզ նոր թափ հաղորդել Հայաստանում իրականացվողինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին:
Ցավոք, շարունակում է լուրջ մարտահրավեր մնալ Մերձավոր Արևելքում առկա անկայունությունը:
Մենք մեծ ցավով ենք հետևում Սիրիայի ճգնաժամին և հումանիտար իրավիճակին, որից տուժում էքաղաքացիական բնակչությունը, այդ թվում նաև այդ երկրի հայ համայնքը: Հայաստանն իրհնարավորությունների սահմաններում ձգտում է դույզն-ինչ մեղմել Սիրիայի ժողովրդի տառապանքները՝տրամադրելով մարդասիրական օգնություն: Մենք նաև պատրաստակամ ենք մասնակցելու Սիրիայում ՄԱԿ-իհովանու և համապատասխան մանդատի ներքո խաղաղարար ջանքեր ձեռնարկելու շուրջ հնարավորքննարկմանը:
Կասկած չունեմ, որ Միավորված ազգերի մեր ընտանիքը կարող է ապահովել համագործակցության այն նորորակը, որը թույլ կտա դիմագրավել ժամանակակից գլոբալ և տարածաշրջանային մարտահրավերները: Հենց այդնպատակով է, որ Հայաստանը մասնակցում է ՄԱԿ-ի մի շարք խաղաղապահ գործողությունների: Ավելին, մենքպատրաստակամ ենք ավելացնելու Լիբանանում՝ ՅՈՒՆԻՖԻԼ և Մալիում՝ ՄԻՆՈՒՍՄԱ առաքելություններում մերմասնակցությունը:
Հայաստանը, լինելով բարդ տարածաշրջանում տեղակայված, դեպի ծով ելք չունեցող երկիր, ունենալով սակավբնական պաշարներ, շարունակաբար հայտարարել է, որ իր ամենաարժեքավոր պաշարը մարդն է: Հիրավի, ոչմիայն Հայաստանում, այլև Միավորված ազգերի մեր ամբողջ ընտանիքում ամեն ինչի կենտրոնում պետք է պահելմարդուն, պետք է ձգտել խաղաղության և արժանապատիվ կյանքի բոլորի համար՝ կայուն մոլորակի վրա:

RA President: We Will Declare Armenian-Turkish Two Protocols Null and Void
On September 19, President Serzh Sargsyan partook in the 72nd session of the UN General Assembly in United Nations headquarters in New York. President of the Republic delivered a speech, which, according to the press service of the RA President, reads as follows:
"Distinguished President of the General Assembly,
I congratulate and wish success to Mr. Miroslav Lajčák upon his election as the President of the 72nd Session of the General Assembly.
I avail myself of this opportunity and congratulate anew Mr. António Guterres upon his election to the office of the UN Secretary General. Distinguished Mr. Secretary General, we wish you success in carrying out your important mission. The priorities you declared enjoy Armenia’s support.
In 2017 we marked the 25th anniversary of Armenia’s accession to the United Nations. On March 2, 1992 the Armenian tricolor flaunted at this headquarters of the United Nations family as a logical and sought for outcome of the exercise by our people of its fundamental right to self-determination.
Over the years, Armenia has become a fully-fledged and responsible member of the international community. There had been numerous challenges in before of us, and we withstood them with dignity. The most important and intricate one was the Nagorno Karabakh conflict.
It is for the fifth time that I have an opportunity to speak from this eminent podium and again I am compelled to address the Nagorno Karabakh conflict. I should have rather preferred to talk of peace, progress and cooperation, but unfortunately we are not there yet. Hence, it is my duty to explain why we are so much away from that desirable stage.
The new phase of the struggle for self-determination by the people of Artsakh began almost 30 years ago. The peaceful calls by the Armenians of Artsakh to exercise their inalienable right to self-determination as well as every step to that effect was met by use force, to which Azerbaijan continuously resorted to.
The policy of the official Baku culminated in the massacres, ethnic cleansing and mass deportation of the Armenian population of Azerbaijan. Once flourishing Armenian-populated districts in their entirety have been wiped out of the Armenians, and the Government of Azerbaijan continues with its policy of systematic destruction of the vast Armenian cultural and spiritual heritage on the territories under its control.
It is obvious that, under such circumstances, the people of Artsakh were left with no other choice than to resort to self-defense. The grievous war of 1992-1994, its aftermath and negotiations that followed did not serve as a lesson for Azerbaijan. Last year in April, Azerbaijan unleashed a four-day war, which came to prove that Azerbaijan pursues the objective of extermination of the people of Artsakh.
In the course of the military offensive unleashed in 2016, the Armed Forces of Azerbaijan committed a number of war crimes against civilian population and the prisoners of war. Here I am compelled to mention that a serviceman who committed such atrocities has been decorated with a high state award, and the President of Azerbaijan personally decorated him in front of the cameras.
Distinguished Mr. President,
It has been for years that hate speech and Armenophobia was made part and parcel of the Azerbaijan’s state policy. It has taken deep root in the school curricula, intoxicating the younger generation. It has been for years that a number of inter-governmental and non-governmental specialized organizations dealing with racism and xenophobia have been ringing alarm bells about it.
All of these leads us to believe that the exercise of the right to self-determination by the people of Artsakh is of existential significance. In this regard, I convey the consolidated view of Armenia and Artsakh as well as the one shared by Armenians from all over the globe. I bring this message from Yerevan, where right now Armenia-Diaspora conference is taking place.
Everyone should be aware that for the democratically developing Artsakh Azerbaijan simply symbolizes medieval backwardness. Azerbaijan has got no legal or moral ground whatsoever to present any claims towards Artsakh. Artsakh has never been part to independent Azerbaijan, and therefore the attempts of its annexation to that particular state framework cannot be justified.
Today free Artsakh is an established democratic society. Our shared motto and commitment of “Leaving no one behind” should be the milestone guiding the work of the United Nations family. It is exactly for that reason, I believe, that people of Artsakh should never be isolated from the implementation of the sustainable development goals.
I strongly believe that the unresolved status of the Nagorno Karabakh conflict should have no impact on the people of Artsakh as they exercise their rights. It is, first and foremost, about inalienable rights for any human being. It is about the right to life, the right to organize public life, the right to form freely one’s own government, the right to communicate unimpededly with the outer world, and many other rights.
Armenia consistently contributes and will contribute to the improvement of the living conditions of the people of Artsakh, its sustainable and democratic development. No one has a right to create hindrances to the implementation of initiatives and projects to that effect. The legal status of Artsakh, or, to be more precise, the lack of the international legal recognition, is not and cannot constitute an obstacle for the women and men who live there to exercise their rights.
We strongly believe that there is no alternative to the peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict. Right now, from this eminent podium, I reiterate our commitment to that effect.
Meanwhile, everyone should be aware that the Nagorno Karabakh issue is a human rights issue. It can be resolved exclusively through one of the fundamental and inalienable human rights – the people’s right to self-determination.
At the end of the day, whatever option for the conflict resolution we arrive at, the Republic of Artsakh should not enjoy a status and liberty that might be inferior to the one it enjoys today. Azerbaijan shall recognize and respect the right of the people of Artsakh to decide its own future through a free expression of will. All available international and domestic mechanisms should guarantee the security of the Armenian population of Artsakh.
All remaining issues are collateral. All remaining issues will find their logical and fair solution in parallel to the general resolution process.
When I last time spoke from this eminent podium and addressed the process of international recognition of the Armenian Genocide, I considered it my duty to express our gratitude one by one to all nations that recognized the horrendous crime that was committed against my people in the Ottoman Empire.
It is my duty to express gratitude from this eminent podium of Honor and Responsibility to all those countries that have recognized or reiterated their position on the Armenian Genocide.
I thank them for it, regardless of the format and language adopted.
I thank the numerous countries and individuals, state bodies, regional entities and organizations, who called things by their proper names. That is, indeed, important since denial paves the way for new crimes of genocide.
In this context, we recall that next year the family of the United Nations will mark the 70th anniversary of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. Armenia will bring up a new initiative upon that occasion, and we invite all to join us and defend that initiative.
We, nevertheless, have never made the recognition of the Armenian Genocide a precondition for the normalization of the bilateral relations between Armenia and Turkey. Moreover, it was upon the initiative of Armenia that a normalization process was launched, resulting in the conclusion of the Zürich protocols in October 2009.
Up to this day, those documents have not been ratified, instead, they have landed in some dark drawers of the official Ankara. The Government of Turkey came up with preposterous preconditions for their ratification that run counter to the letter and spirit of the Protocols. I expressed the clear-cut views of the Armenian people on this issue three years ago, when I spoke from this eminent podium.
Now the time has come for additional explanations. The leadership of Turkey are mistaken if they think that those documents can be held hostage forever and ratified only at the most opportune occasion from their very point of view. The Protocols were negotiated in the existing circumstances in order to find solutions to the actually existing issues.
Armenia will declare those two Protocols null and void since they continuously lacked any positive progress towards their implementation. We will enter the spring of 2018 without those, as our experience has demonstrated, futile Protocols.
Armenia, nevertheless, continues to believe that any two neighboring states need to establish and enjoy normal relations in order to address all possible disagreements between them and find solutions to such a discord.
This is the conviction we are guided by in our engagement with various integration processes. Today, Armenia is an active member of the Eurasian Economic Union and with its active work spares no effort in order to contribute to the unimpeded movement of goods and services in that large economic area and, hence, contribute to and promote welfare for all. We have already registered certain achievements in that regard, and that makes us feel hopeful for future. We also plan to conclude this November Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with European Union, which, in our view, will help us to give a new impetus to the institutional reforms implemented in Armenia.
Dear ladies and gentlemen,
The current instability in the Middle East regretfully remains as a serious challenge.
It is with great pain that we have been following the crisis in Syria and the humanitarian situation there, which has brought about suffering of the civilian population, including the Armenian community of the country. Within its means, Armenia strives to mitigate the suffering of the Syrian people by providing humanitarian assistance. We also express our willingness to engage into possible discussions on the peacemaking efforts in Syria under the UN auspices and with an appropriate mandate.
I have no doubt that our family of the United Nations is able to guarantee a new quality of cooperation that will allow us to withstand the contemporary global and regional challenges. It is with that objective in mind that Armenia participates in a number of the UN peacekeeping operations. Moreover, we stand ready to increase our contribution in Lebanon and Mali to UNIFIL and MINUSMA missions, respectively.
Armenia, as a landlocked country located in the complicated region, a country with scarce natural resources, has continuously emphasized that human capital is its most valuable resource. It is, indeed, correct both for Armenia and for our whole family of the United Nations: we should focus on people, we should strive for peace and a decent life for all, on a sustainable planet.