Նախագահը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 19-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ:
Հանդիպման սկզբում Նախագահը մեկ անգամ ևս շնորհավորել և հաջողություն է մաղթել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին այդ բարձր և պատասխանատու առաքելության մեջ: Սերժ Սարգսյանը և Անտոնիո Գուտերեշը ջերմությամբ են հիշել պարոն Գուտերեշի այցը Հայաստան՝ որպես ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար և այցի շրջանակներում կայացած արդյունավետ երկխոսությունը:
Նշելով, որ այս տարի Հայաստանի Հանրապետությունը տոնեց ՄԱԿ-ին անդամակցության 25-ամյակը, Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ անդամակցությունից ի վեր մեր երկիրն ակտիվորեն ներգրավված է ՄԱԿ-ի և դրա կառույցների աշխատանքներում: Անցած 25 տարիների ընթացքում, ըստ Նախագահի, Հայաստանը մշտապես զգացել է ՄԱԿ-ի թիրախային աջակցությունը Հայաստանին, որը խթանել և ամրապնդել է Հայաստանի զարգացման ներուժը։ Այս կապակցությամբ Սերժ Սարգսյանը գոհունակություն է հայտնել արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ Անտոնիո Գուտերեշի ղեկավարությամբ այն առավել կամրապնդվի և կզարգանա:
Նախագահը վստահեցրել է, որ այսուհետ ևս Հայաստանը հետևողականորեն շարունակելու է ջանքեր ներդնել ՄԱԿ-ի նպատակներն առաջ մղելու ուղղությամբ՝ «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի» շրջանակներում և կայուն զարգացման նպատակները հաստատակամորեն կյանքի կոչելու հանձնառությամբ:
Սերժ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ ներկայումս Հայաստանում ակտիվորեն ընթանում է Կայուն զարգացման նպատակների ազգայնացման և իրականացման գործընթացը: Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի ազգայնացման նպատակով մշակվել է ճանապարհային քարտեզ, այնուհետև՝ Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման Ազգային գործողությունների ծրագիր:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Նախագահը գոհունակություն է հայտնել Գլխավոր քարտուղարին` ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ջանքերին լիակատար աջակցության կապակցությամբ:

Президент Армении в Нью-Йорке встретился с Генсеком ООН
Президент Серж Саргсян 19 сентября в штаб-квартире ООН встретился с Генеральным секретарем ООН Антонио Гутерешом, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В начале встречи президент еще раз поздравил Антонио Гутереша с избранием на пост Генерального секретаря ООН и пожелал ему успеха в этой высокой и ответственной миссии. Серж Саргсян и Антонио Гутереш с теплотой вспомнили визит господина Гутереша в Армению в качестве Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев и состоявшийся в рамках визита плодотворный диалог.
Отметив, что в этом году Республика Армения отпраздновала 25-летие членства в ООН, президент Саргсян с удовлетворением констатировал, что со времени вступления в организацию наша страна активно участвовала в работах ООН и ее структур. В течение прошедших 25 лет, по словам президента, Армения постоянно чувствовала целевое содействие ООН Армении, которое стимулировало и укрепляло потенциал развития Армении. В этой связи Серж Саргсян выразил удовлетворение плодотворным сотрудничеством и выразил надежду, что под руководством Антонио Гутереша оно еще более укрепится и разовьётся. Президент заверил, что и впредь Армения последовательно продолжит прилагать усилия в направлении продвижения целей ООН в рамках "Повестки стабильного развития 2030" и с решимостью воплотить в жизнь цели стабильного развития.
Серж Саргсян сообщил, что в настоящее время в Армении активно идет процесс реализации и локализации целей Стабильного развития. С целью локализации повестки Стабильного развития 2030 разработана дорожная карта, затем - Национальный план действий по реализации целей Стабильного развития.
На встрече речь шла о процессе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. Президент выразил Генеральному секретарю удовлетворенность в связи с полноценной поддержкой направленных на мирное урегулирование НК конфликта усилий сопредседателей Минской группы и личного представителя действующего председателя ОБСЕ.