Հայաստանի անկախացումից հետո եզդիներն էլ անկախացան. Ազիզ Թամոյան
ՀՀ անկախության 26-րդ տարեդարձի առթիվ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է հարցազրույց Եզդիների ազգային միության նախագահ Ազիզ Թամոյանի հետ:
- Ինչպիսի՞ նշանակություն ունեցավ Հայաստանի անկախացումը Ձեր համայնքի համար:
- Անկախությունը մեզ համար մեծ նշանակություն ունեցավ: Մինչև անկախանալը եզդիներին պետականորեն չէին ճանաչում որպես առանձին էթնիկ ազգ: Եզդիներին շփոթում էին քրդերի հետ: Իսկ անկախությունից հետո մեզ սկսեցին ճանաչել որպես առանձին ազգ: Ճանաչվեց նաև մեր լեզուն` եզդիերենը, մեր կրոնը` շարֆադինը: Դպրոցներ բացվեցին մեզ համար. ներկայում 60-ից ավելի դպրոցներ կան, որտեղ դասավանդում են եզդիերեն լեզու և գրականություն առարկան: Նախկինում դասավանդվում էր քրդերեն լեզվով: Նախկինում Հանրային ռադիոյով հեռարձակվում էին հաղորդումներ միայն քրդերեն լեզվով, իսկ այժմ արդեն կա եզդիերեն հաղորդումների բաժին, ունենք մեր առանձին թերթը, ակադեմիայում երկու հաստիք ունենք, բացվել է նաև եզդի գրողների բաժանմունք: Հայաստանի անկախացումից հետո մենք էլ անկախացանք: Մենք շատ շնորհակալ ենք, որ ամբողջ աշխարհում մեզ սկսեցին ճանաչել որպես առանձին ազգ:
Երբ 2002թ. մայիսի 1-ին Հայաստանի խորհրդարանը պետականորեն ճանաչեց եզդիերենը, դրա հիման վրա էլ ԵԽ-ն, ԵՄ-ն և ՄԱԿ-ը նույնպես ճանաչեցին մեր լեզուն և մեզ` որպես  առանձին ազգ: Սա բացառիկ երևույթ էր: Ամբողջ աշխարհում կա 3 մլն եզդի, բայց նրանց պետականորեն ոչ մի երկրում չէին ճանաչում, դա առաջինը տեղի ունեցավ Հայաստանում, որի համար շատ շնորհակալ ենք հայ ազգից և հայոց պետականությունից:
- Ո՞րն է անկախ Հայաստանի զարգացման ու հզորացման Ձեր տեսլականը:
- Առաջին հերթին հարկավոր է ավելի շատ բարեփոխումներ իրականացնել, նոր աշխատատեղեր բացել, աշխատավարձը բարձրացնել, կոռուպցիայի դեմ ավելի արդյունավետ պայքար մղել: Հարկ եմ համարում նշել, որ ավելի շատ ուշադրություն պետք է դարձնել գյուղատնտեսությանը` հատկապես հարկավոր է ավելի բարենպաստ պայմաններ ստեղծել անասնապահության զարգացման համար:
- Եզդիական համայնքը ինչպե՞ս է պատրաստվում ՀՀ Անկախության տոնին:
- Ցանկացած պարագայում մենք հայ ժողովուրդի հետ միասին ենք` պատրաստ տոնելու և ուրախանալու: Եզդիները հայերի կողքին են եղել ինչպես Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ, այնպես էլ Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ: Երկուսի ընթացքում էլ զոհեր ենք ունեցել: (Հիշում է Քյարամ Սլոյանին, ում ադրբեջանցիները  բարբարոսաբար և  անմարդկային ձևով գլխատեցին):  Թող Ադրբեջանը շատ լավ իմանա, որ  եզդիները միշտ եղել են ու միշտ էլ կանգնած են լինելու հայերի կողքին:  Լինելու ենք մեր բարեկամ ժողովրդի կողքին, որովհետև հայերը իրավացի են. այդ հողերը իրենց պապական հողերն են: Ստորաբար, բարբարոս, ստիպողական ձևով չի կարելի հող վերցնել կամ ժողովրդին ստրկացնել կամ փորձել Ղարաբաղի ժողովրդի մշակույթը վերացնել աշխարհի երեսից: Ինչքան էլ Ադրբեջանը ցանկանա պատերազմ հրահրել և բարբարոսություններ կատարել, դրանով հարց չի կարող լուծել: Մենք դատապարտում ենք Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվող նման երևույթները:

Азиз Тамоян: с приобретением независимости Армении езиды также стали независимыми
В связи 26-летием независимости Армении ИАА "Армедиа" представляет интервью с председателем Национального союза езидов Азизом Тамояном.
- Какое значение имела независимость Армении для вашей общины?
- Независимость для нас имела большое значение. До приобретения независимости езидов на государственном уровне не признавали в качестве отдельного народа. Езидов путали с курдами. А после приобретения независимости нас признали отдельным этносом. Были также признаны наш язык – езидский, наша вера – шарфадинизм. Для нас были открыты школы. В настоящее время существует более 60-и школ, где преподают езидский язык и литературу. Раньше преподавание велось на курдском языке. Общественное радио Армении ранее распространяло передачи лишь на курдском, а сегодня есть и отдел передач на езидском языке. Выпускаем нашу газету, нам выделены две ставки в Академии наук РА, в Союзе писателей РА создан отдел писателей на езидском. С приобретением независимости Армении мы также стали независимыми. Мы очень благодарны, что во всем мире нас стали признавать как отдельный народ.
Когда 1-го мая 2002-го года парламент Армении на государственном уровне признал езидский язык, то на основании этого решения и СЕ, и ЕС, и ООН также признали наш язык и нас в качестве отдельного народа. Это было исключительным явлением. Во всем мире живет 3 миллиона езидов, но их ни в одной стране не признавали на государственном уровне – в первый раз это имело место в Армении, за что мы очень благодарны армянскому народу и армянской государственности.
- Каково Ваше видение развития и укрепления независимой Армении?
- В первую очередь, необходимо проводить больше реформ, открывать новые рабочие места, поднимать зарплату, вести более эффективную борьбу с коррупцией. Считаю необходимым отметить, что надо уделять больше внимания сельскому хозяйству, особенно нужно создавать более благоприятные условия для развития скотоводства.
- Как отмечает день независимости РА езидская община?
- В любой ситуации мы находимся рядом с армянским народом – готовы вместе праздновать и радоваться. Езиды были рядом с армянами как во время карабахской, так и во время апрельской войн. В обеих войнах мы имели потери (вспоминает Кярама Слояна, с которым азербайджанцы поступили варварски, не по людски – отрубили голову). Пусть в Азербайджане хорошо знают о том, что езиды всегда - как в прошлом, так и в будущем – будут стоять рядом с армянами. Будем стоять рядом с дружественным нам народом, поскольку армяне правы: эти земли – земли их предков. Подлым, варварским, насильственным образом нельзя отнимать земли или порабощать народы, или пытаться стереть с лица Земли культуру народа Карабаха. Сколько бы Азербайджан ни желал развязать войну и осуществлять варварские действия – этим вопрос не решить. Мы осуждаем подобные действия властей Азербайджана.