Ռուսաստան ԱԳՆ-ին զարմացրել է Բաքվի «տարօրինակ» հայտարարությունը
Մոսկվան տարակուսած է Համառուսական ադրբեջանական կոնգրեսի լուծարելու վերաբերյալ ռուսական դատարանի որոշման կապակացությամբ Բաքվի դիրքորոշումից: Այդ մասին ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ տարածած հայտարարությունում:
«Ուշադրություն ենք դարձրել Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայության ղեկավար Հաջիևի նոր հայտարարությանը, որը վերաբերում է դատական կարգով Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրեսի լուծարմանը, ինչի պատճառը, ինչպես հայտնի է, եղել են այդ համառուսական ՀԿ-ի կողմից ՌԴ օրենսդրության բազմաթիվ խախտումները։
Նշված հարցի առնչությամբ մանրակրկիտ պարզաբանումներ մենք արդեն տվել ենք։ Սակայն պարոն Հաջիևը շարունակում է մեր կարծիքով տարօրինակ միտք շրջանառել առ այն, որ ռուսական դատարանի որոշումը ոչ միայն Ադրբեջանի նկատմամբ «ոչ բարեկամական քայլ է», այլև կարող է ինչ-որ կերպ դժվարացնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Ռուսաստանի միջնորդական առաքելությունը։ Սա մեզ մոտ աճող տարակուսանքից բացի այլ բան չի առաջացնում։
Հավանաբար անօգուտ չի լինի կրկնել հետևյալը.
Ռուսաստանը բազմազգ ժողովրդավար երկիր է, ուր յուրաքանչյուրի իրավունքները ապահովվում և պաշտպանվում են՝ անկախ նրա ազգային պատկանելությունից», - ասվում է ԱԳՆ հայտարարությունում։

МИД России удивляет "странноватое" заявление МИД Азербайджана
Москва недоумевает из-за позиции Азербайджана по поводу закрытия Всероссийского азербайджанского конгресса (ВАК). Об этом говорится в комментарии департамента информации и печати МИД России.
"Обратили внимание на новое заявление руководителя пресс-службы МИД Азербайджана Х.Гаджиева по поводу ликвидации в судебном порядке Всероссийского азербайджанского конгресса, причиной чего, как известно, были многочисленные нарушения этой общероссийской общественной организацией федерального законодательства.
Обстоятельные разъяснения по данному вопросу нами уже были даны. Но г-н Х.Гаджиев продолжает проводить странноватую, на наш взгляд, мысль, что решение российского суда в отношении российской же общественной организации не только является неким "недружественным шагом" в отношении Азербайджана, но даже может каким-то образом осложнить посредническую миссию России в нагорно-карабахском урегулировании. Ничего, кроме возрастающего недоумения у нас это не вызывает.
Видимо, небесполезно будет повторить следующее.
Россия – многонациональное демократическое государство, где права каждого обеспечиваются и защищаются вне зависимости от его национальности", - говорится в заявлении МИД РФ.