Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը Անկախության տոնի առթիվ (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 26-րդ տարեդարձի առթիվ այսօր Պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում հրավիրել է տոնական ընդունելություն: Հանրապետության Նախագահն ընդունելության ժամանակ շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության տոնի առթիվ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը Անկախության տոնի առթիվ
Արցախի Հանրապետության նախագահ, պարո՛ն Բակո Սահակյան,
Ձե՛րդ Սրբություն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս և Ծայրագույն Պատրիարք Գարեգին Երկրորդ,
Ձե՛րդ Սրբություն Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջին,
Արցախի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահ, պարո՛ն Արկադի Ղուկասյան,
Սիրելի՛ հայենակիցներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ անկախության 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այսօր մեծ տոն է, թերևս՝ հայության համար ամենամեծ տոնը:
Հայոց անկախ պետականության վերականգնումը իրականացումն էր մեր վաղեմի երազանքի: Նաև պսակն էր այն տևական ու հերոսական պայքարի, որ մղել էին հայորդիների բազում սերունդներ:
Մենք այն երջանիկ սերունդն ենք, որ իր աչքերով տեսավ այդ մեծագույն օրը: Այդ օրվանից անցել է 26 տարի, որ քիչ ժամանակ չէ:
Ժամանակն ընդհանրապես աշխատում է նրա օգտին, ով արդյունավետ է օգտագործում այդ ժամանակը: Այս ընթացքում արվել է շատ բան, բայց պետք է խոստովանել, որ մենք միշտ չէ, որ առավելագույն արդյունավետությամբ ենք օգտագործել անցած 26 տարիները:
Համոզված եմ, որ կարելի էր անել ավելին: Բայց մեր ընթացքը եղել է ճիշտ ուղղությամբ: Այսօր էլ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք:
Ավելին, պիտի փորձենք hետ բերել բաց թողածը: Պիտի դա անենք մեր ուժերի նկատմամբ ունեցած մեծ հավատով և լավատեսությամբ:
Հոռետեսները երբեք որևէ գործ չեն արել ո՛չ մարդկության, ո՛չ իրենց ժողովրդի համար: Աշխարհի բոլոր մեծագործություններն արել են լավատեսները: Արել են նրանք, ովքեր հավատացել են մարդուն, հավատացել են իրենց երկրի ու ժողովրդի և ընդհանրապես մարդկության ապագային:
Լավատեսությունը իրականությունից կտրված լինելու և փուչ երազանքների մեջ չէ: Լավատեսությունն իրականությունը փոխելու վճռականության մասին է: Իրականությունն ավելի լավը դարձնելու ծրագրերի, նպատակների և իղձերի մասին է:
Այո՛, մենք ունենք ծրագրեր, նպատակներ և իղձեր, և դրանք կյանքի կոչելը ներկա սերնդի պատմական պարտավորությունն է: Չեմ կասկածում, որ մենք դա անելու ենք:
Ես լավատես եմ: Ես հավատում եմ մարդուն, հավատում եմ մեր ժողովրդի հավաքական ունակությանը, մեր երկրի և ողջ մարդկության ավելի խաղաղ և բարեկեցիկ ապագային:
Այո՛, այսօր ողջ աշխարհում իսկապես մեծ է լարվածությունը, բազմաթիվ և լուրջ են մարտահրավերները գրեթե բոլորի, այդ թվում և՝ մեզ համար: Բայց խնդիրները լուծելու համար են, այլ ոչ թե՝ հուսահատության առիթ:
Մեր աչքի առաջ կրոններ են ծագել ու անհետացել, կայսրություններ են բարձրացել ու կործանվել, հին ազգեր են վերացել ու նոր ազգեր են ձևավորվել, բայց աշխարհը դրանից չի կործանվել, իսկ մենք էլ շարունակում ենք մեր ճանապարհը:
Այսօր՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 26-րդ տարեդարձի օրը, մենք լավատեսորեն արձանագրում ենք հետևյալը.
Առաջին. Հայաստանի ժողովուրդը շարունակում է իր երթը՝ հենվելով իր պատմական, մշակութային ու լայն առումով՝ քաղաքակրթական ժառանգության վրա, շարունակելով հավատարիմ մնալ ազատության և մարդասիրության գաղափարներին:
Երկրորդ. Հայաստանի ժողովուրդը շարունակում է իր երթը՝ ունենալով բարեկամներ, դաշնակիցներ և գործընկերներ:
Երրորդ. Հայաստանի ժողովուրդը շարունակում է աշխատել իր պաշտպանունակության և բարեկեցության բարձրացման ուղղությամբ՝ հստակ գիտակցելով, որ անկախությունը նախ և առաջ ի՛ր պատասխանատվությունն է:
Չորրորդ. Հայաստանի ժողովուրդն իր իշխանությունը ձևավորում է օրինական և ժողովրդավարական ճանապարհով: Նա օրինապահ է ու ազատատենչ և չի հանդուրժելու որևէ իշխանություն, որ ինքը չի ձևավորել:
Այս չորս նախադրյալները կարևորագույն հիմք են վաղվա հաջողությունների:
Վաղվա Հայաստանը աշխարհին ներկայանալու է որպես արագ զարգացող երկիր, որպես տեղեկատվական հասարակություն՝ զինված առաջադեմ տեխնոլոգիաներով: Աշխարհում այսօր տեղի ունեցող գիտատեխնիկական նոր հեղափոխությունը հայ ժողովրդի դաշնակիցն է: Մեր այդ հզոր դաշնակիցը փոխում է և դեռ փոխելու է գրեթե բոլոր պատկերացումները ռեսուրսների մասին, լինեն դրանք բնական, մարդկային, ֆինանսական և այլ: Նոր տեխնոլոգիաները մարդկանց և ժողովուրդներին հնարավորություն են տալիս համեստ ռեսուրսներով հասնել անհամեմատ մեծ արդյունքների: Սա ճակատագրի նվեր է համեստ ռեսուրսներով Հայաստանի համար, և մենք իրավունք չունենք չօգտագործելու պատմական այս հնարավորությունը:
Այն հատվածներում, որտեղ դեռ պատրաստ չենք, պետք է կրթվենք, սովորենք և աճենք, շարժվենք առաջանցիկ տեմպերով: Մեր նպատակը հստակ է՝ տնտեսության և հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտները պետք է քայլեն հաջողություն արձանագրած երկրների ճանապարհով:
Սակայն պետք չէ ակնկալել, որ տնտեսության զարգացումն ինքնըստինքյան լուծելու է մեր բոլոր հիմնախնդիրները: Ժամանակակից աշխարհում կտրուկ մեծացել են միգրացիոն հոսքերը: Ես այս հարցին անդրադարձել եմ նաև օրերս կայացած Հայաստան-սփյուռք համաժողովի ժամանակ: Այդ հոսքերի պատճառները շատ են և բազմապիսի: Մենք իսկապես ցավագին ենք ընդունում բնակչության արտահոսքի փաստը և ճիշտ ենք անում:
Մեր պարագայում սա ազգային անվտանգության հարց է: Մենք խնդիր ենք դրել Հայաստանի բնակչության թիվը մեծացնելու, հասցնելու մինչև 4 միլիոնի: Լուրջ միջոցառումներ են նախատեսվում և՛ բնակչության բնական աճն ավելացնելու, և՛ ներգաղթ կազմակերպելու ուղղությամբ:
Անվտանգության հարցը թիվ մեկ հարցն է ցանկացած երկրի համար: Յուրաքանչյուրն այդ հարցը լուծում է՝ ելնելով իր պայմաններից և հատկապես ունակություններից: Անցած 26 տարիները միարժեքորեն ցույց են տվել, որ Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունները կենսունակ են և պաշտպանունակ: Ցույց են տվել, որ սին էին այն հեքիաթները, թե իբր շրջափակված Հայաստանը դատապարտված է ձախողման, իսկ նավթագազային Ադրբեջանն անպայման հասնելու է մեծ հաջողության: Ավելին, մեզ փորձում էին համոզել, թե իբր Ադրբեջանի տնտեսական հաջողությունները գրավական էին լինելու Արցախի և Հայաստանի ոչնչացման:
Քարոզչական և քաղաքական առասպելների ամենադաժան, բայց արդարացի թշնամին իրականությունն է: Իսկ իրականությունը ազատ և զարգացող, օր օրի ամրացող ու շենացող հայկական երկու պետություններն են:
Անվտանգության հարցերը մեր պարագայում կապված են մեր երկրի կենսագործունեության բոլոր ոլորտների հետ: Այստեղ չկան մանրուքներ կամ երկրորդական հարցեր: Սա է մեր միասնական պատասխանը անվտանգության մեր բոլոր մարտահրավերներին: Նաև խորհրդանշական է, որ այս խոսքերը հնչում են այստեղ` Պաշտպանության նախարարության՝ մեր զինված ուժերին սազական այս վարչական համալիրում:
1991 թվականի այս օրը մեր ժողովուրդը քվեարկեց անկախ ու ժողովրդավար Հայաստանի օգտին: Նման քվեարկություն իրականացնում է այն քաղաքացին, ով լավատես է և վստահ իր ուժերին:
Համոզված եմ, որ մեր երկրի անկախության հաջորդ քսանվեց տարիներին մենք շարունակելու ենք առաջ շարժվել ավելի մեծ լավատեսությամբ և ինքնավստահությամբ:

Поздравление президента Армении по случаю праздника независимости (фотографии)
Президент Армении Серж Саргсян по случаю 26-й годовщины независимости Республики Армения сегодня в административном комплексе министерства обороны созвал праздничный прием. Президент Республики во время приема выступил с поздравительным обращением по случаю Праздника независимости.
Серж Саргсян в своей речи, в частности, сказал:
"Президент Республики Арцах, господин Бако Саакян!
Ваше Святейшество, Католикос Всех Армян и Верховный Патриарх Гарегин II!
Ваше Святейшество, Католикос Великого Дома Киликийского Арам I!
Бывший Президент Республики Арцах, господин Аркадий Гукасян!
Досточтимые гости!
Сердечно поздравляю вас с двадцать шестой годовщиной независимости.
Сегодня великий праздник, быть может, самый великий праздник для армянства.
Восстановление независимой армянской государственности стало воплощением нашей вековечной мечты, а также венцом долгой и героической борьбы, которую вели многочисленные поколения армян.
Мы принадлежим к тому счастливому поколению, которое воочию увидело этот великий день. С тех пор минуло 26 лет, что не так уж мало.
Время работает на того, кто распоряжается им плодотворно. За этот срок сделано многое, но следует признать, что мы не всегда с полной отдачей использовали прошедшие 26 лет.
Я уверен в том, что можно было достичь большего. Но мы двигались в правильном направлении. Мы и сегодня на верном пути.
Более того, мы должны наверстать упущенное. Мы должны это сделать с большой верой в наши силы и с оптимизмом.
Пессимисты никогда не творили никаких дел, ни для человечества, ни для своего народа. Все великие дела в мире совершили оптимисты, те, кто верили в человека, верили в будущее своей страны и своего народа, и вообще в будущее человечества.
Оптимизм – это не оторванность от действительности и не пустые мечтания. Оптимизм – это решимость изменить действительность, это замыслы, намерения и надежды – сделать действительность лучше.
Да, у нас есть замыслы, намерения и надежды, и их воплощение в жизнь – историческая обязанность нынешнего поколения. Я не сомневаюсь, что мы это сделаем.
Я оптимист. Я верю в человека. Я верю в коллективные способности нашего народа. Я верю в более мирное и благополучное будущее нашей страны и всего человечества.
Да, напряженность в сегодняшнем мире действительно велика. Почти перед всеми и, в том числе, перед нами – множество серьезных вызовов. Но проблемы на то и существуют, чтобы их решать, а не для того, чтобы отчаиваться.
На наших глазах возникали и исчезали религии, возносились и низвергались империи, уходили в небытие древние народы и зарождались новые, но мир от этого не погиб, а мы же продолжаем идти нашим путем.
Сегодня, в день 26-й годовщины независимости Республики Армения, мы с оптимизмом констатируем следующее:
Во-первых, народ Армении продолжает свой путь, опираясь на свою историю, свое культурное и, в широком смысле, цивилизационное наследие, оставаясь верным идеям свободы и гуманизма.
Во-вторых, народ Армении продолжает свое путь в сопровождении друзей, союзников и партнеров.
В-третьих, народ Армении продолжает трудиться над повышением своей обороноспособности и своего благосостояния, ясно осознавая, что ответственность за независимость лежит, прежде всего, на нем самом.
В-четвертых, народ Армении формирует свою власть законным и демократическим путем. Народ Армении законопослушен и свободолюбив, и не потерпит ту власть, которую он сам не сформировал.
Эти четыре предпосылки составляют важнейший фундамент завтрашних успехов.
Завтрашняя Армения предстанет перед миром в качестве быстро развивающейся страны и информационного общества, оснащенного передовыми технологиями. Новая научно-техническая революция, происходящая сегодня в мире, является союзником армянского народа. Этот наш могучий союзник меняет и еще будет менять почти все наши представления о ресурсах, будь то природные, людские, финансовые и иные ресурсы. Новые технологии дают возможность индивидам и народам со скудными ресурсами достичь несравнимо обильных результатов. Это подарок судьбы для Армении с ее скромными ресурсами, и мы не имеем права не воспользоваться этой возможностью.
В тех отраслях, где мы еще не вполне созрели, мы должны просвещаться, учиться и расти, двигаться опережающими темпами. Наша цель ясна – все сферы экономической и общественной жизни должны шагать по пути стран, которые достигли успеха.
Однако не следует ожидать, что экономическое развитие само по себе решит все наши проблемы. В современном мире резко возросли миграционные потоки. Я также обращался к этой теме на днях, во время Форума Армения-Диаспора. Причины этих потоков многочисленны и разнообразны. В самом деле, мы болезненно воспринимаем факт оттока населения, и это правильно.
В нашем случае это вопрос национальной безопасности. Мы поставили цель –довести численность населения Армении до 4 миллионов. Предусматриваются серьезные мероприятия как с точки зрения увеличения естественного прироста населения, так и с точки зрения организации иммиграции.
Безопасность является проблемой №1 для любой страны. Каждая страна решает эту проблему в зависимости от своих условий и, конечно, возможностей. Прошедшие 26 лет однозначно показали, что Республика Армения и Республика Арцах жизнеспособны и обороноспособны, что тщетны россказни о том, будто блокадная Армения обречена на провал, а нефтегазовый Азербайджан обязательно достигнет больших успехов. Более того, нас пытались уверить в том, что экономические успехи Азербайджана станут залогом уничтожения Арцаха и Армении.
Действительность самый жестокий, но справедливый враг пропагандистских и политических мифов. А действительность – это два свободных и развивающихся, день ото дня крепнущих и процветающих армянских государства.
Вопросы безопасности в наших условиях связаны со всеми сферами жизнедеятельности нашей страны. Здесь нет мелочей или второстепенных проблем. Вот наш коллективный ответ на все вызовы, брошенные нашей безопасности. Символично также, что эти слова звучат здесь, в соответстующем нашим вооруженным силам административном комплексе Министерства обороны.
В этот день в 1991 году наш народ проголосовал за независимую и демократическую Армению. Это выбор оптимистично настроенного и уверенного в своих силах гражданина.
Я уверен, что в последующие 26 лет нашей независимости мы продолжим двигаться вперед с еще большим оптимизмом и уверенностью в своих силах.