Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը, որի կազմում են ինչպես Հանրապետական, այնպես էլ Դեմոկրատական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենք Փալոունը և Ջեքի Սփիըրը, կոնգրեսականներ Աննա Էշուն, Թուլսի Գեբրդը և Ջիմ Սենսենբրեները:
Նշելով, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի երկկուսակցական պատվիրակության այցը Հայաստան վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման և խորացման հարցում Հայաստանը աջակիցներ և բարեկամներ ունի թե՛ հանրապետականների և թե՛ դեմոկրատների շարքերում, Սերժ Սարգսյանը խորհրդանշական է համարել, որ ԱՄՆ կոնգրեսականներն այցելել են Հայաստան երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հոբելյանական՝ 25-րդ տարում:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ անկախությունից ի վեր անցած 26 տարիների ընթացքում Հայաստանը զգալի ձեռքբերումների է հասել տարբեր ոլորտներում, որը հնարավոր է եղել նաև Միացյալ Նահանգների աջակցության շնորհիվ: Նախագահ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել բարեկամ Միացյալ Նահանգներին Հայաստանի անկախ պետականության ամրապնդմանն ու զարգացմանն ուղղված այդ օժանդակության, ինչպես նաև այն կարևոր դերակատարության համար, որ ԱՄՆ-ը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, ունի ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Միացյալ Նահանգների կոնգրեսականներին և հատկապես Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ներկայացուցիչներին՝ այն հսկայական աշխատանքի համար, որ տարիներ ի վեր նրանք իրականացնում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ:
ԱՄՆ կոնգրեսականները նշել են, որ ուրախ են Անկախության տոնի օրը Հայաստանում գտնվելու և տոնը հայ ժողովրդի հետ միասին նշելու հնարավորության համար: Հանդիպմանը ներկա կոնգրեսականներից նրանք, ովքեր առիթ են ունեցել անկախության առաջին տարիներին լինելու Հայաստանում, նշել են, որ երկրում զգալի փոփոխություններ են եղել, և դրական տեղաշարժերն ակնառու են:
Կոնգրեսականներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել ջանքեր գործադրել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հետագա ընդլայնման և խորացման ուղղությամբ: Նրանք նաև իրենց տպավորություններն են կիսել Հանրապետության Նախագահի հետ Արցախ կատարած այցելությունից՝ նշելով, որ տպավորված են Արցախի ժողովրդավարական առաջընթացով:

Конгрессмены США впечатлены демократическим прогрессом Арцаха
Президент Серж Саргсян принял делегацию конгрессменов США, в составе которой представители как Республиканской, так и Демократической партия, сопредседатели комиссии Конгресса по армянским вопросам Френк Паллоун и Джеки Спиер, конгрессмены Анна Эшу, Тулси Гебрд и Джим Сенсенбренер, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Отметив, что визит в Армению двупартийной делегации Конгресса США свидетельствует о том, что в вопросе развития и углубления отношений США-Армения у Армении есть поддержка и друзья в рядах как республиканцев, так и демократов, Серж Саргсян расценил символичным, что конгрессмены США посетили Армению в год юбилея 25-летия установления между двумя странами дипломатических отношений.
Президент Республики подчеркнул, что в течение 26 лет независимости у Армении имеются значительные достижения в различных сферах, что стало возможным также благодаря поддержке Соединенных Штатов. Президент Саргсян выразил признательность дружественным Соединенным Штатам за содействие, направленное на укрепление и развитие независимой государственности Армении, а также за ту важную роль, которую США, как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, играет в процессе урегулирования проблемы НК.
Серж Саргсян выразил благодарность конгрессменам Соединенных Штатов, и в частности представителям комиссии Конгресса по армянским вопросам за ту колоссальную работу, которую они на протяжении долгих лет осуществляют по признанию и осуждению Геноцида армян.
Конгрессмены США отметили, что рады возможности находиться в Армении в день праздника Независимости и отмечать его вместе с армянским народом. Те из присутствующих на встрече конгрессменов, кому довелось бывать в Армении в первые годы независимости, отметили, что в стране произошли ощутимые перемены, и положительные подвижки очевидны.
Конгрессмены выразили готовность приложить усилия в плане дальнейшего расширения и углубления армяно-американских отношений. Они также поделились с президентом Республики впечатлениями от посещения Арцаха, отметив, что впечатлены демократическим прогрессом Арцаха.