Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը, որի կազմում են ինչպես Հանրապետական, այնպես էլ Դեմոկրատական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենք Փալոունը և Ջեքի Սփիըրը, կոնգրեսականներ Աննա Էշուն, Թուլսի Գեբրդը և Ջիմ Սենսենբրեները:
Նշելով, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի երկկուսակցական պատվիրակության այցը Հայաստան վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման և խորացման հարցում Հայաստանը աջակիցներ և բարեկամներ ունի թե՛ հանրապետականների և թե՛ դեմոկրատների շարքերում, Սերժ Սարգսյանը խորհրդանշական է համարել, որ ԱՄՆ կոնգրեսականներն այցելել են Հայաստան երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հոբելյանական՝ 25-րդ տարում:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ անկախությունից ի վեր անցած 26 տարիների ընթացքում Հայաստանը զգալի ձեռքբերումների է հասել տարբեր ոլորտներում, որը հնարավոր է եղել նաև Միացյալ Նահանգների աջակցության շնորհիվ: Նախագահ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել բարեկամ Միացյալ Նահանգներին Հայաստանի անկախ պետականության ամրապնդմանն ու զարգացմանն ուղղված այդ օժանդակության, ինչպես նաև այն կարևոր դերակատարության համար, որ ԱՄՆ-ը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, ունի ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Միացյալ Նահանգների կոնգրեսականներին և հատկապես Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ներկայացուցիչներին՝ այն հսկայական աշխատանքի համար, որ տարիներ ի վեր նրանք իրականացնում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ:
ԱՄՆ կոնգրեսականները նշել են, որ ուրախ են Անկախության տոնի օրը Հայաստանում գտնվելու և տոնը հայ ժողովրդի հետ միասին նշելու հնարավորության համար: Հանդիպմանը ներկա կոնգրեսականներից նրանք, ովքեր առիթ են ունեցել անկախության առաջին տարիներին լինելու Հայաստանում, նշել են, որ երկրում զգալի փոփոխություններ են եղել, և դրական տեղաշարժերն ակնառու են:
Կոնգրեսականներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել ջանքեր գործադրել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հետագա ընդլայնման և խորացման ուղղությամբ: Նրանք նաև իրենց տպավորություններն են կիսել Հանրապետության Նախագահի հետ Արցախ կատարած այցելությունից՝ նշելով, որ տպավորված են Արցախի ժողովրդավարական առաջընթացով:

US Congressmen Shared with RA President Sargsyan Their Impressions of a Recent Visit to Artsakh
On September 21, the RA President Serzh Sargsyan received a delegation of the U.S. House of Representatives, consisting of both representatives from the Republican and Democratic parties, including Co-Chairs of the Congressional Caucus on Armenian Issues Frank Pallone, Jackie Speier, as well as Congress members Anna Eshoo, Tulsi Gabbard and Jim Sensenbrenner, the press service of the RA President reports.
Noting that the visit of a U.S. Congress bipartisan delegation to Armenia shows that our country has supporters and friends among both the Republicans and Democrats as regards the development and deepening of USA-Armenia relations, Serzh Sargsyan considered it emblematic that the U.S. lawmakers were visiting Armenia in the jubilee year of establishment of diplomatic relations between the two countries.
The President of Armenia underscored that during the 26 years of independence Armenia has made significant achievements in different spheres, which was also made possible thanks to the United States’ support.
President Sargsyan expressed gratitude to the friendly United States for support of Armenia’s independent statehood as well as for the key role the United States had been playing in the Nagorno-Karabakh settlement process as an OSCE Minsk Group Co-Chair.
Serzh Sargsyan thanked the U.S. congressmen and especially those from the Congressional Caucus on Armenian Issues for their years-long efforts in quest of the recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
The Congressmen said to be happy for the opportunity to celebrate Armenia’s Independence Day in our country together with the Armenian people. Those lawmakers, who had already had the opportunity to be in Armenia during the first years of independence, noted that Armenia has changed considerably ever since, and they could see many positive developments.
The Congressmen expressed readiness to endeavor towards expanding and deepening the U.S-Armenian relations. Taking the opportunity, they shared with President Sargsyan their impressions of a recent visit to Artsakh, noting that they were impressed by Artsakh’s democratic achievements.