Ինչո՞ւ Գերմանիայի խորհրդարանական ընտրությունները դարձան պատմական
Չնայած նախօրեին Գերմանիայում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում, ինչպես և ակնկալվում էր, հաղթեց կանցլեր Անգելա Մերկելի գլխավորած դաշինքը, սակայն այս ընտրությունները շրջադարձային նշանակություն ունեն Գերմանիայի քաղաքական կյանքի վրա: Այսպես, չնայած Անգելա Մերկելը 4-րդ անգամ անընդմեջ ապահովում է իր համար կանցլերի պաշտոնը, սակայն այս քվեարկության արդյունքներն ամենավատն էին Մերկելի համար: Մյուս կողմից աջ ազգայնականները հետպատերազմյան Գերմանիայի պատմության մեջ առաջին անգամ դարձան Գերմանիայի քաղաքական իսթեբլիշմենթի մաս՝ մի բան, որը, չնայած արդեն սովորական երևույթ է դարձել եվրոպական երկրներում, սակայն Գերմանիայում թվում էր անհնարին:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 24-ին կայացած քվեարկության արդյունքները պաշտոնապես հայտարարվելու է միայն հոկտեմբերի 12-ին, սակայն արդեն հայտնի է, որ նոր գումարման Գերմանիայի խորհրդարանում կլինի մի քանի տասնյակով ավելի մանդատ, քան ուներ նախորդը՝ 709-ը՝ 631-ի փոխարեն։ Սա պայմանավորված է այն հանգամաքով, որ հաշվարկի ժամանակ առաջին անգամ բաշխվել են այպես կոչված «փոխհատուցող» մանդատներ, որպեսզի Բունդեսթագի կազմը հստակ համապատասխանի ընտրողների կամքին։
Մերկելի գլխավորած դաշինքը հավաքել է 33 տոկոս ձայն։ Մարտին Շուլցի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության օգտին քվեարկել է ընտրողների 20.5 տոկոսը։ Սա այս երկու կուսակցությունների համար էլ պատմության մեջ վատագույն արդյունքն է: Առաջատարների եռյակը եզրափակում է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» աջ ծայրահեղական կուսակցությունը, որի օգտին քվեարկել է ընտրողների 12.6 տոկոսը։ Բացի այդ, 5 տոկոսի շեմը հաղթահարել են և Բունդեսթագում կներկայացվեն Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը (10,7 տոկոս), «Ձախերը»(9,2 տոկոս), «Կանաչները» (8,9 տոկոս)։
Այսպիսով, Անգելա Մերկելի Քրիստոնեա-դեմոկրատական/ Քրիստոնեա-սոցիալական միությունների դաշինքը ստանում է նոր խորհրդարանում 246 աթոռ (նախկինում 311), Սոցիալ-դեմոկրատները՝ 153 տեղ (նախկինում 193), «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունը ստանում է 94 տեղ, Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը՝ 80 տեղ։ «Ձախեր»-ի խմբակցության մանդատը կավելանա՝ նախկին 64-ից դառնալով 69-ը, իսկ «Կանաչներ»-ինը նախկին 63-ից կդառնա 67։
Նշենք, որ Գերմանիայի քաղաքական երկու հիմնական ուժերի` Մերկելի գլխավորած դաշինքի և սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության արդյունքները մեծ հաշվով կանխատեսելի էին. սոցհարցումները հենց նման արդյունք էլ նախատեսում էին վերջիններիս համար: Անսպասելին «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության արդյունքն է. սոցհարցումների համաձայն՝ միգրանտներ ընդունելուն դեմ հանդես եկող այս նորաստեղծ կուսակցությունը պետք է հաղթահարեր 5 տոկոսի շեմը, սակայն որ այն կդառնա Բունդեսթագում երրորդ ուժը, ոչ ոք չէր կանխատեսում:
Գերմանիայում մեծամասնության կառավարություն կազմելու և կանցլերին ընտրելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 355 մանդատ: Ամենայն հավանականությամբ Մերկելը կոալիցա կկազմի «Կանաչների» և «Ազատ դեմոկրատների» կուսակցության հետ, քանի որ Մարտին Շուլցի գլխավորած Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունն արդեն հայտարարել է, որ չի պատրաստվում կրկին կոալիցա կազմել Մերկելի կուսակցության հետ և գնում է ընդդիմություն: Ընդդիմությունում մնալու մասին, ինչպես և ակնկալվում էր, հայտարարել է նաև «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունը: Կոալիցիայում հայտնվելու շանսեր չունեն նաև Ձախեր: Արդյունքում, «Յամայկա»-ն կոալիցիայի (այդպես է կոչվում, քանի որ նրա մեջ մտնող կուսակցություններն ունեն Յամայկայի դրոշի գույները՝ ՔԴՄ-ն՝ սև, Ազատ դեմոկրատները՝ դեղին, Կանաչները՝ կանաչ) միակ հնարավոր տարբերակն է:

Почему выборы в Германии стали историческими?
Несмотря на ожидаемую победу канцлера Ангелы Меркель на вчерашних парламентских выборах в Германии, эти выборы имеют решающее значение для политической жизни Германии. Так, хоть Ангела Меркель и обеспечила себе пост канцлера на четвертый срок, это ее худший результат на выборах. С другой стороны, впервые правые националисты теперь официально стали в Германии частью политического истеблишмента, что считалось немыслимым в послевоенной Германии.
Отметим, что Бундестаг нового созыва на несколько десятков мандатов больше предыдущего (709 вместо 631), прежде всего из-за того, что при расчете впервые распределялись так называемые "компенсирующие" мандаты, чтобы состав Бундестага точнее отвечал воле избирателей, передает РИА Новости.
Согласно последним данным, альянс ХДС/ХСС получит в новом составе Бундестага 246 кресел (ранее 311), СДПГ - 153 (ранее 193). "Альтернатива для Германии" сформирует третью по величине фракцию (94 кресла), вернувшаяся в парламент после неудачи на прошлых выборах Свободная демократическая партия получает 80 мест. Фракция "Левых" увеличивается до 69 мандатов (ранее 64), фракция "Зеленых" - до 67 (ранее 63).
Следует отметить, что результаты двух основных политических сил Германии - возглавляемого Меркель блока и Социал-демократической партии - были предсказуемы: соцопросы именно такие результаты предсказывали для них. Неожиданностью стал результат партии «Альтернатива для Германии»: эта новая партия, которая выступает против принятия мигрантов, согласно соцопросам, должна была преодолеть пятипроцентный барьер, но что она станет третьей политической силой в Бундестаге, никто не ожидал.
Отметим, что для избрания канцлера и формирования правительства необходимо 355 мандатов. Скорее всего, Меркель сформирует коалицию с Партией Зеленых и Свободными демократами, поскольку Социал-демократическая партия во главе с Мартином Шульцем уже заявила, что не собирается снова формировать коалицию с Меркель и остается в оппозиции. "Альтернатива для Германии", как и ожидалось, также объявила, что останется в оппозиции. Шансов оказаться в коалиции также нет у Левых. В результате, "Ямайка" (это потому, что партийные цвета членов коалиции совпадают с цветовой гаммой флага Ямайки) - единственный возможный вариант коалиции для Меркель.